Pogoda na majówkę 2023. Sprawdź prognozy długoterminowe IMGW
Prognoza pogody długoterminowa podpowiada jaka będzie majówka i jakie będzie lato 2023. Eksperymentalna prognoza przygotowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podpowiada jaka może być tegoroczna majówka i pozwala zaplanować urlop.
Sprawdź prognozę IMGW na najbliższe miesiące. Meteorolodzy zbadali jaka będzie pogoda w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu.
Zobacz prognozę pogody IMGW od maja do sierpnia:
Synoptycy przypominają, że pogoda ma charakter orientacyjny. Prognozowana pogoda jest uśredniona - zarówno pod względem temperatur i opadów deszczu.
Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość. - informuje Zakład Analiz Meteorologicznych i Prognoz Długoterminowych.
Pogoda na maj 2023. Jaka pogoda na majówkę?
Prognoza jest opracowywana na podstawie danych wieloletnich zebranych w ostatnich trzech dekadach. Meteorolodzy przewidują, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej, za wyjątkiem północy, gdzie możliwa suma powyżej normy oraz południowo-wschodnich krańców kraju, gdzie możliwa suma poniżej normy. - informują synoptycy IMGW

Zatem jaka będzie pogoda na makówkę? Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli iście letnią słoneczną aurę!
Prognoza pogody długoterminowa na czerwiec 2023
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza pogody długoterminowa na lipiec 2023
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przewarzającym obszarze kraju powinna kształtować się poniżej normy, na północy możliwa suma w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza pogody długoterminowa na sierpień 2023
Na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Co oznacza w podanej prognozie "powyżej normy", "poniżej normy" i w "normie"?
Średnią miesięczną temperaturę powietrza lub sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej. Wartości średniej miesięcznej z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
- powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
- w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Opracowano na podstawie komunikatu Eksperymentalna prognoza długoterminowa temperatury i opadu na maj 2023 r. – sierpień 2023 r. z 8 kwietnia.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?