Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawieszenie stosunku pracy – nowy, kontrowersyjny pomysł rządu [10.05.2020 r.]

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Pxhere.com
Resort pracy poinformował, że pracuje nad projektem, który pozwoliłby zawiesić stosunek pracy. Związkowcy są oburzeni takim pomysłem. Według nich to sposób na powolne zwalnianie pracowników. Przedstawiamy wstępne założenia projektu.

Zawieszenie stosunku pracy miałoby charakter tymczasowy. W trakcie obowiązywania tego mechanizmu pracodawca nie musiałby wypłacać pensji pracownikowi, ale zawieszenie zatrudnienia mogłoby iść w parze z wypłatą zasiłku z funduszu solidarnościowego. Środki na ten cel pochodziłyby z Funduszu Pracy, jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. „To jedna z form, dlatego też konkretnie jak będzie ten zasiłek wyglądał i do jak szerokiej grupy osób będzie docierał, które nie mają pracy, to jeszcze musimy poczekać” – stwierdziła minister pracy, Marlena Maląg.

Szefowa resortu pracy zapowiedziała 6 maja, że niebawem poznamy bardziej szczegółowe założenia „nowych mechanizmów ochrony rynku pracy”. Według MRPiPS zawieszenie stosunku pracy ma zapobiec rozwiązywaniu stosunków pracy z pracownikami, którzy inaczej zostaliby zwolnieni. Taki instrument byłby stosowany w przypadku niewypłacalności pracodawcy. Zasiłek solidarnościowy miałby rekompensować pracownikowi tymczasowy brak zatrudnienia.

- Mechanizm ten, zgodnie z założeniami, przenosiłby w krytycznym dla pracodawcy momencie utraty zdolności do utrzymania zatrudnienia w niezmienionej wielkości koszt utrzymania zagrożonego zwolnieniem pracownika na Fundusz Pracy administrowany przez MRPiPS - poinformował resort pracy w oficjalnym komunikacie.

Obecnie pracodawcy, których nie stać na utrzymanie pracowników, rozwiązują z nimi stosunek pracy na zasadach określonych w Kodeksie pracy i ustawach wchodzących w skład tarczy antykryzysowej. Zwolnienia muszą również przeprowadzać przedsiębiorcy, którzy chcą zawiesić działalność gospodarczą. Jeżeli firma zatrudnia co najmniej 20, w grę wchodzą tylko zwolnienia grupowe.

Z ostatniej chwili:

Koncepcja zawieszenia stosunku pracy spotkała się z bardzo dużą krytyką ze strony ekspertów i organizacji reprezentujących interesy pracowników. Związkowa Alternatywa uznała ją za „kolejny rządowy pomysł ograniczenia praw pracowniczych i osłabienia pozycji pracownika".

Z ostatniej chwili:

Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, powiedział na łamach audycji EKG (Ekonomia, Kapitał, Gospodarka) w Tok FM, że nikt nie konsultował z OPZZ projektu zawieszenia stosunku pracy, a organizacja dowiedziała się o tym pomyśle dopiero 6 maja, podobnie jak reszta społeczeństwa. „Nie może być akceptacji dla takiego jednostronnego wypowiedzenia stosunku pracy” – zaznaczył wiceszef OPZZ.

Równie zaskoczony był Piotr Ostrowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Zgromadzenia Związków Zawodowych. Jak zaznaczył w rozmowie z oko.press, na prezydium Rady Dialogu Społecznego „taki pomysł nie padł". Według eksperta ci pracodawcy, których nie stać na utrzymanie pracowników i tak będą zwalniać. Ostrowski przypomina, że do tej pory rząd wprowadził już szereg niekorzystnych dla pracowników instrumentów wspierających przedsiębiorców, m.in. możliwość obniżenia czasu pracy i pensji.

Projekt skrytykowała także Agata Dziemianowicz-Bąk, posłanka Lewicy z Poselskiej Pomocy Pracowniczej. „Jeśli rząd chce wprowadzić "zawieszenie stosunku pracy", to musi też popracować nad:
- zawieszeniem potrzeby jedzenia
- zawieszeniem potrzeby mieszkania
- zawieszeniem konieczności wykarmienia i ubrania dzieci

Z ostatniej chwili:

Praca to byt i bezpieczeństwo Polaków. Przestańcie im ją odbierać!” – napisała ekspertka na Twitterze.

Leon Lewandowski, autor bloga leon2000.bloog.pl, interpretuje pomysł rządu jako „tymczasowe zwolnienie pracownika”. Do propozycji rządu z ironią odniósl się także Arkadiusz Pączka, z-ca dyrektora generalnego Pracodawców PR. “Był już „pół roczny urlop od korporacji” dziś „Zawieszenie stosunku pracy” wcześniej „zwolnienie via emial” do końca epidemii nowy mini kodeks pracy powstanie” - uznał ekspert w swoim tweecie.

Zasiłek solidarnościowy w wysokości 1200 zł stanowi jedną z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Świadczenie byłoby wypłacane przez trzy miesiące. Minister Maląg zapewnia, że rząd pracuje również nad podniesieniem zasiłku dla bezrobotnych, ale na razie nie ujawniła żadnych szczegółów dotyczących tego problemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zawieszenie stosunku pracy – nowy, kontrowersyjny pomysł rządu [10.05.2020 r.] - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto