Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła Podstawowa nr 8 w Piotrkowie świętowała jubileusz 130-lecia

kw
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Emilii Plater w Piotrkowie świętowała w MOK 130. rocznicę istnienia
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Emilii Plater w Piotrkowie świętowała w MOK 130. rocznicę istnienia mat. UM w Piotrkowie
W czwartek w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie odbył się jubileusz Szkoły Podstawowej nr 8 w Piotrkowie. Podstawówka świętowała 130-lecie.

SP nr 8 w Piotrkowie ma 130 lat

W uroczystej gali z okazji 130-lecia SP nr 8 im. Emilii Plater w Piotrkowie wzięli udział uczniowie, absolwenci, obecni i byli pracownicy, władze miasta i rodzice uczniów.

- Nasza szkoła to nie tylko relacje pomiędzy uczniami, nauczycielami, ale też relacje pomiędzy pokoleniami i wiekami. - powiedział Zbigniew Włodarczyk, dyrektor ósemki.

Uroczystość była okazją do przypomnienia bogatej historii placówki, jej kadry i wychowanków.

Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Emilii Plater jest najstarszą podstawówką w Piotrkowie, która od powstania mieści się w tym samym budynku. Powstała w 1889 roku jako Szkoła Elementarna przy ulicy Pocztowej (obecnie Sienkiewicza), choć jak czytamy na stronie ósemki, prawdopodobnie funkcjonowała już wcześniej, ale jako szkoła prywatna.

W 1892 szkoła była na prawach elementarnej szkoły czteroklasowej, a uczęszczało do niej 110 dzieci. Pracowało 4 nauczycieli, a kierownikiem był Grzegorz Ludwikiewicz, nauczyciel arytmetyki.

Po wybuchu I wojny światowej wszystkie szkoły elementarne zaprzestały swojej działalności - powodem były brak opału i pieniędzy na pensje dla nauczycieli. 30 grudnia 1915 roku podstawówka zyskała patrona - tego dnia stała się Szkołą Elementarną w Piotrkowie Trybunalskim im. Emilii Plater.

W dokumentach szkolnych w latach 1916-1939 posługiwano się patronem szkoły, nie używając numeracji, stąd pochodzi używane przez lata powiedzenie: ,,Szkoła Plater”. W 1933 roku szkoła otrzymała sztandar uszyty ze składek rodzicielskich i portret patronki, który namalował Franciszek Gnyp.

W czasie II wojny światowej w szkole obowiązywała tylko nauka czytania i pisania oraz liczenia oraz nauka języka niemieckiego. Liczba uczennic spadła ze 196 w 1939 roku do 14 w 1943 roku. Niemcy zorganizowali w szkole magazyn wojskowy, a pod koniec wojny nawet szpital. Podczas okupacji wyposażenie szkoły zostało zniszczone, zaginął również sztandar szkoły.

W 1960 roku szkoła stała się placówką koedukacyjną. Podstawówka przez wiele lat swój budynek dzieliła z innymi instytucjami np. Spółdzielnią Mleczarską czy zakładami mięsnymi.

W ostatnich latach budynek szkoły został gruntownie odnowiony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto