Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prace renowacyjne przy zabytkowych świątyniach w Łużnej oraz Szalowej pochłoną niemal 1,6 miliona złotych

Halina Gajda
Halina Gajda
Wideo
od 7 lat
Ponad milion złotych będą kosztowały prace renowacyjne frontowej ściany kościoła pod wezwaniem św. Marcina Biskupa w Łużnej. Jeszcze w minionym roku samorząd dostał na ten cel dotację z Polskiego Ładu. Właśnie została podpisana umowa z wyłonionym wykonawcą. Prace powinny zacząć się w połowie roku.

Kościół w Łużnej to jedna z najładniejszych murowanych świątyń w regionie. Jej strzeliste wieże z czerwonej cegły widać z daleka i nie ma praktycznie nikogo, kto, podróżując drogą wojewódzką w kierunku Tarnowa, mimochodem nie odwróciłby się na ten widok. Ponad stuletnia świątynia została wybudowana na specjalnie przygotowanym do tego nasypie.

- Obecna świątynia została wybudowana w miejscu dawnego, drewnianego kościółka, ale pierwotnych planów jeśli chodzi o wielkość, nie udało się zrealizować – wyjaśniał nam ks. Stanisław Bilski, proboszcz parafii. - Teren budowy był osuwiskowy. W takcie prac na ścianach zaczęły się pojawiać pęknięcia. Zapadała decyzja o zmniejszeniu kościoła mniej więcej o jedną czwartą – dodał.

Kościół był niemym świadkiem dwóch wojen i wielu innych historycznych wydarzeń. Ząb czasu mocno się na nim odcisnął. Przede wszystkim na frontowej ścianie, w której sporo jest ubytków.

- Program Polski Ład to także program dla zabytków. Bardzo się cieszę, że gmina Łużna pozyskała z niego bardzo znaczące środki na odnowę swoich zabytków. Tak się składa, że to są obiekty sakralne – podkreśla Mariusz Tarsa, wójt gminy.

I dodaje, że program jest tak skonstruowany, że można z niego sfinansować również dokumentację, która jest potrzebna do realizacji takiego zadania, czyli program konserwatorski oraz pozwolenie na budowę. W ramach podpisanej umowy zajmie się tym wyłoniony wykonawca. W ocenie samorządowca przygotowania projektowo-administracyjne pochłoną około pół roku.

- Liczymy, że w lipcu-sierpniu zaczną się prace już w kościele – dodaje.

W najbliższym czasie gmina podpisze kolejną umowę. Tym razem dotyczącą zabytkowego, drewnianego kościoła w Szalowej. Tam skupią się na renowacji gontu na dachu świątyni.

- To wyjątkowy kościół – zabytek i pomnik historii – i trzeba dbać o to, by wilgoć nie dostawała się do wnętrza – dodaje.

W sumie na oba obiekty sakralne gmina pozyskała niemal 1,6 mln złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto