Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przywróćmy pamięć o Ignacym Urbanowskim

Bogumił Liszewski
Grób Ignacego Urbanowskiego - cmentarz w Szczawinie
Grób Ignacego Urbanowskiego - cmentarz w Szczawinie B.L.
Na cmentarzu w podłódzkim Szczawinie znajduje się grób oficera wojsk polskich, uczestnika powstania styczniowego, kawalera orderu Virtuti Militari, carskiego więźnia stanu. Jednak jego biografia jest do tej pory nieznana.

Miejscowość Szczawin koło Zgierza jest jednym z najstarszych ośrodków dawnego osadnictwa na ziemiach polskich. Z centrum Łodzi jest tu dwadzieścia kilka kilometrów. We wsi, będącej dawniej własnością arcybiskupów gnieźnieńskich, znajduje się założony ok. 1800 r. cmentarz rzymsko-katolicki. Jest on zaliczany do dziedzictwa kulturowego ziemi zgierskiej. Cmentarz położony jest kilkaset metrów na zachód od kościoła parafialnego.

Na szczawińskim cmentarzu znajdują się groby uczestników wojen światowych, powstań narodowych i innych ważnych wydarzeń historycznych. Znajduje się tu m. in. kwatera wojenna żołnierzy września 1939 r. poległych w trakcie Bitwy nad Bzurą, grób oficera z czasów napoleońskich – Józefa Smoleńskiego ozdobiony nakryciem głowy formacji francuskich kirasjerów.

W północnej części cmentarz zachowały się nagrobki 150 żołnierzy niemieckich i rosyjskich z czasów I wojny światowej. Na nagrobkach widnieje wiele nazwisk Polaków wcielonych do armii zaborczych, poległych w listopadzie 1914 r.

Na szczawińskim cmentarzu znajduje się również grób uczestnika walk o niepodległość Polski w XIX w., Ignacego Urbanowskiego. Umieszczona na marmurowej płycie inskrypcja nagrobna głosi, że zmarły w 1875 r. Ignacy Urbanowski był oficerem wojsk polskich w powstaniu listopadowym (1831 r.), kawalerem Orderu Virtuti Militari, uczestnikiem bojów powstania styczniowego (1863 r.). Udział w walkach o wolność Polski przepłacił więzieniem w latach 1864 – 1871”.

Według przekazów historycznych w 1861 r. urodzony ok. 1800 r. Ignacy Urbanowski był zarządcą a następnie właścicielem majątku Kębliny położonego niedaleko Łęczycy. Kębliny to wioska leżąca przy skrzyżowaniu szosy Stryków - Ozorków z drogą na Białą. Oddalona jest o ok. 25 km od centrum Łodzi . Ożenił się ok. 1835 r. W 1866 r. dwór wraz z majątkiem skonfiskowały władze rosyjskie, najprawdopodobniej w ramach represji popowstaniowych. Trzy lata później wystawione na licytację dobra nabyła Justyna z Nerskich Urbanowska, żona Ignacego, więc majątek wrócił do rodziny. W 1875 r., po śmierci ojca, dwór wraz z parkiem i folwarkiem odziedziczył Florian, syn Urbanowskich. W 1886 r. Florian Urbanowski sprzedał majątek Tadeuszowi Olszowskiemu za 38 tys. rubli srebrem.

Florian Urbanowski, syn Ignacego, gospodarzył w majątku ojca przez dwadzieścia lat. Zajmował się też działalnością oświatową, społeczną i charytatywną
o czym donosi piotrkowski „Tydzień” z 1876 r. Na początku kwietnia tegoż roku Florian Urbanowski, właściciel dóbr Kębliny w powiecie brzezińskim wygłosił odczyt „O kredycie rolniczym” w piotrkowskim gimnazjum, który przyniósł ogółem 22 ruble srebrne i 20 kopiejek czystego dochodu. Prelegent przeznaczył dochód z odczytu na rzecz Towarzystwa Osad Rolnych. „Odczyt pana Urbanowskiego, wypowiedziany z wielką biegłością będzie drukowany w „Niwie”, wstrzymujemy się zatem obecnie od przytoczenia zdrowo obmyślanej jego treści i trafnie postawionych w nim wniosków”.

Więcej na temat tej postaci nie wiadomo. Nie ma informacji w jakich formacjach występował i w których bitwach brał udział Ignacy Urbanowski. W związku z tym autorzy uprzejmie proszą osoby, które posiadają jakiekolwiek nieopublikowane w powyższym tekście materiały, informacje, pisma, szkice, rysunki, portrety zawierające informacje lub wizerunki Ignacego Urbanowskiego o kontakt na adres e-mail: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto