Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Piotrkowie podsumowała rok 2019: Wzrosła liczba pożarów

Redakcja
Straż pożarna w Piotrkowie podsumowała rok 2019: Było więcej pożarów
Straż pożarna w Piotrkowie podsumowała rok 2019: Było więcej pożarów Dariusz Śmigielski
W ubiegłym roku wzrosła liczba pożarów - przede wszystkim lasów, co czego przyczyniła się ubiegłoroczna susza. Strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie, którzy podsumowali właśnie zdarzenia w 2019 roku, zwracają uwagę, że budowa autostrady pod Piotrkowem przyczyniła się do wzrostu wypadków na innych drogach m.in. DK 12 i DK 91.

Strażacy KM PSP w Piotrkowie podsumowali 2019 rok

W ciągu ostatnich 12 miesięcy powiat piotrkowski ominęły wichury, nie wystąpiły też rzeki, a to oznacza automatycznie znacznie mniej wezwań klasyfikowanych jako tzw. miejscowe zagrożenia. Za to wzrosła liczba samych pożarów. Łącznie o 188 w porównaniu z 2018 rokiem.

- Największy wzrost pożarów dotyczył upraw rolnych i lasów - mówi mł. bryg. Wojciech Pawlikowski, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Komendy Miejskiej PSP w Piotrkowie i jednocześnie rzecznik jednostki. Główna przyczyna pożarów? - Susza.

Plaga pożarów traw i upraw

Do pożarów strażacy w ubiegłym roku wyjeżdżali: 196 razy w Piotrkowie i 530 w powiecie. Poza Piotrkowem najwięcej takich zdarzeń było w gm. Wola Krzysztoporska (84), Moszczenica (81) i Sulejów oraz Rozprza (po 75). Najmniej zgłoszeń pochodziło z gm. Grabica i Łęki Szlacheckie.

W Piotrkowie najczęściej paliły się śmietniki, trawy i garaże - sporo pracy strażacy mieli z pożarami traw przy ul. Broniewskiego. Do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej strażacy wyjeżdżali 46 razy, a do palących się samochodów - 18 razy. Na terenie powiatu najczęściej strażacy gasili rżyska i uprawy (240 interwencji) oraz śmietniki i trawy (116 przypadków).

70 razy mieszkańcy zgłaszali pożar budynków mieszkalnych i 35 pożar pojazdów - do jednego z groźniejszych wydarzeń doszło w miejscowości Bazar (gm. Rozprza), gdzie doszło do wybuchu gazu z instalacji gazowej w samochodzie znajdującym się w garażu.

Do pożarów najczęściej dochodziło w wyniku podpaleń i nieostrożności przy posługiwaniu się ogniem.

Aż ponad 30 procent wezwań poza pożarami stanowiły w 2019 roku wyjazdy do wypadków. Co charakterystyczne, jak zwraca uwagę Wojciech Pawlikowski, do tych zdarzeń częściej niż w latach poprzednich dochodziło na drogach krajowych i wojewódzkich, a także gminnych. W tym przypadku przyczyn należy upatrywać w zwiększonym natężeniu ruchu na tych drogach, co jest spowodowane budową A1.

Podczas podsumowania roku, kierownictwo komendy podziękowało innym służbom i przedstawicielom samorządów, które wspierały straż finansowo. Podziękowania otrzymali prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak, Piotr Wojtysiak, starosta piotrkowski, Marceli Piekarek, wójt Moszczenicy, a także mł. insp. Krzysztof Mikułowski, komendant miejskiego KMP w Piotrkowie, ppłk Krzysztof Mrówczyński, dyrektor Aresztu Śledczego w Piotrkowie, Wojciech Badura, nadleśniczy Nadleśnictwa Piotrków, podharcmistrz Artur Gruszka z Harcerskiego Związku Drużyn 54-tych im Stefana Mirowskiego.

Wyróżnienia - za wzorową gotowość operacyjną - otrzymały również jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie n. Czarną, Grabicy, Przygłowie, Srocku i Sulejowie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto