Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrójna wystawa prac Dubrowina, Marwega i Trojana w piotrkowskim ODA [ZDJĘCIA]

Katarzyna Renkiel
Potrójna wystawa prac Dubrowina, Marwega i Trojana w piotrkowskim ODA
Potrójna wystawa prac Dubrowina, Marwega i Trojana w piotrkowskim ODA Dariusz Śmigielski
Potrójna wystawa prac Dubrowina, Marwega i Trojana w piotrkowskim ODA. Ekspozycja będzie czynna do 31 marca.

"Potrójnie: Jan Norbert Dubrowin, Juliusz Marweg, Henryk Trojan” - to tytuł wystawy, którą od piątku, 9 marca, można oglądać w Ośrodku Działań Artystycznych przy ul. Dąbrowskiego w Piotrkowie.

Galeria zamieściła na swojej stronie charakterystyki artystów:

Jan Norbert Dubrowin studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP). Dyplom z zakresu tkaniny unikatowej i malarstwa uzyskał w 1981 roku. Od tego czasu uczestniczył we wszystkich wystawach środowiskowych. Wielokrotnie prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą m. in. w Rzeszowie, Tarnowie, Poznaniu, Nowym Sączu, Kaliszu, Sieradzu, Bielsku-Białej, Radomiu, Warszawie, Łodzi, Toruniu, Bełchatowie, Kostromie, Esslingen, Gironie, Równem, Pradze.

Brał udział w wielu plenerach malarskich i wystawach poplenerowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i środowiska. W 2006 z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej uhonorowany został “Brązowym Medalem za Zasługi dla Miasta Piotrkowa Trybunalskiego”.

Zobacz także Wystawa "Litość/Trwoga" w piotrkowskim ODA [ZDJĘCIA]
Juliusz Marweg urodził się w 1952 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. Malarstwa uczył się u Lecha Kunki i Zdzisława Głowackiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1980 roku w pracowni gobelinu i dywanu kierowanej przez Antoniego Starczewskiego. W 1980 roku został laureatem nagrody ministra kultury I sztuki.

Artysta umiejętnie skorzystał z pobytu w szkole u znakomitych profesorów. Kunka był przecież stypendystą u Legera. Głowacki, rektor łódzkiej uczelni, nie unikał socrealizmu lecz także przenosił w malarstwo 60 I 70 lat walory konstruktywizmu. Największą rolę w kształceniu Marwega odegrał Starczewski, uczeń Strzemińskiego. To u tego mistrza początkujący artysta widział zastosowanie znaku, jego rytmiczne użycie oraz powtarzalność form w białych gofrażach, ceramicznych kompozycjach i tkaninach.

Henryk Trojan ur. 1954 r. w Piotrkowie Trybunalskim, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych), Dyplom z specjalności projektowania ubioru uzyskał w 1987 roku w pracowni profesora Andrzeja Nawrota. Malarstwo studiował w pracowni profesora Wiesława Garbolińskiego.

Zajmuje się głównie malarstwem, a także fotografią. Od 1995 roku związany ze Stowarzyszeniem Piotrkowskich Artystów Plastyków, w latach 1998-2002 pełnił funkcję prezesa tegoż stowarzyszenia. Jest jednym z pomysłodawców Międzynarodowych Spotkań Artystycznych w Czarnym Piecu oraz cyklu międzynarodowych plenerów SPAP, zatytułowanych „Znane/Nieznane”. Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych plenerów malarskich i akcji plastycznych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto