Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stwórz z nami Alfabet Piotrkowa i regionu. Czekamy na propozycje!

Karolina Wojna
S jak Słowackiego, główną ulicą miasta prowadzi Trakt Wielu Kultur
S jak Słowackiego, główną ulicą miasta prowadzi Trakt Wielu Kultur Dariusz Śmigielski
Hasła znane i często powtarzane, hasła zaskakujące, które skrywają atrakcje Piotrkowa i ziemi piotrkowskiej. Zapraszamy do zabawy - wspólnego tworzenia niepowtarzalnego Alfabetu Piotrkowskiego, subiektywnego leksykonu miejsc i osób, którymi chcemy się chwalić
.

A jak Areszt Śledczy, L jak lodowisko miejskie, F jak Feniks, A jak Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej, B jak Bęczkowice, E jak Ernestyna Potowska Rose, T jak Trybunały Koronne czy Trybunały Kabaretowe. Tak, w wielkim skrócie, będzie wyglądał Alfabet Piotrkowski. Ma być przewodnikiem po dumnej ze swoich atrakcji ziemi piotrkowskiej, podręcznym słownikiem słów, jakie kojarzą się z Piotrkowem i regionem, hasłową encyklopedią miejsc, osób i rzeczy, które tworzą tożsamość piotrkowian i mieszkańców powiatu piotrkowskiego.


Nasz alfabet ma wyjaśniać, przypominać i utrwalać znaczenie pewnych słów, dziś nieco już przykurzonych. Takich jak Krzywda, krańcówka, czy Starostwo w znaczeniu dzielnicy i jednej ze stacji wąskotorówki Piotrków - Sulejów.


Piotrków, jak i cały region ma też swoje własne hasła, które w innych częściach kraju wywołują zdziwienie, uśmiech zaskoczenia czy po prostu nieporozumienie. Takim słowem jest emzetka. U nas potoczna nazwa autobusu komunikacji miejskiej, naturalne rozwinięcie skrótu MZK. W innych częściach Polski kojarzy się z motocyklem.


Charakterystyczne dla Piotrkowa są też minibusy, których w komunikacji typowo miejskiej poza miastem można szukać ze świecą.

Mamy też swój Pekin, mamy Hortex, który żyje we wspomnieniach, mamy jałowiec, który jest smakiem typowo regionalnym. 
Mamy także bardzo wiele miejsc zabytkowych lub atrakcyjnych turystycznie, którymi trzeba się chwalić. Z Piotrkowem oraz ziemią piotrkowską związanych jest szereg postaci, których nazwiska już wyróżniła historia, także ta współczesna. Wolbórz ma Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Zygmunta Goliata czy ks. Władysława Ziółka. Moszczenica Stanisława Małachowskiego, Jana Justynę, Henryka Mąkę czy Jerzego Rogalskiego, Rozprza ks. Józefa Życińskiego, a Łęki Szlacheckie Krystynę Skarbek.


Lista nazwisk kojarzonych z Piotrkowem już jest bardzo długa, a przy Państwa pomocy może być jeszcze dłuższa. Są na niej sportowcy, artyści, działacze, bohaterowie, pedagodzy, osoby świeckie i duchowne - z tych najbardziej współczesnych to rodzeństwo Anita i Arkadiusz Lipniccy, Bogusław Wołoszański, czy... Jolanta Rutowicz. Są też nazwiska mniej popularne, ale kojarzone z dużym sentymentem i szacunkiem np. zaproponowane przez Stanisława Gajdę nazwisko Janusza Dybkowskiego.


Tak, jak o propozycje haseł prosimy osoby różnych środowisk, tak samo zwracamy się o pomoc do Czytelników. Alfabet Piotrkowski chcemy stworzyć wspólnie z Wami. Mamy nadzieję, że razem uda nam się stworzyć ciekawe kompendium nieszablonowej wiedzy o regionie.


Liczymy na Państwa pomysły - każde wsparte kilkoma zdaniami wyjaśnienia - a także w przypadku zgłaszanych miejsc zdjęcia z Państwa albumów. Te opublikujemy na portalu piotrkow.naszemiasto.pl, gdzie będziemy systematycznie aktualizować listę haseł. Swoje propozycje prosimy kierować telefonicznie (649 55 53, 649 50 26), a także na adres redakcji (ul. Słowackiego 16, 97 300 Piotrków) oraz adres mailowy [email protected].


Czekamy na hasła popularne, ale i te mniej oczywiste - nazwy miejsc, rzeczy, zjawisk, potraw czy nazwiska osób. O wielu z nich mieszkańcy miasta i powiatu nie wiedzą lub zapomnieli, a warto byłoby, chociaż w kilku zdaniach, je przypomnieć i utrwalić. 


- Sama jestem bardzo ciekawa z czym Piotrków kojarzy się mieszkańcom - mówi Marta Janik, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie, które jest partnerem naszej zabawy. Jak sama przyznaje, odwiedzający miasto i region turyści, poza tymi szukającymi tu swoich korzeni, rzadko pytają o coś charakterystycznego, rzadko też przychodzą z ugruntowaną wiedzą o mieście. 


Liczymy, że tworzony z Państwem Alfabet pomoże promować miasto i region, a na pewno podpowie, m.in. urzędnikom, które miejsca i osoby są szczególnie cenne dla mieszkańców.


Na takie pomysły i inspiracje czeka m.in. wydział promocji miasta, który myśli o zmianie hasła promującego Piotrków (Piotrków - miasto z przyszłością, bogate przeszłością) oraz planuje nową strategię swoich działań, m.in. pod kątem zbliżających się obchodów 800-lecia miasta. To jest priorytet, ale odnoszenie się do historii nie wyklucza unowocześnienia wizerunku Piotrkowa. 


- Chcemy, żeby Piotrków kojarzył się wesoło, z czymś zabawnym, żeby ludzie się uśmiechali - zdradza Ilona Patyk, kierownik referatu kultury, sportu i promocji miasta. Jak przyznaje, na razie wszystko jest na etapie zbierania i analizy pomysłów dotyczących m.in. opracowania nowego albumu Piotrkowa czy gadżetów. 


Wszyscy tworzymy alfabet


Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa 
Z jak Zamek Królewski, R jak Rynek Trybunalski i S jak ulica Słowackiego. Wszystkie te miejsca znajdują się na Trakcie Wielu Kultur, który zawiera w sobie wiele cennych zabytków, świadczących o bogatej historii miasta łączącej różne narody i wyznania. Dlatego w alfabecie nie może także zabraknąć hasła Trakt Wielu Kultur.

Ks. Ireneusz Bochyński, rektor Kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie 
M jak mury miejskie. P jak panny dominikanki lub D jak dominikanki. B jak Bugaj, który kojarzy mi się z legendą o porwanej zakonnicy, dominikance i powstaniu jeziora. A jak areszt, oczywiście stary, który jest częścią historii Piotrkowa czy bardziej W jak więzienie. Dodaj jeszcze W jak wąskotorówka. 


Mirosław Ratajski, prezes PTTK w Piotrkowie 
Pierwsze przychodzą mi do głowy dwa nazwiska - Michał Rawita Witanowski i Tadeusz Nowakowski, który zrobił dla Piotrkowa bardzo dużo. Z miejsc trochę zapomnianych warto pamiętać o kolei wąskotorowej, unikatowej hali targowej oraz o cmentarzu żołnierzy radzieckich - wśród żołnierzy było wielu Polaków, dla których armia była możliwością opuszczenia łagrów.

Stanisław Piotr Gajda, artysta plastyk, szef ODA 
Piotr Makowski, malarz artysta, jeden z założycieli Piotrkowskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Franciszek Gnyp, pedagog, artysta, uczestnik wojny polsko-rosyjskiej, gdy się dowiedział, że żona urodziła mu syna, to na koniu wjechał na pierwsze piętro kamienicy. Ulica Górna - bardzo ciekawa ulica, której jedną stroną wchodzi się pod górę, a drugą w dół.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto