Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Secesja – Piękno Nieprzemijające” z kolekcji Andrzeja Papiewskiego w Muzeum w Piotrkowie

kw
Wernisaż wystawy „Secesja – Piękno Nieprzemijające” z kolekcji Andrzeja Papiewskiego w Muzeum w Piotrkowie
Wernisaż wystawy „Secesja – Piękno Nieprzemijające” z kolekcji Andrzeja Papiewskiego w Muzeum w Piotrkowie Karolina Wojna
W niedzielę, 17 marca, w Muzeum w Piotrkowie, odbył się wernisaż wystawy „Secesja – Piękno Nieprzemijające” z kolekcji Andrzeja Papiewskiego. Prawie 300 eksponatów z wyjątkowej kolekcji będzie można oglądać do maja.

Wystawa „Secesja – Piękno Nieprzemijające” z kolekcji Andrzeja Papiewskiego w Muzeum w Piotrkowie

Prawie 300 eksponatów z "Belle Epoque" od niedzieli można oglądać w salach Muzeum w Piotrkowie.

To zaledwie część kolekcji Andrzeja Papiewskiego, łódzkiego chirurga oraz kolekcjonera, którego zbiory można było już oglądać m.in. w Łodzi, Warszawie, Kutnie czy w Wieluniu. W Piotrkowie kolekcja łodzianina gości po raz pierwszy.

Podczas wernisażu, który odbył się w niedzielę, 17 marca, Andrzej Papiewski opowiadał o początkach swojej pasji, która zaczęła się od znaczków pocztowych, a nawet opakowań po czekoladach. W Piotrkowie pokazuje zaledwie część swojej unikatowej kolekcji, na którą składają się secesyjne meble, pocztówki, biżuteria. malarstwo, grafika, przedmioty dekoracyjne i użytkowe.

- Zdecydowana większość przedmiotów była już prezentowana podczas innych wystaw, ale w Piotrkowie pokazuję około 20 nowych eksponatów np. wykonane z terakoty popiersie kobiety - mówi Andrzej Papiewski.

Jak opowiadał gościom wernisażu, miłość do secesji jest czasochłonna, bo wymaga badania i opisywania przedmiotów wyszukanych u innych kolekcjonerów, w galeriach czy na targach i aukcjach.

- Secesją zacząłem interesować się w połowie lat 70. XX wieku - mów Andrzej Papiewski. - Myślałem wówczas, że kupowane przeze mnie przedmioty były piękne, a gromadząc je, oczywiście z chęci ich posiadania, doprowadziłem do powstania tych zbiorów.

Kuratorem wystawy, którą będzie można oglądać w Piotrkowie do końca maja, jest Natalia Dubrowin.

Andrzej Papiewski jest doświadczonym lekarzem, chirurgiem i angiologiem. Jego kolekcje, oprócz przedmiotów z okresu secesji, stanowią również zbiory wiecznych piór dedykowanych Polsce i Polakom, medale o tematyce łódzkiej, odznaczenia i medale medycznych, lecz także zbiory grafik i rysunków przedstawiających autoportrety.

Pasja właściciela kolekcji podparta jest głęboką wiedzą poszerzoną i uzupełnioną na studiach podyplomowych w Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Krakowie na kierunku: rysunek sztuki i antyków.

Kolekcjoner w roku 2005 otrzymał Honorową Nagrodę Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunina-Borkowskiego. Należy do Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, jest też wiceprezydentem Łódzkiego Oddziału Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i członkiem Klubu Miłośników i Kolekcjonerów Piór.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto