Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Piotrkowa przespały Mieszkanie Plus?

Aleksandra Tyczyńska
Kolejne samorządy przystępują do programu budowy tanich mieszkań na wynajem, a z piotrkowskiego magistratu płynie na razie tylko jeden komunikat - „nie ma tematu”...

Już 70 samorządów w całym kraju podpisało listy intencyjne o gotowości wzięcia udziału w rządowym programie Mieszkanie Plus - dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej programu budowy tanich mieszkań na wynajem. W Piotrkowie pod koniec ubiegłego roku typowane były cztery działki, ale od tamtej pory - wszystko na to wskazuje - władze miasta nie zrobiły nic w tej sprawie.

Minusów w nowym programie Mieszkanie+ nawet malkontentom trudno się - póki co - doszukać. Tanie mieszkania na wynajem skierowane są do tych, którzy nie mają szans na mieszkanie komunalne, bo mają zbyt wysokie dochody, ale jednocześnie zbyt niskie, aby kupić lub wynająć mieszkanie na wolnym rynku. Preferowane są rodziny wielodzietne, ale program skierowany jest do wszystkich obywateli, również przebywających za granicą (ma ich zachęcić do powrotu do kraju). Koszt najmu to 10 - 20 złotych za m kw, ale w tym wliczona jest swego rodzaju rata, bo po 30 latach rodzina staje się właścicielem mieszkania.

W związku z tym, że mieszkania będą budowane na działkach Skarbu Państwa, koszt budowy metra kwadratowego ma nie przekroczyć 3 tysięcy złotych. Bezpośrednim beneficjentem rządowej pomocy w budowie mieszkań są samorządy (dofinansowanie może wynieść od 35 do 55 procent kosztów), a program wdraża i jest jego dysponentem Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Bank ma już pięć miliardów złotych na ten cel. Mieszkania budować mogą zarówno np. deweloperzy, jak i miejskie spółki budowlane.

Jak nam przekazała Dagmara Zalewska, rzecznik prasowy wojewody łódzkiego, w Łódzkiem w październiku ub. roku, na podstawie przesłanych przez prezydentów miast na prawach powiatu zestawień nieruchomości Skarbu Państwa, powstała lista 149 działek, które mogłyby zostać przeznaczone na cele programu M+.

Dagmara Zalewska wyjaśnia, że wprawdzie gminy, na terenie których znajdują się działki SP zgłoszone do Narodowego Programu Budowy Mieszkań nie były informowane o tym fakcie przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami ŁUW, który gromadził dane, to jednak Piórków miał wiedzę na temat działek wskazanych do programu M+, bo prezydent miasta przedkładał ich wykaz.

Na tej liście znalazły się cztery działki z Piotrkowa, m.in. przy ulicach Karolinowskiej i Dworskiej (brak drogi dojazdowej) - wszystkie z dostępem do kanalizacji, wodociągu, sieci energetycznej, a jedna też do gazowej. W przypadku jednej działki, która w planie zagospodarowania przestrzennego ma już przeznaczenie „zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” a w uwagach dopisano „parametry działki uniemożliwiają budowę budynku wielorodzinnego” prezydent Piotrkowa został poproszony o wyjaśnienia.

Z informacji BGK Nieruchomości wynika, że po przeprowadzeniu szczegółowej analizy zgłoszonych nieruchomości SP, w woj. łódzkim do dalszych prac związanych z programem M+ wybrane zostały nieruchomości położone w Bełchatowie, Brzezinach i Łowiczu. Jest też zainteresowanie kolejnymi nieruchomościami w Łowiczu, Łodzi i Konstantynowie Łódzkim, które są w trakcie zmian przeznaczenia w planach zagospodarowania przestrzennego.

Gdzie, jak i kiedy zniknęły działki z Piotrkowa? Zapytaliśmy o to biuro prasowe piotrkowskiego magistratu już 24 kwietnia i od jednego z pracowników otrzymaliśmy odpowiedź, że „obecnie nie ma w naszym mieście tematu realizacji programu Mieszkanie Plus”. Pytanie - „dlaczego?” pozostało bez echa. O odpowiedź upomnieliśmy się do szefa biura prasowego Jarosława Bąkowicza 15 maja, a 17 maja pomocniczo przesłaliśmy informacje, jakie otrzymaliśmy z urzędu wojewódzkiego. Niestety, do minionej środy nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

- Ja, tej bezczynności nie rozumiem - przyznaje Grzegorz Lorek, radny PiS z Piotrkowa, który kilka miesięcy temu poruszał na sesji temat rządowego programu mieszkaniowego i nie otrzymał żadnych wiążących odpowiedzi. - Na zjeździe samorządowców w Warszawie zapytałem prezydenta Sopotu, dlaczego interesuje się tym programem, skoro takie bogate miasto może sobie wybudować co chce. Odpowiedział: skoro dają, to czemu nie brać? - dodaje radny.

W Piotrkowie 15, a w Pelplinie 170...
W Piotrkowie sztandarowym programem prezydenta miasta jest „Młode - Stare Miasto”.
Przy ulicy Garncarskiej wybudowana zostanie kamienica, w której będzie 15 mieszkań komunalnych. Najemcy zostali już wybrani - pierwszeństwo miały młode rodziny (do 35 roku życia) z dziećmi. Budynek zostanie oddany do użytku pod koniec wakacji przyszłego roku.
Elementem programu „Młode - Stare Miasto” będzie też remont 12 istniejących już kamienic wraz z podwórzami w ramach 28-milionowej dotacji na wspólne działania miasta i województwa dotyczące rewitalizacji piotrkowskiego Podzamcza.
Na liście oczekujących na mieszkania komunalne w Piotrkowie aktualnie jest 126 rodzin - otrzymują przydział, kiedy zwolni się jakiś lokal.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstawać będą m.in. całe, nowe osiedla mieszkaniowe.
Wizualizacją takiego osiedla pochwaliły się już m.in. Katowice - dla 500 rodzin oraz Pelplin - 170 mieszkań.
W Bielsku - Białej na razie zakłada się wybudowanie trzech budynków dla 180 rodzin łącznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto