Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Krzyż

red.
Andrzej Piskulak
Opactwo benedyktyńskie na Łysej Górze Świętym Krzyżem nazywane jest od XIV wieku, za sprawą niezwykłej relikwii, ofiarowanej klasztorowi przez Władysława Łokietka. Relikwiarz z kawałkami Drzewa Krzyża Świętego, przechowywany dziś w tabernakulum Kaplicy Oleśnickich, uczynił to miejsca najważniejszą świątynią na polskich ziemiach.

Święty Krzyż jest też naszym najstarszym sanktuarium. Biorą od niego nazwę całe Góry Świętokrzyskie. Według źródeł benedyktyńskich, opactwo na świętej górze pogan zostało założone za czasów Bolesława Chrobrego, na początku XI wieku. Znacznie częściej przyjmuje się jednak, że fundatorem świątyni był sto lat później Bolesław Krzywousty. Kilkakrotnie rabowane i niszczone, na przestrzeni wieków sanktuarium podnosiło się z upadku dzięki hojnym fundatorom. Widać więc tutaj różne epoki i style architektoniczne.

W dzisiejszym opactwie pobenedyktyńskim, którego gospodarzami od 1936 roku są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, zobaczymy budynki klasztorne z XIV i XV, wirydarz otoczony krużgankami, wczesnobarokową Kaplicę Oleśnickich oraz kościół łączący cechy stylu klasycystycznego i późnobarokowego (1781-1806). Od zachodu z klasztorem sąsiaduje wczesnobarokowe skrzydło, w którym mieści się Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a od wschodu - barokowa dzwonnica i brama z XVIII w. Najstarsze fragmenty dawnych murów romańskich odsłonięte zostały na ścianie przylegającej do kościoła.

Sercem sanktuarium jest Kaplica Oleśnickich, wzniesiona w latach 1614-1620 przez Mikołaja Oleśnickiego. Po katastrofalnym pożarze w 1777 r. swoje nowe miejsce znalazł tutaj - w tabernakulum ołtarza - relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego. Na sklepieniu i ścianach uwagę zwracają malowidła przedstawiające świętych i sceny związane z relikwiami. Znajduje się tu także marmurowy nagrobek Mikołaja i Zofii Oleśnickich. Trumny ze zmumifikowanymi ciałami fundatorów kaplicy zostały przeniesione w 2007 r. do odrestaurowanych podziemi pod nawą kościoła. Zejdziemy tutaj (godz. 9.00-17.00) korzystając z zewnętrznego wejścia usytuowanego przy południowej ścianie świątyni. Obok Oleśnickich w krypcie spoczywa nieznany powstaniec z 1863 r., jeden z opatów, a także książę Jeremi Wiśniowiecki, ojciec późniejszego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, słynny pogromca Kozaków. Autentyczność ciała tego ostatniego budzi jednak wątpliwości. Trumna ze zwłokami księcia mogła bowiem spłonąć w pożarze w 1777 r. Gdzie leży prawda, wiedzą tylko te mury.

Zespół Klasztorny na Świętym Krzyżu, Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny, tel. 41 317 70 21, 317 82 78, e-mail: [email protected], [email protected].
Zwiedzanie. Klasztor otwarty jest codziennie w godzinach 9.00-17.00. Po wnętrzach oprowadza przewodnik (w niedziele i święta - po sumie, 13.00-17.00).
Wstęp na szlaki Świętokrzyskiego Parku Narodowego (m.in. szlak niebieski Nowa Słupia – Święty Krzyż i szlak czerwony Trzcianka – Święty Krzyż) jest płatny. Bilet normalny kosztuje 5 złotych (ulgowy - 2,50 PLN).

Muzeum Przyrodniczo-Leśne Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu, Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny, tel. 41 317 70 87, 669 940 042. Zwiedzanie: codziennie oprócz poniedziałków, od 1 listopada do 31 marca - w godz. 8.00-16.00, od 1 kwietnia do 31 października - w godz. 9.00-17.00. Bilety: normalny – 8 PLN, ulgowy – 4 PLN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto