Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stary Piotrków - miejsca i ludzie na początku XX wieku ARCHIWALNE ZDJĘCIA

Tyka
Archiwalne zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego, m.in. sprzed 100 lat
Archiwalne zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego, m.in. sprzed 100 lat Arch. Muzeum i MBP w Piotrkowie
Zdjęcia Piotrkowa z początku XX wieku.to nie lada gratka dla miłośników miasta i jego historii. Stary Piotrków i piotrkowian z tych czasów prezentujemy na zdjęciach i pocztówkach m.in. sprzed 100 lat pochodzących z archiwum Muzeum i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie, a udostępnionych przez piotrkowski magistrat. Zobaczcie, jak wtedy wyglądał trybunalski gród, mieszkańcy i codzienne życie.

Zdjęcia Piotrkowa z początku XX wieku. Stary Piotrków i piotrkowianie na archiwalnych zdjęciach sprzed 100 lat

Zdjęcia Piotrkowa z początku XX wieku.to nie lada gratka dla miłośników miasta i jego historii. Stary Piotrków i piotrkowian z tych czasów prezentujemy na na zdjęciach m.in. sprzed 100 lat pochodzących z archiwum Muzeum i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie, a udostępnionych przez piotrkowski magistrat. Wiele miejsc trudno już dziś rozpoznać, tak wiele się zmieniło, ale niektóre rozpoznacie na pewno.

Zobaczcie, jak wtedy wyglądał trybunalski gród, jego mieszkańcy i codzienne życie.

Krótka historia Piotrkowa ukazanego na archiwalnych zdjęciach (źródło UM Piotrkowa):

W okresie rozbiorów, Piotrków uzyskał możliwości rozwoju i odzyskał w pewnym stopniu dawne znaczenie po przeprowadzeniu przez miasto w 1846 roku pierwszej w Polsce linii kolei tzw. warszawsko-wiedeńskiej i posadowieniu tutaj siedziby władz utworzonej w 1867 roku guberni piotrkowskiej, która funkcjonowała do wybuchu I wojny światowej. W tym okresie powiększony został kilkakrotnie obszar zabudowy miejskiej Piotrkowa, powstało nowe centrum pomiędzy Starym Miastem i linią kolejową, rozwinęły się zakłady przemysłowe, a ludność miasta wzrosła do 40 tys.
W okresie I wojny światowej, Piotrków znajdując się pod okupacją austro-węgierską, ponownie zyskał znaczenie ośrodka politycznego, będąc miejscem szczególnie ożywionej działalności patriotycznej i rekrutacji Legionów Polskich. Tutaj mieściły się Departament Wojskowy Naczelnego Komitetu Narodowego, Komenda Legionów Polskich, działały szpitale i szkoły wojskowe, a piotrkowskie drukarnie wydawały tysiące publikacji, które rozchodziły się na cały okupowany kraj.
Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, Piotrków jako miasto powiatowe w województwie łódzkim, stracił swoje dotychczasowe znaczenie centrum administracyjnego i ośrodka politycznego, jednak nie utracił swojego charakterystycznego klimatu.

Archiwalne zdjęcia Piotrkowa Trybunalskiego, m.in. sprzed 100 lat

Stary Piotrków - miejsca i ludzie na początku XX wieku ARCHI...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto