18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wesela w Piotrkowie coraz mniej wystawne

Kasia Renkiel
Dziś wesela są mniej liczne i często bez poprawin. Dobrego jedzenia nie może jednak zabraknąć
Dziś wesela są mniej liczne i często bez poprawin. Dobrego jedzenia nie może jednak zabraknąć Dariusz Śmigielski
Pary młode stawiają na dobre jedzenie dla gości, ale oszczędzają na zespołach muzycznych. Zamiast kwiatów nowożeńcy dostają maskotki, butelki wina, a nawet kupony lotto. Jak dziś organizowane są wesela w Piotrkowie?

Kiedy, jak i gdzie organizujemy teraz wesela w Piotrkowie?

Jeszcze do niedawna, bo około 3 lata temu, lokal na imprezę weselną zamawiało się nawet z czteroletnim wyprzedzeniem. Dziś młodzi czekają niemal na ostatnią chwilę, a domy zajmujące się organizacją wesel mają dużo wolnych terminów. Przyczyn można upatrywać w dużej konkurencyjności (np. na terenie Piotrkowa znajduje się ok. 10 takich obiektów) ofert, ale także kryzysie.

- Często pary, które nie mają pieniędzy rezygnują z wesela lub organizują po prostu skromne przyjęcie - mówi pani Anna, właścicielka jednego z domów weselnych. - Poza tym napływa do nas moda z zachodu, czyli wesele w formie krótkiego bankietu z lampką wina. Po nim młodzi żegnają się i wyjeżdżają w podróż poślubną. To coraz częstszy widok - dodaje piotrkowianka.

To, w jakie cenie zamknie się koszt całej imprezy zależy m.in. od tego, ile dań pojawi się w ciągu tych kilkunastu godzin na stole. Bywa od czterech do nawet ośmiu. Za jednodniowe wesele bez poprawin trzeba zapłacić od 160-180 zł za osobę. Jak mówi pani Anna, teraz wesela są skromniejsze, kiedyś standardem było dwieście osób, teraz jest ich zaledwie 50-70. Ponadto nowożeńcy nie trzymają się już tak sztywno godzin w organizacji wesela. Zdarza się, że robią wesela w niestandardowych godzinach, np. 13-21. Mniej jest też wesel z poprawinami,

Co jedzą pastwo młodzi i ich goście? Na pierwsze danie podawany jest zazwyczaj półmisek z mięsem, tradycyjnie rosół, devolay, kotlet szwajcarski albo kotlet hawajski, udko faszerowane. Następnie serwowany jest deser w postaci lodów lub deseru tiramisu, albo tortu nowożeńców.

- Różnie jest też z oczepinami - opowiada piotrkowianka. - Spotkałam się z przypadkiem, gdy para młoda zbierała pieniądze już w kościele, ale zdecydowana większość robi to jednak dopiero przy oczepinach, tuż przed północą - dodaje.

Co jeszcze się zmieniło?

- Kiedyś dawało się kwiaty, teraz na zaproszeniach młodzi piszą, że np. życzą sobie butelkę wina, maskotki i kupon toto lotka - mówi pani Anna.

Trzeba też zadbać jeszcze o odpowiednią dekorację, której koszt może sięgnąć nawet 2 tys. zł. Ważne jest ustawienie stołu w formie podkowy. Repertuar muzyczny powinien być dopasowany do gości, na razie królują współczesne hity i disco polo. Z samej tradycji pozostało już tylko powitanie chlebem i solą oraz oczepiny o północy.

Coraz częściej młodzi dbają o dodatkowe atrakcje dla gości np. zatrudniając clowna, organizując pokazy tancerzy lub konkursy. Tu pomysłowość nie zna granic - popularne jest np. przeciąganie jajka przez spodnie lub wykorzystywanie pana młodego jako rury do tańca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto