Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczne wyspy na Zalewie Sulejowskim na ratunek ptakom

Karolina Wojna
Mewy i rybitwy powoli oswajają się z platformami - sztucznymi wyspami na Zalewie Sulejowskim. Ze względu na zarastanie przez roślinność wysp na zbiorniku, zanikły miejsca gniazdowania tych ptaków
Mewy i rybitwy powoli oswajają się z platformami - sztucznymi wyspami na Zalewie Sulejowskim. Ze względu na zarastanie przez roślinność wysp na zbiorniku, zanikły miejsca gniazdowania tych ptaków mat. PTP
Na zalewie Sulejowskim pływają dwie platformy - sztuczne wyspy, które mają pomóc w odtworzeniu kolonii rybitw i mewy śmieszki. Istniejące na wodzie wyspy zarosły trawami

Na Zalewie Sulejowskim pływają już dwie drewniane platformy. Są na stałe zakotwiczone, tak aby nie można było ich przesunąć - pojawiły się na ratunek rybitwom i mewie śmieszce.

Platformy są pokryte żwirem, który ma imitować warunki, jakie panują na prawdziwych wyspach. Wszystko po to, aby rybitwy i mewa śmieszka zyskały nowe, przyjazne miejsca lęgowe, co umożliwi odtworzenie kolonii tych ptaków na zbiorniku.

Na ratunek ptakom - mewie śmieszce, rybitwie rzecznej i rybitwie białoczelnej ruszyło Piotrkowskie Towarzystwo Przyrodnicze, które obserwowało przez lata, jak obecne od dawna na wodzie ptaki przestały się tu rozmnażać. Wszystkie te gatunki gniazdują głównie na piaszczystych lub pokrytych niskimi trawami wyspach, a te - istniejące naturalnie na Zalewie Sulejowskim z czasem zarosły trawami i krzewami oraz były bardzo często odwiedzane przez ludzi, głównie wędkarzy. To wszystko spowodowało, że ptaki nie chciały tam tworzyć miejsc lęgowych.

Inicjatywa została sfinansowana ze środków NFOŚiGW w ramach przedsięwzięcia „Społeczność lokalna na rzecz zrównoważonego rozwoju”. Projekt jest realizowany przez Piotrkowskie Stowarzyszenie Rozwoju, Promocji i Integracji Europejskiej „EURO-CENTRUM”.

Jak mówi Marcin Kaźmierczak, prezes Piotrkowskiego Towarzystwa Przyrodniczego, nie ma gwarancji, że ptaki „skorzystają” z platform, ale celem było stworzenie im ku temu jak najlepszych warunków.

Drugą, podobną inicjatywą, podjętą przez PTP, jest ochrona siedliska lęgowego rybitwy białoczelnej na zbiorniku w Cieszanowicach. W tym przypadku przyrodnicy przycięli krzewy zarastające największą wyspę na zbiorniku. Podobna akcja była prowadzona 10 lat temu.

- Na zbiorniku w Cieszanowicach znajduje się kolonia rybitwy białoczelnej, to jedyna kolonia na terenie województwa łódzkiego, która stanowi kilkanaście procent pupulacji w skali całego kraju - mówi Marcin Kaźmierczak.

Zagrożeniem dla rozwoju ptaków jest zarastanie wyspy przez zarośla wierzbowe, bo rybitwy gnieżdżą się jedynie na przestrzeni otwartej, pozbawionej roślinności.

PTP przygotowuje się też do kolejnego projektu, który ma na celu ochronę nietoperzy w lasach wokół zbiornika Sulejowskiego m.in. na terenie Nadleśnictwa Piotrków.

Inicjatywa jest planowana w ramach projektu „Społeczność lokalna na rzecz zrównoważonego rozwoju” opracowanego przez Stowarzyszenie EURO-CENTRUM i PTP.

Przyrodnicy zamierzają rozwiesić w lasach okalających zalew od 50 do 100 schronów dla nietoperzy. Wykonane z trocinobetonu schrony są uznawane za optymalne zastępcze miejsca rozrodu tych ssaków. Realizacja projektu jest przewidziana na przyszły rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto