W Wolborzu trwa Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego 2023
Tegoroczna, 19. edycja potrwa dni (20-21 maja), a bierze w niej udział jedenaście zespołów, które przyjechały m.in. z Andrychowa, Przeworska, Warszawy, Bydgoszczy, Krakowa, Gliwic czy Kielc. Są też kapele z Łódzkiego m.in. "Z Golesz Orkiestra", która reprezentuje gminę gospodarzy festiwalu, czyli Wolbórz, a także "Szadkowiacy” z Szadku w Łódzkiem czy "Pożarniki” z Sieradza-Woźnik. Znów podziwiać można barwne stroje i fantastyczną muzykę. Wolborskie Centrum Kultury wypełniają dźwięki akordeonu, skrzypiec, kontrabasu czy klarnetu.
Organizatorami festiwalu są Fakiry – kapela z Piotrkowa, wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Kapela już od 19 lat organizuje festiwal, od dwóch lat w Wolborzu.
- Każda edycja jest lepsza od poprzedniej - z relacji uczestników festiwalu, wiem, że tak jest - mówi Marek Doleciński, lider kapeli Fakiry. - Przez te 19 lat pozyskaliśmy sobie wielu wielbicieli i ludzi, którzy nam bardzo sprzyjają. Jest to bez wątpienia największy festiwal w kraju, znów gościmy kapele z całego kraju i utrzymujemy się w konwencji folkloru miejskiego.
Dodaje, że przez ostatnie lata folklor zmieniał się - powstają nowe kapele, które korzystają także z bogatej tradycji i repertuaru zespołu Fakiry.
- To dla mnie miód na serce, że ten folklor nie zaginie. Nowe kapele korzystają z naszego repertuaru, to jest też piękne, bo nasze utwory nie zaginą - dodaje Marek Doleciński.
Przypomnijmy, że niedawno festiwal znalazł się wśród zwycięskich projektów "Kulturalnie regionalnie", które otrzymały wsparcie finansowe zarządu województwa łódzkiego.
- To wydarzenie artystyczne już ma swoją historię. Po raz 19. spotykamy się, żeby wspólnie zachwycić się folklorem, tym razem miejskim, bo folklor niejedno ma imię. Znamy oblicze folkloru wiejskiego, czas poznać i utrwalić zachwyt nad folklorem miejskim, którym żyły i żyją podwórka, place i ulice w miastach i miasteczkach - mówił podczas otwarcia wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Przypomniał, że wśród uczestników są nie tylko uznane zespoły czy doświadczeni muzycy, ale także dzieci i młodzież, które chcą kultywować tradycję przyśpiewek podwórkowych. – To pokazuje, że folklor miejski jest żywy - dodał wicemarszałek.
Sobotnie występy w Wolborskim Centrum Kultury otworzyła kapela z gminy Wolbórz, czyli "Z Golesz Orkiestra". Niedawno, kapela zdobyła trzecią nagrodę na 44. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu. W części konkursowej zagrała także m.in. Andrychowska Kapela "Wujka Jaśka”. Wspólnie z muzykami wystąpiły młode, nastoletnie siostry - Gabrysia i Ola, które w kapeli śpiewają od niedawna.
Aktualizacja:
3. miejsce w konkursie zajęła "Z Golesz Orkiestra", drugie "Kapela w sam raz", a główną, pierwszą nagrodę wyśpiewała "Kapela z Targówka".
W Wolborzu trwa Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego. N...
Wkrótce wideo.
Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?