Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądał Piotrków ponad 100 lat temu. Tak się zmieniał trybunalski gród! Archiwalne pocztówki i fotografie

mat. MBP i muzeum, opr. dg
Stare zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego. Piotrków na archiwalnych widokówkach
Stare zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego. Piotrków na archiwalnych widokówkach Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej i muzeum w Piotrkowie Trybunalskim
Dziś zapraszamy w podróż po dawnym grodzie trybunalskim! Przypominamy galerię starych zdjęć i pocztówek Piotrkowa Trybunalskiego sprzed ponad 100 lat. Unikatowe fotografie pochodzą z archiwum Muzeum i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. Zobaczcie, jak się zmieniało miasto!

Stare zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego. Tak się zmienił trybunalski gród!

Pocztówki w czarno-białym kolorze lub sepii ukazujące Piotrków Trybunalski to prawdziwe unikaty. W okresie międzywojennym wydawało je wiele zakładów, m.in. Księgarnia Dobrzańskiego, Księgarnia Polska, Polskie Tow. Księgarni Kolejowych Ruch, a później także Piotrkowskie Towarzystwo Krajoznawcze, które wydało serię kartek z widokami zabytków z podpiotrkowskich miejscowości, m.in. Sulejowa, Wolborza czy Witowa.

Najstarszym dawno już stuknęło 120 lat. Wiele z nich to kolekcjonerskie rarytasy, a repliki tych najbardziej unikatowych znajdują się w archiwach piotrkowskiego Muzeum.

Krótka historia Piotrkowa Trybunalskiego - jak rozwijało się miasto?
W czasie rozbiorów Piotrków miał możliwości rozwoju, a po przeprowadzeniu przez miasto w 1846 roku pierwszej w Polsce linii kolei tzw. warszawsko-wiedeńskiej i powstaniu tutaj siedziby władz utworzonej w 1867 roku guberni piotrkowskiej, w pewnym stopniu odzyskał dawne znaczenie. W tym czasie aż kilkakrotnie zwiększył się obszar zabudowy miejskiej Piotrkowa, powstało nowe centrum pomiędzy Starym Miastem i linią kolejową, rozwinęły się także zakłady przemysłowe, a ludność miasta wzrosła do 40 tysięcy.

- W okresie I wojny światowej, Piotrków znajdując się pod okupacją austro-węgierską, ponownie zyskał znaczenie ośrodka politycznego, będąc miejscem szczególnie ożywionej działalności patriotycznej i rekrutacji Legionów Polskich. Tutaj mieściły się Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, Komenda Legionów Polskich, działały szpitale i szkoły wojskowe, a piotrkowskie drukarnie wydawały tysiące publikacji, które rozchodziły się na cały okupowany kraj - czytamy na stronie Muzeum w Piotrkowie.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Piotrków jako miasto powiatowe w województwie łódzkim, stracił swoje dotychczasowe znaczenie centrum administracyjnego i ośrodka politycznego.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

Stare zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego. Piotrków na archiwalnych widokówkach

Tak wyglądał Piotrków ponad 100 lat temu. Tak się zmieniał t...

Źródło Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto