Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potężna awaria w Elektrowni Bełchatów. Stanęło 10 z 11 bloków energetycznych, 17.05.2021

Magdalena Buchalska-Frysz
Magdalena Buchalska-Frysz
Dariusz Śmigielski
Dziesięć bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów przestało nagle pracować. Do awarii doszło w poniedziałkowe popołudnie. To największa jak dotąd awaria w polskiej energetyce. Nad jej usunięciem pracuje obecnie kilkudziesięcioosobowy zespół specjalistów.

Awaria w Elektrowni Bełchatów. Stanęło 10 bloków

Do potężnej awarii kilka godzin temu, w poniedziałek, 17 maja 2021, w Elektrowni Bełchatów. Doszło do niej po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych, krajowego operatora.

Z informacji przekazanej przez PGE GIEK wynika, że było to awaryjne wyłączenie bloków energetycznych. Nagle stanęło dziesięć z 11 bloków pracujących w bełchatowskiej elektrowni

- W wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych, nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów - informuje PGE GIEK.

10 wspomnianych bloków to łączna mocy około 3900 MW czyli tyle, co dwie duże polskie elektrownie.

- Obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew - dodaje Sandra Apanasionek, rzecznik PGE GIEK. To blok 858 MW, oddany do użytku w 2011 roku.

Awaria w Elektrowni Bełchatów. Czy będą wyłączenia prądu?

Skala awarii jest bardzo duża, a sytuacja poważna. Dotąd nie zdarzyło się, że taka ilość jednostek energetycznych wypadła równocześnie z sieci.

Jak zapewniła Beata Jarosz-Dziekanowska, rzeczniczka prasowa PSE, krajowy system pracuje stabilnie.

- Nie mamy żadnych braków, sytuacja jest stabilna - mówi. - Jako operator systemu mamy rezerwę, możemy korzystać również z importu awaryjnego.

Niewiele energii udało się w tej sytuacji uzyskać z fotowoltaiki, czy elektrowni wiatrowych. Konieczne było sięgnięcie po energię z importu. PSE ma podpisane umowy ze wszystkimi krajami ościennymi, jak mówi rzeczniczka PSE, w tej sytuacji importowana jest z Niemiec, Czech, i Słowacji. Koszty sa oczywiście dużo wyższe niż energii produkowanej w Polsce.

ZOBACZ, SKĄD POLSKA IMPORTUJE ENERGIĘ
Ja mówi Sandra Apanasionek, nie wiadomo jeszcze, kiedy bloki Elektrowni Bełchatów uda się przywrócić do pracy.

Jak udało się nieoficjalnie ustalić, można szacować, że jeśli nie przytrafią się po drodze niespodziewane trudności, 10 bloków może znów zacząć pracować jutro przed południem. Do pracy przywracane mogą być one stopniowo, maksymalnie 2-3 bloki jednocześnie, kolejne w odstępach kilkugodzinnych.

Awaria nie powinna być odczuwalna dla mieszkańców, tym bardziej, że wieczorem pobór mocy jest już dużo mniejszy. Jak mówi nieoficjalnie ekspert w dziedzinie energetyki, pracujący w branży od wielu lat, awaria raczej nie powinna powodować konieczności odcięcia odbiorców - zakładów czy innych jednostek, pobierających duże ilości energii.

Elektrownia Bełchatów to największa elektrownia konwencjonalna w Polsce. Pokrywa ponad 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W polskiej energetyce nie zdarzyła się dotąd awaria na tą skalę, która spowodowała wyłączenia na raz tylu bloków energetycznych.

Jak doszło do tak potężnej awarii i co spowodowało przepięcie w stacji Rogowiec (taka jest przypuszczalna przyczyna awarii). Jak mówi rzeczniczka PSE, \sytuacja na pewno będzie wnikliwie analizowana.

Potężna awaria w Elektrowni Bełchatów. Stanęło 10 z 11 blokó...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto