Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ryzyko zaczadzenia wzrasta. Strażacy ostrzegają przed cichym zabójcą - czadem

kp
Archiwum NM
Niedobrze się zakończyła rodzinna uroczystość organizowana w sali bankietowej w gdyńskiej dzielnicy Cisowa. Z 40 gości, którzy się bawili na przyjęciu, połowa zaczęła nagle tracić przytomność. Do szpitala przewieziono kilkanaście osób, w tym dzieci i pracowników obsługujących salę. Przyczyną zdarzenia sprzed niemal roku było zatrucie tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem. Podobnych wypadków było, niestety, więcej. Jak co roku strażacy ostrzegają, że w związku z rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia czadem.

Tlenek węgla może się wydzielać na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych - ich złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej eksploatacji. Jak tłumaczą strażacy, powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Czad jest bezwonny i niewidoczny, więc również bardzo niebezpieczny.

Czytaj także: Gdańsk: Zatrucie tlenkiem węgla przy ulicy Partyzantów. 15-letnia dziewczyna nie żyje

- To cichy zabójca - mówi kapitan Łukasz Płusa, rzecznik prasowy gdyńskiej straży pożarnej. - Jest silnie trujący, uniemożliwia prawidłowy dopływ tlenu do krwi. Poszkodowany nie czuje zagrożenia. W przypadku zatrucia brak właściwej pomocy może prowadzić do śmierci.

Już niskie stężenie tlenku węgla powoduje często niespecyficzne objawy zatrucia, jakim jest lekki ból głowy, który nie jest kojarzony z zagrożeniem. Dopiero dłuższe przebywanie w zaczadzonym pomieszczeniu powoduje nasilenie bólu głowy, nudności i wymioty. Dalszy wzrost stężenia tlenku węgla we krwi wywołuje przyśpieszenie tętna, drgawki, śpiączkę. W sytuacji krytycznej następuje śmierć przez uduszenie.

- W ubiegłym roku tylko w Gdyni doszło do 36 przypadków zatrucia czadem, 23 osoby zostały poszkodowane - wylicza Płusa. - W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza i wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej. Następnie wezwać służby ratownicze i jak najszybciej podać tlen. Przede wszystkim jednak nie wolno wpadać w panikę.

Strażacy doradzają również, jak w prosty sposób uchronić się przed zaczadzeniem. Przede wszystkim należy regularnie przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Nie powinno się zaklejać czy w inny sposób zasłaniać kratek wentylacyjnych. Powinno się często wietrzyć pomieszczenia, w których się odbywa proces spalania, a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien. Warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto