Zasłużeni dla gminy Wola Krzysztoporska 2020 odebrali nagrody [ZDJECIA]

kw, mat. UG w Woli Krzysztoporskiej
Zasłużeni dla gminy Wola Krzysztoporska 2020 odebrali nagrody
Zasłużeni dla gminy Wola Krzysztoporska 2020 odebrali nagrody mat. UG w Woli Krzysztoporskiej
Zasłużeni dla gminy Wola Krzysztoporska w ubiegłym, 2020 roku, odebrali nagrody. Uroczystość, skromniejsza niż zwykle - i bez udziału publiczności - odbyła się w piątek, 5 lutego, w GOK w Woli.

Zasłużeni dla gminy Wola Krzysztoporska 2020 odebrali nagrody

Statuetki "Zasłużony dla Gminy Wola Krzysztoporska" to uhonorowanie tych mieszkańców gminy, którzy swoimi działaniami wyróżnili się w minionym roku. Za takie osiągnięcia w ciągu 2020 roku władze gminy przyznały 4 statuetki.

DZIECIĘCA DRUŻYNA POŻARNICZA „CZERWONE STRZAŁY” przy OSP Parzniewice - nagrodzona za dwukrotne zajęcie I miejsca w Ogólnopolskich Zawodach Dziecięcych Drużyn Pożarniczych
To niezwykła grupa młodych ludzi, których pasją jest straż pożarna. Młodzi adepci OSP Parzniewice wspierani przez opiekunów – Tomasza Witkowskiego i Marcina Krzesińskiego – wiedzą, że aby móc pomagać, trzeba umieć to robić i wytrwale szlifować strażackie sprawności.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Parzniewicach powstała w 2016 roku. Drużyny - jedna do lat 12 a druga 12-18 lat - reprezentowały jednostkę w zawodach gminnych.

W 2019 r. "Czerwone Strzały" - grupa w wieku do 10 lat - wzięły udział w II Ogólnopolskiej i I Międzynarodowej Olimpiadzie Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Dzieci miały możliwość poznać mistrza olimpijskiego z Soczi Zbigniewa Bródkę, a puchar za zajęcie ex aequo pierwszego miejsca wręczył dzieciom prezes Zarządu Głównego ZOSP Waldemar Pawlak.

Kolejne były Zawody Halowe DDP o puchar przechodni marszałka województwa opolskiego, w których wzięło udział 24 drużyn z całej Polski. Były to zawody ściśle sportowe: 6 konkurencji, w tym dwie typowo pożarnicze, miały mierzone czasy, a zwycięstwo dawała suma zdobytych punktów. Drużyna „Czerwonych Strzał” od początku zawodów znajdowała się w czołówce tabeli.

Oto skład drużyny: Krzysztof Aksamit, Igor Hemer, Szymon Kowalski, Wojciech Krzesiński, Szymon Kuśmierek, Adrian Olejnik, Maria Pietras, Szymon Pietras, Igor Robak, Adam Stemplewski, Maja Wiśniewska.

DANUTA STĘPIEŃ, współautorka książki „Woźniki – nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…” - nagrodzona za ogromną pracę nad ocaleniem od zapomnienia dużej części lokalnej historii

Danuta Stępień jest polonistką, która ma za sobą 41 lat pracy nauczycielskiej (kolejno: Kozierogi, Bogdanów, Woźniki, Gomulin – tu 18 lat na stanowisku dyrektora szkoły). Od zawsze interesowała się literaturą, sztuką, przyrodą. Od ponad 3 lat jest na emeryturze i ta odrobina wolnego czasu pozwoliła narodzić się pomysłowi opracowania monografii Woźnik i Woźnik Kolonii. Jak wyglądała praca nad książką? – Z biegiem czasu odkrywana historia, sięgająca rzeczywiście w głąb dziejów, stawała się coraz bardziej ciekawa, wręcz fascynująca, dlatego ten rozdział stale się rozrastał i nadal nie jest definitywnie zakończony, bo niektórych elementów tej swoistej układanki po prostu brakuje. Temat jest więc nadal otwarty np. dla miłośników lokalnej historii - mówi Danuta Stępień.

Pozyskany i opracowany materiał okazał się jednak bardzo bogaty, różnorodny i – co najważniejsze – ocala od zapomnienia ludzi, zdarzenia, miejsca.

JOANNA SOBUTKOWSKA, współautorka książki „Woźniki – nasza mała ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…” - nagrodzona za ogromną pracę nad ocaleniem od zapomnienia dużej części lokalnej historii.

Joanna Sobutkowska jest plastykiem. Ma za sobą 14 lat pracy nauczycielskiej (szkoły w Woźnikach, Bogdanowie, Parzniewicach, Woli Krzysztoporskiej, Rokszycach, Gomulinie), interesuje się rękodziełem artystycznym, filmem, muzyką.
– Praca nad książką nie była przeze mnie zaplanowana – mówi Joanna Sobutkowska. – Po prostu któregoś dnia w styczniu 2018 r. odwiedziła moją babcię Zofię Szymańską (dziś najstarszą mieszkankę Woźnik) pani Danuta Stępień, chcąc wyjaśnić różne wątpliwości związane z ostatnią dzierżawczynią woźnickiego majątku. Przysłuchiwałam się rozmowie i to był punkt zwrotny – moment, od którego rozpoczęła się moja wspaniała, wyjątkowa przygoda z powstającą książką: poszukiwanie materiałów, ich weryfikacja, odkrywanie kolejnych, ciekawych faktów z przeszłości, nawiązywanie licznych kontaktów ze znanymi mi osobami oraz rodzinami dawnych mieszkańców, nie tylko dzierżawców folwarku, wykonywanie fotografii, czas spędzony w piotrkowskim archiwum z panią Danutą Stępień, dyskusje, niekończące się rozmowy na temat odkrytych materiałów, wstępny skład i wiele innych czynności.

Dla pani Joanny praca nad książką to także próba odpowiedzi na pytanie, co po sobie zostawimy następnym pokoleniom i czy umiemy szanować dorobek tych, którzy byli przed nami.

MIROSŁAW JAKUBCZYK, komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Woli Krzysztoporskiej - wyróżniony za działalność w OSP nagrodzoną najwyższym odznaczeniem strażackim – Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza.

W Ochotniczej Straży Pożarnej służy od 1982 roku, czyli prawie 40 lat, a nieco mniej - 25 lat - służył w PSP. W 2008 r. obejął funkcję prezesa OSP Bujny, a w 2010 roku został komendantem gminnym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Woli Krzysztoporskiej.

Przez lata służby był wielokrotnie nagradzany:
– w roku 1983 – „Strażak Wzorowy”
– w 1989 r. – Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
– w 1993 r. – Srebrny Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
– w 1997 r. – Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa
– w 2003 r. – Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowa Odznaka, „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”
– w 2019 r. tytuł „Najlepszego Dowódcy/Przełożonego OSP Województwa Łódzkiego w 2019 r.” w konkursie organizowanym przez marszałka województwa łódzkiego
– w 2019 – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza.

Dziecięca drużyna pożarnicza "Czerwone Strzały" z OSP w Parzniewicach najlepsza w Polsce

Dziecięca drużyna pożarnicza "Czerwone Strzały" z OSP w Parz...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie