Remont SP12 w Piotrkowie. Rodzice zaniepokojeni przebiegiem robót. Radna składa interpelację, urząd uspokaja

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Rodzice dzieci uczęszczających do SP12 w Piotrkowie są zaniepokojeni brakiem postępu robót. Radna Marlena Wężyk-Głowacka składa interpelację
Rodzice dzieci uczęszczających do SP12 w Piotrkowie są zaniepokojeni brakiem postępu robót. Radna Marlena Wężyk-Głowacka składa interpelację
Remont SP12 w Piotrkowie. Rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 12 są zaniepokojeni przebiegiem robót. Obawiają się, że choć placówkę zamknięto na czas inwestycji, to niewiele się w niej dzieje. Radna Marlena Wężyk-Głowacka (PO) składa interpelację dotyczącą postępu robót i wnioskuje o przeprowadzenie wizji lokalnej. Służby prasowe Urzędu Miasta Piotrkowa uspokajają, twierdząc, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Remont SP12 w Piotrkowie. Rodzice zaniepokojeni przebiegiem robót. Radna składa interpelację

Sieradzka firma DEFRO odebrała budynek SP12 w celu wykonania robót 21 listopada 2022 roku. Na czas tej inwestycji wszystkie uczące się tam dzieci przeniesiono do pięciu innych placówek na terenie miasta.

Zakres prac miał objąć zarówno część wewnętrzną, jak i zewnętrzną szkoły, a zakończenie robót zapowiedziano na czerwiec 2023. Według zapewnień urzędników z piotrkowskiego magistratu, budynek miał już być na tyle gotowy, aby móc w nim przeprowadzić egzamin ósmoklasistów.

Ostatnio jednak pojawiły się pogłoski wśród rodziców, a także niektórych nauczycieli SP nr 12, że choć szkołę oddano wykonawcy, to w budynku prawie nic się nie dzieje. Radna Marlena Wężyk-Głowacka (PO) zwołała przed remontowanym gmachem SP12 konferencję i zapowiedziała złożenie w poniedziałek, 6.02.2023, interpelacji w tej sprawie.

Radna pyta w interpelacji m. in. o to, czy remont budynku przebiega zgodnie z harmonogramem, jaki jest stopień zaawansowania prac, czy zgodnie z obietnicą złożoną rodzicom egzaminy ósmoklasistów odbędą się w budynku SP nr 12 i czy termomodernizacja będzie ukończona do końca czerwca 2023, a dzieci rozpoczną 1 września 2023 naukę w nowo wyremontowanym budynku?

- Zwracam się też z prośbą o możliwość zorganizowania wizji lokalnej w budynku szkoły, dla zainteresowanych radnych oraz przedstawicieli rodziców - mówi Marlena Wężyk-Głowacka. - Prośbę motywuję tym, iż dotychczasowe inwestycje realizowane przez miasto wielokrotnie były obarczone opóźnieniami, o czym mieszkańcy dowiadywali się w ostatniej chwili, gdy termin ukończenia inwestycji był przesuwany.

Urzędnicy z piotrkowskiego magistratu są zaskoczeni wątpliwościami radnej, bo - jak mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego UM - są oni w stałym kontakcie z wykonawcą inwestycji i wspólne narady odbywają się co 2 tygodnie, podczas których firma przedstawia aktualne zaawansowanie robót.

- Inwestycja jest prowadzona w formule "zaprojektuj i wybuduj" i na tym etapie prace skupiają się na robotach demontażowych, w tym węzła centralnego ogrzewania. Wykonawca zapewnia, że termin, który wynika z umowy, zostanie dotrzymany. Stąd też dziwią nas tego typu insynuacje - mówi Jarosław Bąkowicz.

Formuła "zaprojektuj i wybuduj" oznacza, że po przekazaniu budynku wykonawca dopiero sam przygotowuje projekt budowlany, uzyskuje pozwolenie na budowę, a późnej realizuje roboty według wykonanego przez siebie projektu.
Według kierownika biura prasowego UM, obecnie nic nie wskazuje jednak na to, by egzamin na terenie szkoły miał się nie odbyć, tak jak zapowiadano, czyli w maju 2023.

- Uspokajamy rodziców, żeby nie ulegali niepotrzebnemu sianiu fermentu - dodaje.

ZAKRES REMONTU SP nr 12 w Piotrkowie

Wykonawca robót będzie zobowiązany w pierwszej kolejności do wykonania projektów budowlanych wszystkich koniecznych branż wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i opiniami innych organów wymaganymi przepisami.

I. Branża architektoniczo – konstrukcyjna
1. Projekt budowlany branży architektoniczno - konstrukcyjnej powinien obejmować w szczególności:

 • - ocieplenie ścian zewnętrznych,
 • - ocieplenie ścian zewnętrznych piwnic szkoły (do poziomu posadowienia) i ścian fundamentowych kompleksu sportowego,
 • - ocieplenie stropodachu wentylowanego (ocieplenie granulatem z wełny szklanej), izolację przeciwwodną dachu,
 • - wymianę stolarki okiennej,
 • - wymianę stolarki drzwiowej zewnętrznej,
 • - wykonanie izolacji ścian piwnic poniżej poziomu terenu,
 • - wykonanie robót remontowych zewnętrznych: demontaż i odtworzenie schodów zewnętrznych wraz z murami oporowymi, remont elewacji poprzez naprawę i uzupełnienie uszkodzonych tynków i naprawę ścian w miejscach pęknięć, remont kominów na dachu wraz z wykonaniem nowych czapek betonowych, wymiana rynien i rur spustowych z dachów, wymiana obróbek blacharskich ogniomurów, attyk i parapetów, izolacja ścian piwnic szkoły i ścian fundamentowych kompleksu sportowego,
 • - wykonanie robót remontowych wewnętrznych: remont pomieszczeń istniejącego węzła cieplnego wraz montażem nowego, remont wszystkich pomieszczeń w budynku (skrobanie ścian i sufitów, wykonanie gładzi na ścianach i sufitach, malowanie pomieszczeń, remont sanitariatów, wymiana przyborów sanitarnych w pomieszczeniach WC, w których nie było jeszcze przeprowadzonego remontu), sprawdzenie i udrożnienie istniejącej wentylacji grawitacyjnej, wymiana wewnętrznych instalacji elektrycznych,
 • - projekt budowlany usprawnień dla osób niepełnosprawnych, który powinien zawierać dostawę i montaż wraz z zasileniem platformy dla niepełnosprawnych przy zejściu z poziomu „0” na poziom kompleksu sportowego, z przebudową spoczników i drzwi. Przy głównym wejściu do budynku należy zaprojektować i wykonać podjazd dla niepełnosprawnych w formie zewnętrznej pochylni (inaczej niż w PFU).

2.Ponadto projekt zagospodarowania terenu dla branży architektoniczno - konstrukcyjnej powinien obejmować w szczególności:

 • - demontaż i odtworzenie schodów zewnętrznych,
 • - rozbiórkę i odtworzenie tarasów ze schodami przy kompleksie sportowym,
 • - remont - wymianę istniejących utwardzeń na działce, w tym wykonanie opaski z kostki betonowej obramowanej obrzeżem trawnikowym wokół budynków będących przedmiotem opracowania,
 • - wykonanie opaski przyściennej,
 • - roboty niezbędne do wykonania podczas prac budowlanych.

II. Branża instalacji sanitarnych
1. Projekty budowlane w zakresie branży sanitarnej powinny obejmować w szczególności :

 • - projekt budowlany modernizacji (wymiany na kompaktowy) węzła cieplnego z uwzględnieniem odrębnego obwodu z wymiennikiem ciepła dla instalacji c.o. dla kompleksu sportowego.
 • - projekt budowlany modernizacji centralnego ogrzewania, ciepła technologicznego, ciepłej wody użytkowej, zimnej wody użytkowej kanalizacji sanitarnej budynku szkoły oraz całego kompleksu sportowego (inaczej niż PFU).
 • - projekt budowlany drenażu opaskowego wokół budynków z uwzględnieniem kompleksu sportowego z odprowadzeniem wód z drenażu do kanalizacji deszczowej.
 • - projekt budowlany modernizacji instalacji zimnej wody.

Na podstawie opracowanych i zatwierdzonych projektów do wykonania będą powyższe roboty a także:
- demontaże istniejących instalacji centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjnej, węzła cieplnego.

III. Branża instalacji elektrycznych
1. Projekty budowlane w zakresie branży elektrycznej winny obejmować:

 • -Projekt budowlano-wykonawczy Instalacja Elektryczna
 • -Projekt budowlano-wykonawczy Instalacja Fotowoltaiczna
 • -Projekt budowlano –wykonawczy Instalacja Odgromowa
 • -Projekt budowlany Przyłącze Elektroenergetyczne

Na podstawie opracowanych i zatwierdzonych projektów do wykonania będą następujące roboty :

 • - modernizacja oświetlenia wewnętrznego, zewnętrznego, awaryjnego, ewakuacyjnego budynku szkoły,
 • - instalacja elektryczna wewnętrzna budynku szkoły, przewidująca wymianę okablowania, gniazd, łączników, wymianę rozdzielni głównej oraz rozdzielni piętrowych na nowe w układzie TN-S z szyną wyrównawczą oraz ochroną przeciwprzepięciową, wg obowiązujących obecnie norm i przepisów,
 • - wymiana instalacji gniazd wtykowych oraz zasilania urządzeń budynku szkoły wraz z wymianą uziomu otokowego przy budynku szkoły i budynku kompleksu sportowego,
 • - instalacja odgromowa dla fotowoltaiki i dla budynku,
 • - dostosowanie budynku szkoły do potrzeb p-poż - poprzez zaprojektowanie i wykonanie przycisku przeciwpożarowego wyłącznika prądu przy głównych drzwiach szkoły budynku szkoły oraz wyłącznika p-poż. instalacji fotowoltaicznej,
 • - instalacja fotowoltaiczna na budynku szkoły.
Rodzice dzieci uczęszczających do SP12 w Piotrkowie są zaniepokojeni brakiem postępu robót. Radna Marlena Wężyk-Głowacka składa interpelację

Remont SP12 w Piotrkowie. Rodzice zaniepokojeni przebiegiem ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie