"Unijne" miejsca, które warto odwiedzić

Artykuł sponsorowany
Wędrując lub podróżując po województwie łódzkim często trafiamy w miejsca oznaczone charakterystycznymi tablicami, przypominającymi o tym, że dany obszar lub obiekt zostały zmodernizowane, zrewitalizowane lub w inny sposób wzbogacone dzięki wsparciu Unii Europejskiej, m.in. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007 - 2013. Dzisiaj proponujemy odwiedzić kilka takich miejsc - pieszo, rowerem, kajakiem, samochodem lub pociągiem.

Pieszo
W efekcie realizacji projektu "Ścieżka edukacyjna w Arboretum w Rogowie" powstała pętla utwardzonych alejek, umożliwiających odwiedzanie tego urokliwego miejsca o każdej porze roku.

- Często do Rogowa zaglądamy, ponieważ zawsze jest tu coś nowego do odkrycia - podkreślają państwo Konopaccy z pobliskiej Łodzi, którzy z wnukami przynajmniej dwa razy w roku zapuszczają się w liczący 12 kilometrów labirynt leśny, gdzie rośnie ponad 30 tysięcy roślin. Orientację ułatwia im "unijna" ścieżka edukacyjna: przystanki z opisami najciekawszych przyrodniczych eksponatów i zjawisk.

Kolejna propozycja dla ludzi lubiących przyrodę: tablice informacyjne powiodą ich szlakiem gniazd i żerowisk bocianów w gminie Warta. Wiedzie tamtędy Ścieżka Edukacji Ekologicznej "Warta". Barwne tablice zawierają informacje na temat obszaru Natura 2000 i krajobrazu chronionego.

Samochód można zostawić na powstałym w ramach projektu parkingu i cieszyć się widokiem dostojnie kroczących boćków.

A teraz propozycja dla kochających rośliny: spacerując po łódzkiej oazie zieleni przy ul. Krzemienieckiej warto zainteresować się widocznymi z daleka trzema tunelami, przypominającymi nieco hangary lotnicze. To efekt zrealizowania projektu "Budowa na terenie Ogrodu Botanicznego szkółek niezbędnych do namnażania roślin, w tym gatunków rzadkich i zagrożonych wyginięciem w ramach ochrony ex situ". Pozornie proste konstrukcje wyposażone są w nowoczesny system nawadniania oraz zasłony cieniujące. Precyzyjnie zaplanowane i oświetlone ciągi pieszo-jezdne umożliwiają transport roślin i innych materiałów.

Pracownicy Ogrodu Botanicznego długo mogliby wymieniać korzyści płynące z realizacji projektu, a przede wszystkim zaprezentować długą listę chronionych roślin o tak ciekawie brzmiących nazwach, jak zawilec wielkokwiatowy, goździk pyszny, kosaciec syberyjski czy żywiec dziewięciolistny.

Rowerem
"Wzmocnienie roli Szlaku Bursztynowego i innych szlaków tematycznych w zintegrowanym produkcie turystycznym województwa łódzkiego" - to tytuł projektu, którego efekty najlepiej podziwiać, poruszając się nieśpiesznie rowerem. Dlaczego? Ponieważ wiele kilometrów leśnych dróg i duktów zamieniło się w trasy dogodne właśnie dla jednośladów. Na wytyczonym szlaku, poza malowniczym krajobrazem - którego urok okryli już przed wiekami kupcy ze starożytnego Rzymu - podziwiać można zabytki architektury drewnianej, w tym liczne kościółki "rozrzucone" w okolicach Wielunia.

Warta zajrzeć i do samego Wielunia. Z "bursztynowych" pieniędzy sfinansowano tam renowację ratusza, remont Muzeum Ziemi Wieluńskiej oraz rekonstrukcję baszty Męczarnia w Wieluniu, która za sprawą wystaw historycznych i tarasu widokowego ma szansę stać się główną atrakcją turystyczną miasta.

Do odwiedzin tych okolic - Załęcza, Ożarowa, Konopnicy czy samego Wielunia - oraz udziału w dorocznym Europejskim Święcie Bursztynu zachęca m.in. reżyser Kamil Nowak, autor filmu "Nadwarciański Szlak Bursztynowy" - także zrealizowanego w ramach unijnego projektu - dostępnego w internecie na stronie vimeo.com/81315863.

Kajakiem
Unia Europejska na terenie woj. łódzkiego ma również swój udział w przecieraniu szlaków wodnych. Od dwóch lat wielbiciele wędrówek nurtem rzeki mogą korzystać z owoców projektu "Przystań Kajakowa "Warta" w gminie Warta. W rok powstało tu nabrzeże do cumowania i zjazd z drogi. Dokonano adaptacji starorzecza poprzez wykonanie toru wodnego dla kajakarzy, powstał także parking.

Wcześniej powstała inna nadwarciańska i "unijna" przystań, we wschodniej części Działoszyna, w otoczeniu Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego przy ujściu starorzecza. Przystań wkrótce przyjmie pierwszych gości.
Inny ceniony przez wodniaków projekt to "Oznakowanie i promocja szlaku kajakowego Pilicy". Do skorzystania z jego efektów szczególnie zachęca Andrzej Kobalczyk, dyrektor tomaszowskiego Skansenu Rzeki Pilicy. Zresztą, prawdziwych wodniaków nie trzeba zachęcać: Pilica płynie tutaj niezmienna od wieków...

Samochodem
Jeden z najgorętszych - dosłownie - projektów zrealizowanych w naszym regionie to "Termy Uniejów - Regionalny Markowy produkt Turystyki Uzdrowiskowej". Do położonego na północy województwa uzdrowiska najlepiej wybrać się samochodem, gdyż przydające zdrowia, ale wyczerpujące fizycznie korzystanie z solanki o temperaturze 68 stopni C nie będzie nas już dopingować ani do pieszych, ani kajakowych wędrówek.

Chyba że po skorzystaniu z leczniczych kąpieli zatrzymamy się - do czego zawsze zachęca burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek - w jednym z uniejowskich kompleksów rekreacyjno-wypoczynkowych.

Pociągiem
W tym roku mieszkańcy regionu - od maja do listopada - po raz kolejny mogą bezpłatnie zwiedzać województwo łódzkie pociągiem. Urząd Marszałkowski w Łodzi zaplanował czternaście darmowych wycieczek. W połowie maja odbyła się premierowa wycieczka do Łowicza.

Poza miastami można będzie zwiedzać parki krajobrazowe - do czego szczególnie zachęca Hieronim Andrzejewski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - oraz uczestniczyć w takich imprezach, jak: Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne w Zduńskiej Woli, Dożynki Prezydenckie w Spale, Mixery Regionalne w Łęczycy i Sieradzu. Przejazdy są zapewnione odnowionymi pociągami Przewozów Regionalnych oraz nowoczesnymi składami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Przed nami są jeszcze: 5 lipca -wycieczka na trasie Łowicz - Sieradz, 19 lipca - Łódź - Przyłęk, 2 sierpnia - Łódź - Łęczyca, 16 sierpnia - Sieradz - Łęczyca, 23 sierpnia - Łódź - Sieradz, 31 sierpnia - Łódź - Zduńska Wola, 13 września - Łódź -Radziwiłów, 21 września - Łódź -Tomaszów Mazowiecki, 4 października - Kutno - Arturówek i 8 listopada Łódź - Pabianice.

Szczegóły i rozkład jazdy pociągów można znależć na stronie internetowej: http://www.pociągiem.lodzkie.pl/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto