Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka w Piotrkowie tylko do końca roku pod skrzydłami powiatu

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Porodówka w Piotrkowie tylko do końca roku pod skrzydłami powiatu
Porodówka w Piotrkowie tylko do końca roku pod skrzydłami powiatu Dariusz Śmigielski/Arch. NaM
Porodówka w Piotrkowie tylko do końca roku pod skrzydłami powiatu. Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie (PCMD) tylko do 31 grudnia 2022 prowadzić będzie oddziały ginekologiczno-położniczy, noworodków i pediatryczny. Świadczenia szpitalne ma przejąć szpital wojewódzki. Nie brakuje jednak kwestii spornych, które rodzą pytania o to, czy uda się to zrobić płynnie, bez przerwy w funkcjonowaniu oddziałów?

Przejęcie oddziałów szpitala powiatowego w Piotrkowie przez szpital wojewódzki - Rada Powiatu Piotrkowskiego przyjęła stanowisko

Rada Powiatu Piotrkowskiego przyjęła stanowisko, w którym wyraża gotowość przekazania oddziałów szpitalnych Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie (PCMD) przez szpital wojewódzki. Nie oznacza to jednak połączenia piotrkowskich szpitali, ale przejęcie samych świadczeń z zakresu ginekologii, położnictwa, neonatologii i pediatrii. Powiat wyraził chęć ich przekazania, ale Urząd Marszałkowski w Łodzi postawił warunki, które, w opinii powiatu piotrkowskiego, są nieprecyzyjne i budzą wątpliwości.

Z pozoru przekazanie porodówki wygląda zgodnie, bo jedna strona chce ją przekazać, a druga deklaruje chęć przejęcia. Nie brak jednak kwestii spornych o charakterze formalno-prawnym, które budzą obawy o to, czy uda się zachować ciągłość pracy oddziałów szpitalnych, tak, by od 1 stycznia 2023 porodówkę w Piotrkowie prowadził już szpital wojewódzki. Chodzi m. in. o uregulowanie spraw pracowniczych oraz warunki użyczenia budynku szpitala.

- Prosiliśmy o doprecyzowanie, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy oczekuje się od nas wypowiedzenia przez PCMD umów z pracownikami, czy też chodzi o przejęcie pracowników na podstawie porozumienia wynikającego z kodeksu pracy - tłumaczy starosta Piotr Wojtysiak.

Wątpliwości budzą też oczekiwania zarządu województwa łódzkiego co do ponoszenia przez powiat piotrkowski kosztów napraw i remontów szpitala przez cały czas użytkowania nieruchomości na rzecz udzielania świadczeń. Nie sprecyzowano ponadto, kto miałby ponosić bieżące koszty np. energii i ogrzewania. Obie strony mają powołać zespoły robocze, które ustalą szczegóły, ale czasu na uzgodnienia właściwie już nie ma, by np. rozwiązać umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Wiadomo natomiast, że dla powiatu piotrkowskiego oznacza de facto likwidację PCMD, choć formalnie nie będzie to likwidacja, ale ograniczenie działalności. Powiat musi też wypowiedzieć umowę z NFZ (lub dokonać cesji na nowy podmiot).

Starosta podkreśla, że powiat przez 3 lata finansował dla pacjentów świadczenia medyczne z kredytu, który wynosi dziś 36 mln zł i nadal rośnie o 1,2 mln zł miesięcznie. Wynikać to ma, wg starosty, ze zbyt niskiej wyceny świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Anna Leder, rzecznik łódzkiego NFZ, podkreśla natomiast, że Fundusz nie wycenia świadczeń medycznych. Wycenia je – wg danych przekazywanych przez placówki medyczne – Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Aktualnie w trakcie konsultacji są zmiany wycen w kluczowych, szczególnie dla szpitali powiatowych, obszarach, czyli internie, SOR i izbach przyjęć oraz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej - dodaje Anna Leder.

Inaczej (niż starosta piotrkowski) widzi sprawę zarząd województwa, według którego kłopoty finansowe placówki to wina dyrekcji PCMD i organu prowadzącego, w tym m. in. decyzji o wyjściu z sieci szpitali w 2019 roku.

- My już się zadłużyliśmy, jeśli chodzi o szpital, do przysłowiowego muru czy do czubków włosów. Ja ich dużo nie mam, ale do czubka tej głowy i już dalej nie możemy - tłumaczył na ostatniej sesji Rady Powiatu Piotr Wojtysiak. - Liczę na to, że świadczenia pozostaną. Skoro są podmioty deklarujące gotowość przejęcia tych świadczeń, my jesteśmy gotowi pomóc.

W Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie w 2021 r. urodziło się 780 dzieci, pomoc lekarską i pielęgniarską znalazło ponad 4.230 pacjentów i udzielono prawie 300 tysięcy świadczeń medycznych.

Porodówka w Piotrkowie tylko do końca roku pod skrzydłami powiatu

Porodówka w Piotrkowie tylko do końca roku pod skrzydłami powiatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto