Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysokie stężenie ozonu w Parzniewicach i Piotrkowie

Katarzyna Renkiel
Wysokie stężenie ozonu w Parzniewicach i Piotrkowie. Uważajcie, żeby się nie poparzyć
Wysokie stężenie ozonu w Parzniewicach i Piotrkowie. Uważajcie, żeby się nie poparzyć Archiwum Wiadomości24
Wysokie stężenie ozonu w Parzniewicach i Piotrkowie. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało specjalny komunikat.

Parzniewice (gmina Wola Krzysztoporska) oraz Piotrków Trybunalski to dwie miejscowości, w których w ostatnich dniach zanotowano bardzo wysokie stężenie ozonu w związku z panującymi upałami. Na podstawie informacji przekazanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało specjalny komunikat, w którym informuje, że może nastąpić przekroczenie poziomu alarmowego ozonu w całym województwie.

Jak tłumaczy Bartłomiej Świątczak, pracownik wydziału minitoringu środowiska z WIOŚ, są dwa poziomy.
- Jeden to poziom informowania o możliwości przekroczenia stanu alarmowego, a drugi to stan alarmowy. Na razie przekroczony został ten pierwszy.

Stan zanotowano na stanowisku w Parzniewicach w środę i czwartek (7 i 8 sierpnia), a w Piotrkowie tylko w czwartek (8 sierpnia).

- Przez pewien czas istniało także niebezpieczeństwo przekroczenia w Łodzi, ale wskaźnik nie osiągnął tak wysokiej wartości.

W ww. miejscach pomiar ozonu wyniósł ponad 180 mikrogramów na metr sześcienny (poziom normalny wynosi ok. 130 µg/m3), a żeby przekroczyć stan alarmowy musiałby wynieść 240 µg/m3.

- To jeszcze nigdy się nie zdarzyło. W takich przypadkach Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego decyduje, jakie działania podjąć - mówi Świątczak.

Zalecenia dotyczą przede wszystkim m.in. nie wychodzenia na spacery, ograniczenie przebywania na świeżym powietrzu zwłaszcza przez dzieci i zmniejszenia aktywności fizycznej oraz powstrzymanie się od wietrzenia mieszkań.

Obszar na którym wystąpiło ryzyko przekroczenia objął południową część obszaru województwa łódzkiego, czyli powiaty: piotrkowski, bełchatowski, pajęczański, wieluński, sieradzki i łaski.

Obecny poziom ozonu nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jest na tyle duży, że powinniśmy zacząć monitorować na bieżąco komunikaty.

Wszelkie informacje odnośnie stężenia ozonu znajdziecie na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Łodzi w zakładce Monitoring, w której znajduje się link do pomiarów. Tam można wybrać jedną z interesujących nas stacji pomiarowych oraz sprawdzić wyniki dobowe, a nawet tygodniowe.

- Wszystkie pomiary wykonywane są automatycznie, a wyniki przekazywane co godzinę - tłumaczy pracownik WIOŚ-u.
Na terenie województwa łódzkiego funkcjonuje dziesięć stacji pomiarowych: w Gajewie (gmina Witonia), Pabianicach, Parzniewicach (gm. Wola Krzysztoporska), Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku, Zgierzu i Łodzi (w tym miejscu aż cztery).

- Badania pomiaru ozonu przeprowadzamy od dziesięciu lat. Mają one na celu informowanie i ostrzeganie mieszkańców o jego zbyt wysokiej zawartości oraz ocenę jakości powietrza - mówi Bartłomiej Świątczak.

Ozon powstaje w naturalny sposób przez promienie ultrafioletowe słońca. Im goręcej, tym większe jego stężenie w powietrzu. W ciągu dnia najbardziej narażeni jesteśmy na szkodliwe działanie ozonu w godz. 14-16. - Co prawda słońce najwyżej na horyzoncie znajduje się w południe, ale procesy fotochemiczne zachodzą z pewnym opóźnieniem - tłumaczy Bartłomiej Świątczak.

Ozon najczęściej powstaje w centrach miast lub przy ruchliwych trasach komunikacyjnych. Powstający smog fotochemiczny, w skład którego wchodzi między innymi ozon, działa drażniąco na błony śluzowe w gardle, a także na oczy, podejrzewany jest również o działanie rakotwórcze.

Jak uważa jednak jeden z piotrkowskich lekarzy, nie powinniśmy się bać ozonu, a raczej docenić jego pozytywne działanie.

- Ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, jest stosowany przy leczeniu owrzodzeń, miażdżycy, zapaleniu skóry i przy odkażaniu narzędzi - mówi Leszek Józefacki z Ośrodka Medycyny Pracy Prof-Medica w Piotrkowie. - Ponadto trzeba pamiętać, że ozon znajduje się na wysokości od 17 do nawet 40 km nad powierzchnią ziemi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto