Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk Kobiet w Piotrkowie: Policja przesłuchuje uczestników protestu przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej [ZDJĘCIA]

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Policja przesłuchuje uczestników protestów Strajku Kobiet w Piotrkowie
Policja przesłuchuje uczestników protestów Strajku Kobiet w Piotrkowie Dariusz Śmigielski
Po niemal czterech miesiącach od zdarzenia, piotrkowska policja rozpoczęła 1 marca 2021 przesłuchania uczestników protestu Strajku Kobiet w Piotrkowie przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej, który odbył się 7 listopada 2020 roku na Rynku Trybunalskim. Kilka osób z kartonami i transparentami wspierało dziś przesłuchiwanych świadków przed gmachem KMP w Piotrkowie.

Policja przesłuchuje uczestników protestu Strajku Kobiet w Piotrkowie przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Sprzed 4 miesięcy... [ZDJĘCIA]

Wezwania na przesłuchania do komendy policji w Piotrkowie otrzymało 11 osób. Chodzi o protest w ramach Strajku Kobiet z 7 listopada 2020 roku na Rynku Trybunalskim, na którym pojawiło się raptem kilkadziesiąt osób, zresztą rozproszonych po kilka osób.

Tego dnia jednak z jakiegoś tajemniczego powodu policja postanowiła ludzi, którzy przyszli na rynek, wylegitymować, choć podczas wielu poprzednich, wielokrotnie liczniejszych manifestacji, mundurowi nikogo nie niepokoili. Wtedy również doszło do słynnego legitymowania z użyciem siły wobec piotrkowianina, który nie podał swoich danych na żądanie funkcjonariuszy.

Szokujące legitymowanie przez policję w Piotrkowie podczas protestu na Rynku Trybunalskim - siła, gleba i kajdanki 7.11.2020

Szokujące legitymowanie przez policję w Piotrkowie podczas p...

W wezwaniach na przesłuchania wskazano art. 50 Kodeksu wykroczeń (Kto nie opuszcza zbiegowiska publicznego pomimo wezwania właściwego organu, podlega karze aresztu albo grzywny). To o tyle ciekawe, że 7 listopada 2020 policja wzywała do rozejścia się osób na rynku na koniec protestu, już po fakcie legitymowania...

18 lutego zapytaliśmy piotrkowską policję, z jaką datą i w jakim kierunku wszczęła postępowanie związane z rzekomym zgromadzeniem na Rynku Trybunalskim w dniu 7 listopada 2021, jakie czynności do tej pory w tej sprawie wykonano oraz dlaczego dopiero teraz - po grubo 3 miesiącach - osoby wówczas legitymowane wzywane są na przesłuchania w związku z rzekomym wykroczeniem z art. 50 kw?

Policja w Piotrkowie szuka "organizatora zgromadzenia" i chce karać uczestników...

26 lutego nadeszła odpowiedź od oficera prasowego KMP w Piotrkowie. Oto jej treść:

"Zespół ds. Wykroczeń Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Tryb. od dnia 16 listopada 2020 roku prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie podejrzenia nieprzestrzegania nakazów w dniu 7 listopada 2020 roku pomiędzy godz. 17:00 a 18:10 w Piotrkowie Tryb. na Rynku Trybunalskim zawartych w przepisach wydanych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych przez organizatora zgromadzenia pod nazwą „Strajk Kobiet”, tj. o czyn z art. 54 kw w zw z § 28 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii."

W odpowiedzi dodano, że "celem w/wym. czynności wyjaśniających w sprawie o wykroczenie jest ustalenie organizatora zgromadzenia, jego uczestników, zachowania, stosowania się do poleceń funkcjonariuszy Policji oraz odpowiedzialności karnej osób biorących w nim udział."

Art. 54 Kodeksu wykroczeń dotyczy naruszenia przepisów porządkowych i wskazuje, że "Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany."

Ostatnio Sąd Rejonowy Katowice-Wschód podsumował działania policji wobec obywatela, któremu stróże prawa zarzucali m. in. organizowanie nielegalnego zgromadzenia i niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy, jako "oczywiste nadużycie prawa" i umorzył postępowanie. Sąd stwierdził, że oskarżyciel chciał represjonować obywatela za korzystanie z konstytucyjnych praw i wolności...

Według katowickiego sądu, restrykcje zakazujące gromadzić się w przestrzeni publicznej ograniczały prawa obywatelskie sprzecznie z przepisami ustawy o chorobach zakaźnych i Konstytucji. "Takie zgromadzenie, jak zarzucane obwinionemu, mogło się odbywać i było legalne" - ocenił.

Policja przesłuchuje uczestników protestów Strajku Kobiet w Piotrkowie

Strajk Kobiet w Piotrkowie: Policja przesłuchuje uczestników...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto