Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegrzanie organizmu może prowadzić do udaru. Kiedy odpoczniemy od upałów?

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Pamiętajmy, by zadbać o swoje bezpieczeństwo. - Pijmy dużo niegazowanej wody, chrońmy oczy i głowę przed słońcem - radzą eksperci.

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego podkreślają, że przez kolejne dni temperatura na Podkarpaciu będzie wahała się w granicach 25-30 st. C.

- Nie będzie może aż tak tropikalnych dni jak ostatnio, powyżej 30 stopni, ale wciąż będzie gorąco - mówi Ewa Łapińska, synoptyk w IMGW-PIB.

Już we wtorek, 18 lipca trochę odpoczniemy od wysokich temperatur - będzie ok. 25 stopni C. W środę - 27, a w czwartek i piątek - 25. Weekend znów zapowiada się gorący - będzie 27-28 stopni C.

Przegrzanie organizmu może prowadzić do udaru. Kiedy odpoczniemy od upałów?

Następny tydzień zapowiada się podobnie - według prognoz temperatura wyniesie od 25 do 28 stopni.

Niebezpiecznym skutkiem wysokich temperatur jest odwodnienie organizmu.

- Objawia się zmęczeniem, bólem głowy, uczuciem pragnienia, a także charakterystycznym ciemniejszym kolorem moczu. Kiedy nasz organizm przyjmuje mniej płynów niż wynosi jego zapotrzebowanie, wówczas możemy spodziewać się podwyższonej temperatury ciała, obniżonej wydolności organizmu. Nasze zdolności poznawcze ulegają osłabieniu - ostrzega Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutripoint w Rzeszowie.

- To, ile wody powinniśmy wypić każdego dnia, uzależnione jest od temperatury otoczenia, naszej masy ciała, płci oraz aktywności fizycznej. Zaleca się, aby ilość spożytej wody w ciągu dnia wynosiła około 1,5-2 litrów na dobę. Natomiast podczas upałów powinniśmy wypijać jej około o 1 litr więcej - zaznacza dietetyk.

Należy zwrócić szczególnie uwagę na zapotrzebowania na płyny u osób uprawiających sport.

- Na każdą godzinę treningu powinniśmy spożyć średnio 400-800 ml płynów - radzi Paulina Górska. - Niektóre rekomendacje wskazują, aby w trakcie wysokich temperatur kobiety spożywały średnio 2,7 l płynów, natomiast mężczyźni wypijali około 3,7 l na dobę. Ważne jest regularne picie płynów. Warto na to szczególnie zwrócić uwagę w grupie dzieci i osób starszych. Pamiętajmy, że w bilans wody wliczamy również zupy, koktajle, warzywa czy owoce.

W trakcie upalnych dni powinniśmy ograniczyć alkohol.

- Ostrzegam przed na nadmiernym spożywaniem kofeiny, która jest zawarta w kawie, napojach energetycznych czy herbacie - dopowiada dietetyk.

Upały są szczególnie groźne dla małych dzieci i osób starszych

- Upały są bardzo niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, czy chorych m.in. na cukrzycę, nadciśnienie, a także mających problemy z sercem - zaznacza Aneta Kłodowska-Ruda, lekarz rodzinny z Łańcuta. - Bieganie po podwórku czy na plaży małych dzieci w słońcu z odkrytą głową może skończyć się tragicznie.

W największe upały, kiedy temperatura sięga powyżej 30 stopni, raczej unikajmy wychodzenia na zewnątrz, szczególnie w najgorętszej porze dnia (między 10 a 17).

- Powinniśmy też unikać nadmiernego nasłonecznienia, opalania. Nie możemy zapominać o używaniu kremów ochronnych. W przypadku objawów sugerujących udar słoneczny (m.in. bóle i zawroty głowy) powinniśmy pilnie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dzwonić pod nr 112 - radzi Aneta Kłodowska -Ruda. - Nie możemy też zapominać o regularnym piciu dużej ilości płynów. Najlepiej pić wodę, a rezygnować z napojów zawierających cukier lub alkohol.

Radzi też, aby w upalne dni unikać dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami, a temperaturą panującą na zewnątrz. Czyli wsiadając do samochodu nie włączać natychmiast „klimy” na maksimum.

- Duża różnica temperatur wpływa niekorzystnie na organizm, może doprowadzić do przeziębienia - dodaje lekarz.

W upały wielu z nas dla ochłody je lody. Słusznie?

- Lody są najpowszechniejszym produktem spożywanym podczas upałów. Wartym uwagi wyborem będą również owocowe sorbety - podkreśla Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutripoint.

Przy jedzeniu lodów należy pamiętać o umiarze.

- Produkty te, szczególnie kupne, zawierają sporo kalorii i mało składników odżywczych. Dlatego warto przygotować domowe lody z mrożonych owoców i zblendować je jako sorbet lub z dodatkiem skyra czy jogurtu naturalnego w postaci tradycyjnych lodów. - podpowiada dietetyk.

W upalne dni pamiętajmy o zwierzętach - nie zostawiajmy ich na parkingu sklepowym w rozgrzanych samochodach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przegrzanie organizmu może prowadzić do udaru. Kiedy odpoczniemy od upałów? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto