Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysoce zjadliwa grypa pod Wrocławiem. Część miasta poważnie zagrożona

jew/mig
Jarosław Jakubczak
Przeczytajcie szczegóły. O co chodzi...

"Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony" - takie tablice pojawiły się dziś przy ulicach na północy Wrocławia, m.in. na Psim Polu. To efekt wykrycia przed kilkoma dniami ogniska ptasiej grypy w fermie drobiu w gminie Długołęka.

Ptasią grypę stwierdzono w gospodarstwie we wsi Dąbrowica w gminie Długołęka. Utrzymywano tam 74 kury nioski. Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, iż nie istnieje żadne zagrożenie zakażenia się grypą ptaków poprzez spożywanie mięsa drobiowego i jego przetworów. Obowiązują jednak nakazy i zakazy dla hodowców drobiu i ptaków, a także dla myśliwych czy organizatorów imprez z udziałem zwierząt.

Początkowo obszar zagrożony obejmował część powiatów wrocławskiego, oleśnickiego i trzebnickiego. Teraz powiększono go m.in. o część samego Wrocławia.

Obszar zagrożony

- we Wrocławiu

  • osiedle Pawłowice
  • część osiedla Psie Pole - Zawidawie od zachodu ograniczona ul. Przedwiośnie, ul. Bora - Komorowskiego i ul. Gorlicką i od południa ograniczona ul. Kiełczowską;

- w gminie Długołęka miejscowości: Krakowiany, Węgrów, Skała, Zaprężyn, Jaksonowice, Bierzyce, Łozina, Godzieszowa, Siedlec, Tokary, Pasikurowice, Bukowina, Bąków, Ramiszów, Pruszowice, Domaszczyn, Szczodre, Mirków, Długołęka, Byków, Stępin, Borowa, Kamień, Bielawa, Raków, Nowy Dwór, Mydlice, Kiełczów, Piecowice, Oleśniczka;
- w gminie Dobroszyce miejscowości: Łuczyna, Mękarzowice, Siekierowice, Dobrzeń, Dobra,
- w gminie Oleśnica miejscowości: Jenkowice, Smardzów, Nieciszów, Piszkawa;
- w gminie Trzebnica miejscowości: Skarszyn, Boleścin, Piersno, Głuchów Górny, Taczów Mały, Piotrowice,
- w gminie Zawonia miejscowości: Głuchów Dolny, Skotniki, Radłów, Cegielnia, Miłonowice, Kopiec, Rzędziszowice, Prawocice, Pomianowice, Cielętniki, Tarnowiec, Ludgierzowice

Bądź bieżąco. Dołącz do grupy KORONAWIRUS DOLNY ŚLĄSK na Facebooku.

Na obszarze zagrożonym obowiązuje m.in. nakaz stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące i wychodzące do i z gospodarstw utrzymujących drób oraz zakaz przemieszczania z i do gospodarstwa, gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków, bez zgody powiatowego lekarza weterynarii czy też organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki przez okres 4 miesięcy. Bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie wolno też organizować polowań i odłowów dzikich ptaków.

Obszar zapowietrzony w najbliższym sąsiedztwie ogniska choroby obejmuje miejscowości Dąbrowica, Kępa, Michałowice, Budziwojowice, Łosice, Dobroszów Oleśnicki i Januszkowice w gminie Długołęka. Na obszarze zapowietrzonym obowiązuje m.in. nakaz utrzymywania drobiu w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami.

ZOBACZ KONIECZNIE!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto