Wysokie stawki opłaty targowej na bazarze w Piotrkowie przy Dmowskiego. Kupcy są oburzeni

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Wysokie stawki opłaty targowej na bazarze w Piotrkowie przy Dmowskiego. Kupcy są oburzeni
Wysokie stawki opłaty targowej na bazarze w Piotrkowie przy Dmowskiego. Kupcy są oburzeni Marek Obszarny
Udostępnij:
Wraca problem wysokich stawek opłaty targowej (5 zł/1m2 dziennie) pobieranych przez miasto na prywatnym bazarze w Piotrkowie przy ul. Dmowskiego. Kupcy są oburzeni i czują się już bezsilni, bo ze swoimi apelami i pismami do prezydenta miasta i do ZDiUM odbijają się jak od ściany. Radny Łukasz Janik (PiS) wskazuje, że te opłaty są w przeliczeniu na metr kwadratowy znacznie wyższe od stawki, jaką miasto pobiera od nieruchomości dzierżawionej biznesmenowi na cele komercyjne.

Wysokie stawki opłaty targowej na bazarze w Piotrkowie przy Dmowskiego. Kupcy są oburzeni

W sprawie stawki opłaty targowej Łukasz Janik zorganizował w piątek, 13 maja 2022, konferencję na terenie bazaru przy ul. Dmowskiego. Wzięli w niej udział także kupcy handlujący na tym targowisku. Radny nawiązał do sesji Rady Miasta Piotrkowa, podczas której podjęto kontrowersyjną uchwałę o wydzierżawieniu prywatnemu bez przetargu gruntu przy ul. Kostromskiej 63 na 15 lat (siedzibę ma tam m. in. Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

- Miasto wynajmuje dużemu przedsiębiorcy działkę w bardzo dobrym punkcie za kwotę 3.482 zł netto za powierzchnię ok. 1 600 m2. Jak łatwo policzyć, opłata wynosi około 2 zł za 1 metr kwadratowy - wskazywał radny Janik. - Czy to jest dużo? Trudno powiedzieć, ale pewne jest, że dużo płacą kupcy miejscy za tzw. placowe, ponieważ płacą oni 5 złotych dziennie za 1 m2 do Urzędu Miasta oraz dodatkowo ok. 500 zł dla zarządcy targowiska. Przyjmując, że średniej wielkości stoisko to około nawet 20 m2 razy stawka dzienna i razy 30 dni, wychodzi łącznie 3.000 zł. Wygląda na to, że kupiec, który chce handlować pietruszką i ziemniakami z własnego pola zapłaci miesięcznie za te 20 m2 prawie tyle, co bogaty przedsiębiorca za 1.600 m2. Podsumowując, sprzedając pietruszkę trzeba zapłacić średnio 75 razy więcej niż ww. przedsiębiorca - wyliczał.

Dodał, że nie chodzi o to, by przedsiębiorca dzierżawiący od miasta działkę przy Kostromskiej płacił znacznie więcej, ale o to by lokalni kupcy płacili takie same stawki jak biznesmen.

- Nie widzę uzasadnienia, dlaczego jeden może płacić 2 złote z metra kwadratowego działki, a drugi za 1 m2 musi zapłacić ponad 75 razy więcej - podkreśla Janik i zapowiada przygotowanie projektu uchwały obniżającej opłaty targowe do tego samego poziomu.

Grupa kupców na problem wzrostu stawek na bazarze zwraca uwagę już od ponad 2 lat. Były protesty, potem pisma do prezydenta i do ZDiUM. Handlujący zwracali się o zaprzestanie pobierania opłaty lub - co najmniej - ujednolicenie stawek. Bezskutecznie.

W okresie pandemii kupcy byli zwolnieni z opłat, od 1 stycznia 2022 uchwalone 2 lata wcześniej nowe wysokie stawki zaczęły jednak obowiązywać. Za handel na miejskim targowisku sprzedawcy płacą 3 zł za 1 m2 kw., a za rozstawienie się na bazarze prywatnym przy Dmowskiego - 5 zł za metr.

Uchwałę Rady Miasta podnoszącą stawki opłaty targowej z 2 do 3 zł/m2 uzasadniano wzrostem kosztów utrzymania targowisk miejskich, choć trudno zrozumieć podniesienie stawki z 2 do 5 zł na prywatnym bazarze. W odpowiedzi udzielonej stowarzyszeniu kupców (ze stycznia 2022 roku) Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta tłumaczy to w sposób, który zaskoczył wszystkich zainteresowanych... budową ulicy, chodników, ronda, zatok postojowych i ścieżki rowerowej.

Celem tych prozaicznych, wydawałoby się, inwestycji, było bowiem - według Karola Szokalskiego, dyrektora ZDiUM, "zapewnienie komfortowego i bezpiecznego dojścia i dojazdu do targowiska, zarówno dla handlujących, jak i ich klientów."

- Jeśli chodzi o nieruchomość przy ul. Kostromskiej 63, to nie stanowi ona terenu targowiska i nie stosuje się tutaj ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - odnosi się do zestawienia stawki opłaty targowej z dzierżawą gruntu Daniel Cejnóg z Urzędu Miasta Piotrkowa. - Wydzierżawienie gruntu, stanowiącego własność miasta, następuje w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami, po uprzednim ustaleniu przez rzeczoznawcę majątkowego wysokości rynkowej stawki czynszu dzierżawnego za 1m2 gruntu.

Przypomina, że stawki, które obowiązują na targowiskach miejskich Rada Miasta uchwaliła już w 2019 roku i weszły one z życiem z dniem 1 stycznia 2020.

- Od tego czasu nic w kwestii stawek na targowiskach miejskich się nie zmieniło - dodaje urzędnik.

Wysokie stawki opłaty targowej na bazarze w Piotrkowie przy Dmowskiego. Kupcy są oburzeni

Wysokie stawki opłaty targowej na bazarze w Piotrkowie przy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Podwyżki cen prądu są nieuniknione

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie