Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Wolborzu, przed kolegiatą odsłonięto imponujący odlew, który jest wierną rekonstrukcją wolborskiego zamku. ZDJĘCIA

Dariusz Śmigielski
Dariusz Śmigielski
Wideo
od 16 lat
Przed Kolegiatą św. Mikołaja w Wolborzu odsłonięto imponujący odlew z metali szlachetnych, który jest wierną rekonstrukcją wolborskiego zamku. Wydarzenie zapoczątkowało obchody 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi. Zobaczcie zdjęcia w fotogalerii.

Zamek w Wolborzu

Przed Kolegiatą św. Mikołaja w Wolborzu odsłonięto imponujący odlew z brązu, który jest wierną rekonstrukcją wolborskiego zamku. Wydarzenie zapoczątkowało obchody 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą koncelebrował Honorowy Obywatel Wolborza Władysław Ziółek arcybiskup senior.

Zamek w Wolborzu, zobaczcie zdjęcia:

Po mszy świętej w kolegiacie Tomasz Olszacki zaprezentował wirtualny spacer po zamku w Wolborzu. Na podstawie badań georadarem i prac archeologicznych połączonych z analizą informacji pisanych odtworzono wizualizację wolborskiego zamku. Fundamenty zamku, które odkryto w Wolborzu pochodzą z początku XVI wieku. Zamek został wybudowany w stylu renesansowym przez Biskupów Włocławskich w miejscy starszego, średniowiecznego dworu.

Radości z tego, że powstał piękny odlew zamku w Wolborzu nie ukrywał burmistrz miasta Andrzej Jaros.

- Wizualizacja zamku przeszła najśmielsze oczekiwania archeologów i wszystkich nas interesujących się historią zamku, mówi Andrzej Jaros, burmistrz Wolborza. Powierzchnia licząca 1500 m2, otoczona murami baszta obronna, dwa wielkie budynki, most zwodzony jeszcze fosa. To nasz mały Wawel.

Imponujący odlew zamku w Wolborzu stoi przed kolegiatą przy placu Władysława Jagiełly 5. Znajduje się tam także gablota z cegłami pochodzącymi z wykopalisk prowadzonych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Odsłonięcia dokonał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Klewin oraz Zbigniew Ziemba wicemarszałek i Aleksandra Stępień Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Makieta jest bardzo ciekawą wizualizacją tego, jak mógł wyglądać zamek w Wolborzu, mówi Zbigniew Ziemba wicemarszałek. Na podstawie badań naukowych, prac archeologicznych i nowoczesnej techniki zobaczyliśmy zamek pomimo tego, że nie istnieje od kilkuset lat. Bardzo ciekawy przykład współczesnej interpretacji dający mieszkańcom i turystom możliwość podróży w czasie.

Obok odlewu z wizualizacją zamku w Wolborzu w szklanej gablocie można oglądać cegły, z których zamek był zbudowany.

- W gablocie zgromadzone są oryginalne materiały budowlane odnalezione w trakcie wykopalisk archeologicznych w Wolborzu, mówi Tomasz Olszacki. Są tutaj cegły, kamienie i fragmenty dachówek pochodzących z zamku z XVI a nawet XIV wieku. Pośród nich jest bardzo interesująca cegła, na której mamy odciśnięte zarówno dłonie strycharza jak i psiaka, który najprawdopodobniej przed wypaleniem cegły przebiegł po stole i 700 lat temu utrwalił swój odcisk swojej łapki, aby dziś znalazł się w gablocie.

Zamek w Wolborzu w postaci odlewu z brązu jest już atrakcją miasta. Wiele osób zatrzymuje się przy makiecie, robi zdjęcia, i ogląda fragmenty materiałów, z których powstał wyeksponowane w gablocie.
Makieta zamku powstała w ramach obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi. W najbliższym czasie zostanie wydana publikacja dotycząca pełnej historii miasta.

Przed kolegiatą w Wolborzu można podziwiać odlew wolborskiego zamku.

Zamek w Wolborzu, przed kolegiatą odsłonięto imponujący odle...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto