Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe polichromie u Panien Dominikanek w Piotrkowie. Kto odpowie za ich zniszczenie?

Karolina Wojna
XVIII-wieczne polichromie w kościele akademickim Panien Dominikanek zostały odkryte w czasie prac konserwatorskich prowadzonych w latach 2007-2010. Remont instalacji zaczął się w ubiegłym roku
XVIII-wieczne polichromie w kościele akademickim Panien Dominikanek zostały odkryte w czasie prac konserwatorskich prowadzonych w latach 2007-2010. Remont instalacji zaczął się w ubiegłym roku Dariusz Śmigielski/Archiwum
W kościele Panien Dominikanek podczas remontu zniszczono zabytkowe polichromie. Prace prowadzono bez zgody konserwatora.

Sprawa zniszczenia zabytkowych, w części barokowych polichromii wyszła przypadkiem, tak samo, jak przypadkiem odkryto same malowidła. Doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie, złożone przez konserwatora zabytków wpłynęło w lipcu ubiegłego roku.

- Przypadkowo odkryliśmy, przy okazji wizytacji prowadzonych innych prac, że w związku z wymianą instalacji elektrycznej w tynku zostały wykute bruzdy - mówi Zygmunt Błaszczyk, kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Prace były prowadzone bez naszego pozwolenia - podkreśla.

Bruzdy wykute pod położenie kabla energetycznego są szerokie na ok. 10 centymetrów. W części zabytkowy tynk został zniszczony w miejscu, gdzie była położona stara instalacja, w części w nowych miejscach, gdzie dotąd nie było oświetlenia.

Zygmunt Błaszczyk nie ukrywa dezaprobaty z powodu dokonanych przez elektryków zniszczeń. - Przykry przypadek nieodwracalnego uszkodzenia malowideł spowodowany zapewne bezmyślnością - podkreśla. Jak dodaje, wykonawca, a także ówczesny rektor kościoła, ks. Ireneusz Bochyński popełnili jeszcze jeden grzech zaniedbania. Prace były prowadzone nie tylko bez pozwolenia konserwatora, ale i bez wcześniejszych badań - aranżacji wnętrza świątyni z uwzględnieniem znajdujących się tam barokowych malowideł. A jak przypomina Zygmunt Błaszczyk, ich istnienie sprawia, że ścian kościoła nie można traktować wyłącznie jako miejsca do zawieszenia oświetlenia.

Teraz, zlecone jeszcze przez ks. Bochyńskiego opracowanie jest gotowe. Wstrzymane prace zostaną dokończone w oparciu o ustalenia specjalisty i z zachowaniem pozostałych i nienaruszonych polichromii.

Jest też dochodzenie prokuratury. Zgodnie z zawiadomieniem, postępowanie jest prowadzone w kierunku zniszczenia wpisanego do rejestru zabytku w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej. Śledczy na razie przesłuchali zlecającego prace rektora, pracowników firmy konserwatorskiej i pracowników wykonujących instalację . Dalsze kroki prokuratura uzależnia od opinii biegłego. Malowidła odkryte w czasie prac konserwatorskich w latach 2007-2010, zostały objęte ochroną na wniosek... ks. Bochyńskiego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto