Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca dla więźniów w województwie łódzkim, sami na siebie zarobią

Katarzyna Renkiel
Praca dla więźniów w województwie łódzkim, konferencja w Areszcie Śledczym w Piotrkowie
Praca dla więźniów w województwie łódzkim, konferencja w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Praca dla więźniów w województwie łódzkim. Ponad 310 osadzonych z trzech ośrodków na terenie powiatu pracuje na rzecz samorządów, zamkniętych ośrodków lub kontrahentów.

Budowa 40 hal produkcyjnych (w tym trzech na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi), rozszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz ulgi dla przedsiebiorców zatrudniających osadzonych to trzy filary „Rządowego Programu Pracy Więźniów” przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej.

Na terenie okręgowego inspektoratu wyznaczono trzy lokalizacje, w których mają powstać hale produkcyjne: Zakład karny nr 1 w Łodzi (max w ciągu 14 m-cy), zakład karny w Garbalinie oraz w Łowiczu.

- Pierwszy z nich złożył już wniosek do dyrektora generalnego o uruchomienie środkówna budowę hali, czekamy na decyzję, żeby zacząć budowę. W przypdku Łowicza Okręgowa Służba Więzienna jest na etapie podpisania umowy przedwstępnej z konkretną firmą, która zobowiąże się do zatrudniania więźniów na min. 5 lat - mówił podczas dzisiejszej, 30 listopada, konferencji prasowej w piotrkowskim areszcie por. Jakub Białkowski, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego służby więziennej w Łodzi.

Jeśli chodzi o lokalizacje hal produkcyjnych w pierwszej kolejności wyznaczono jednostki, w których zatrudnienie nie jest zbyt duże. - Na terenie Aresztu Śledczego w Piotrkowie wynosi ono ok. 51%, ale jeśli pojawiłyby się możliwości i kontrahent, który chciałby współpracować nie jest wykluczone, że kolejna hala mogłaby powstać także tutaj - dodaje.

W trzech ośrodkach - w AŚ w Piotrkowie, oddziale zewnętrznym w Goleszach i oddziale tymczasowego zakwaterowania w Sulejowie - pracuje ponad 310 osadzonych. Z tego ponad 200 osób nieodpłatnie na rzecz jednostki i 16 na rzecz samorządów. Ci „odpłatni” pracują m.in. dla firm Posiadało, Help-Med w Raciborowicach.

Na terenie objętym okręgowym inspektoratem służby więziennej w Łodzi, pracuje natomiast ponad 1,8 tys. osadzonych (40% wszystkich osób). Z tego ok. 1100 wykonuje pracę nieodpłatnie (ok. 60 na rzecz samorządów, ok. 40 na rzecz instytucji charytatywnych). Pozostała grupa ok. 700 osób pracuje za pieniądze dla kontrahentów zewnętrznych i przedsiębiorstw odzieżowych np. w Sieradzu.

- Rozszerzeniem współpracy zainteresowane są zarówno samorządy, jak i kontrahenci. Musimy jednak też myśleć o bezpieczeństwie - mówi por. Jakub Białkowski. - Chcemy być pewni, że osoba, która wyjdzie za mury dobrze wykona swoją pracę, wróci do jesnotki i przy okazji nie popełni przestępstwa. Dlatego najpierw zatrudniamy ją na terenie jednostki, gdzie jest pod kontrolą - dodaje.

Pieniądze na budowę hal i dotacje dla przedsiębiorców pochodzą z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz od samych osadzonych. Chodzi o odpisy 20% z wynagrodzenia osób pozbawionych wolności. W ziązku z tym, że program ma być bezkosztowy zakłada wzrost tego odpisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto