Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Piotrkowie zamyka poradnie oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną

Redakcja
Szpital w Piotrkowie zamyka poradnie oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną
Szpital w Piotrkowie zamyka poradnie oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną Dariusz Śmigielski
Szpital w Piotrkowie zamyka poradnie. Od wtorku, 1 października, piotrkowianie i mieszkańcy powiatu nie tylko nie skorzystają już z oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka, czyli szpitalu przy ul. Roosevelta, ale nie otrzymają także pomocy neurologa w poradni przy ul. Wyzwolenia, kardiologa w poradni przy Roosevelta, ginekologa w poradni przy Armii Krajowej. Znika ponadto nocna i świąteczna opieki zdrowotna, świadczona dotąd w tej placówce.

Wraz z oddziałem wewnętrznym szpital w Piotrkowie zamyka poradnie oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną

- Chciałem umówić wizytę do neurologa w ramach kontynuacji leczenia, ale pani w rejestracji stwierdziła, że od 1 października poradni „chyba już nie będzie” i trzeba szukać sobie neurologa gdzie indziej. Dodała, że terminu wcześniej niż na maj 2020 i tak raczej nigdzie nie znajdę... - opowiada zdenerwowany pan Jan z Piotrkowa. - Jak można zamykać poradnię, gdy jest tak duże zapotrzebowanie na te usługi i już teraz trzeba bardzo długo czekać na wizytę? - pyta.

Przerzucanie winy

- Gdyby nie decyzje PCMD, nie byłoby zamieszania - podkreśla Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału NFZ. I przypomina, że to dyrekcja piotrkowskiego szpitala 28 czerwca wypowiedziała umowę sieciową. - Wyłącznie na skutek działań podjętych przez dyrekcję PCMD, z dniem 30 września wygasa umowa we wszystkich zakresach, które obejmowała umowa w ramach sieci szpitali - dodaje.

Władze powiatu, który jest organem prowadzącym dla szpitala i dyrekcja placówki od początku stoją na stanowisku, że za całą sytuację winę ponosi wyłącznie NFZ, bo to on nie zabezpieczył finansowania usług medycznych na wystarczającym poziomie, a po wyjściu szpitala z sieci nie ogłosił nowych konkursów na szereg usług, które świadczyła ta placówka.

W poradni neurologicznej przy ul. Wyzwolenia, która działa jeszcze tylko do dziś, podsuwa się pacjentom do podpisu petycję, w której czytamy m. in., że „w przypadku nie podpisania kontraktu, za pogorszenie zdrowia pacjentów, czyli nas, całą odpowiedzialność, winę ponosi dyrektor NFZ oddział w Łodzi”.

To nie łóżka leczą...

NFZ rozpisał wprawdzie kilka nowych konkursów i zawarł z PCMD nowe kontrakty na część usług (na izbę przyjęć, oddziały noworodków i położniczo-ginekologiczny, a ostatnio na poradnię diabetologiczną), ale już nie na oddział wewnętrzny, poradnie neurologiczną i kardiologiczną. Uznano bowiem, że usługi w tym zakresie prowadzą inne placówki. I wystarczy. Na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną nowego konkursu być nie mogło, bo tę świadczyć mogą tylko szpitale, które są w sieci.

- To nie liczba poradni stanowi o dostępności. Liczba lekarzy w nich i pieniędzy, jakie się na to przeznacza. Interna i kardiologia w szpitalu wojewódzkim zwiększyły liczbę łóżek. To nie łóżka leczą... - odpowiada Anna Leder.

Tymczasem, jeśli chodzi np. o nocną pomoc, do dyspozycji pacjentów było do tej pory pięć zespołów lekarsko-pielęgniarskich. Zostaną dwa...

- Jesteśmy pełni obaw - mówiła na antenie lokalnego radia Strefa FM Aneta Baranowska, zastępca dyrektora Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego.

Anna Leder wyraża nadzieję, że w przypadku nocnej pomocy szpital wojewódzki zwiększy liczbę zespołów lekarsko-pielęgniarskich. - Mamy na to pieniądze - uspokaja.

Z drugiej strony, gdy NFZ ogłosił konkurs na poradnię ginekologiczno-położniczą, szpital powiatowy nawet nie złożył swej oferty i od 1 października także ta poradnia przestaje działać. Po ponownie ogłoszonym konkursie, jest szansa, że wróci ona od 1 listopada, ale wyjaśni się to dopiero 11 października.

Łódzki NFZ postanowił jeszcze zwiększyć liczbę łóżek w zakładach opiekuńczo-leczniczych w regionie. Od 1 września ich pula zwiększyła się o 85, od 1 listopada dodatkowo o kolejnych 80 łóżek. Wybranych zostanie maksymalnie 9 zakładów opiekuńczo-leczniczych. Oferty składano do 24 września. Wpłynęły z siedmiu placówek z całego województwa, m. in. Szpitala Powiatowego w Radomsku. PCMD w Piotrkowie nie złożyło jednak swej oferty, choć pierwotnie dyrekcja zapowiadała utworzenie tu właśnie ZOL dla przewlekle chorych seniorów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto