MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Te szkoły w Koninie dbają o komfort młodzieży LGBTQ+. Podstawówka w wprowadziła tęczowe piątki. Liceum znalazło się w ogólnopolskim rankingu

Marcin Maliński
Marcin Maliński
Dwie szkoły w Koninie deklarują tolerancję oraz wsparcie dla młodzieży wpisującej się w społeczność LGBTQ+. Jedna z nich znalazła się w ogólnopolskim rankingu, a druga wprowadziła „Tęczowe Piątki”.

„Tęczowe Piątki” w konińskiej podstawówce. Na szkole zawisła tęczowa flaga

Na Szkole Podstawowej nr 11 im. Floriana Marciniaka w Koninie zawisła tęczowa flaga. 26 kwietnia inaugurowano tam program pod nazwą „Tęczowe Piątki”. Jak czytamy na stronie facebookowej szkoły:

- Jest to akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w celu okazania solidarności z młodzieżą LGBTQ+ i wspierania jej w środowisku szkolnym. Pragniemy w ten sposób pokazać, że nasza szkoła to miejsce bezpieczne i przyjazne dla każdej młodej osoby, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Szkoła wieszając tęczową flagę chce w symboliczny sposób okazać solidarność z osobami, które na co dzień z różnych przyczyn - rasowych, płciowych, zdrowotnych, religijnych - zmagają się z dramatem społecznego wykluczenia.

- Jesteśmy przekonani, że zapoczątkowane dziś "Tęczowe piątki" będą doskonałą okazją do rozmów i otwartości na różnorodność

- czytamy na szkolnym Facebooku.

Szkoła początkowo flagę zawiesiła przed samym wejściem, obok flagi Polski i Unii Europejskiej. Jeszcze tego samego dnia dyrektorka szkoły – Małgorzata Łechtańska - w mediach społecznościowych przeprosiła za naruszenie protokołu flagowego oraz poinformowała, że tęczowa flaga została przewieszona w inne miejsce na budynku szkoły.

Szkoły przyjazne LGBTQ+. II LO w Koninie w ogólnopolskim rankingu

II Liceum Ogólnokształcące znalazło się w ogólnopolskim rankingu szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ w 2024 roku. Ranking ukazał się na stronie LGBTplusMe.com, a „Drugie” zostało uznane nie tylko za szkołę przyjazną w tym zakresie, ale także zaangażowaną. Na czym polega udział szkoły we wspomnianym podejściu do osób o odmiennej orientacji i poczuciu tożsamości płciowej?

- Zaangażowany jest właściwie samorząd uczniowski i sami uczniowie. Większego zaangażowania z zewnątrz nie ma. Uczniowie biorą udział i organizują różne akcje, ale nie są to akcje sformalizowane przez szkołę

- mówiła Małgorzata Koziarska-Sip, dyrektorka II LO w Koninie.

Jak dalej wyjaśniała nam dyrektorka „Drugiego”, nauczyciele oraz władze szkoły wspierają młodzież w działaniach, które mają na celu pomóc im wyrażać siebie. Małgorzata Koziarska-Sip jest dumna z tytuły, który uzyskali w ogólnopolskim rankingu, ponieważ świadczy to o ich tolerancji.

Na II LO jednak nie zobaczymy tęczowej flagi, jak na budynku SP 11. Jak powiedziała Małgorzata Koziarska-Sip, takie afiszowanie się jest nie potrzebne. - Jak ktoś chce chodzić do kościoła, to po prostu chodzi, ale nie będzie pisał o tym na balkonie – dodała.

ZOBACZ TAKŻE

Te szkoły w Koninie dbają o komfort młodzieży LGBTQ+. Podsta...

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto