Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak usunąć kamień nazębny

abcZdrowie.pl
by Rupert Taylor-Price / CC BY 2.0 (flickr)
Problem kamienia nazębnego dotyczy większości Polaków. Może prowadzić do rozwoju próchnicy i stanów zapalnych, groźnych dla naszych zębów. Dlatego co pewien czas należy wykonać zabieg skalingu i usunąć uporczywy problem.

Pewnie zdajesz sobie sprawę, że samo szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy, aby zadbać o prawidłową higienę i stan twoich zębów. Stosujesz płyn do płukania ust i nici dentystyczne, jednak nawet one nie poradzą sobie z wrogiem pięknych i zdrowych zębów – kamieniem nazębnym.

Czym jest kamień nazębny?

Już w kilka minut po umyciu zębów na ich powierzchni zaczyna tworzyć się płytka, powstała z resztek jedzenia, bakterii i złuszczonego naskórka. Powstaje biały osad, który można wyczuć językiem. Jeśli jej nie usuniemy, to podda się procesowi mineralizacji, stwardnieje i zamieni się w kamień nazębny. Kamień naddziąsłowy możemy rozpoznać po ciemniejszej, żółtawej lub jasno brązowej obwolutce przy linii dziąseł. Może on wywołać zdecydowanie mniej szkód w jamie ustnej niż kamień, który powstanie pod dziąsłami. Może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Jak go rozpoznać? Podczas szczotkowania pojawia się krwawienie dziąseł, a zapach, który odczuwamy z ust jest nieprzyjemny. Z czasem szyjki naszych zębów zaczną się odsłaniać i zaczniemy odczuwać ból związany z zimnym powietrzem lub słodkimi potrawami. Taki stan może doprowadzić do parodontozy, dlatego warto do codziennego mycia zębów stosować specjalne pasty do problematycznych zębów.

Przyczyny powstawania i metody usuwania kamienia nazębnego

Powstawanie kamienia nazębnego może być wynikiem nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, zbyt rzadkiego mycia zębów oraz niestosowania płynu do płukania i nici dentystycznej. Może też wynikać z częstego picia kawy, herbaty, palenia papierosów, a nawet z uwarunkowań genetycznych. Na powstawanie kamienia są znacznie bardziej narażone osoby, które mają wady zgryzu, źle wykonane plomby i protezy. Stomatolog Piotr Puchała radzi: „Kamienia nazębnego nie usuniemy szczoteczką do zębów ani innymi domowymi sposobami. Wymaga profesjonalnego oczyszczania w gabinecie stomatologicznym przez wykwalifikowaną higienistkę pracującą w powiększeniu”. Zabieg usuwania kamienia nazywany jest skalingiem, a stomatolog, do którego wybierzemy się na wizytę, może zaproponować nam wykonanie jednego z kilku jego rodzajów. Najrzadziej wykonywany jest skaling tradycyjny, ręczny, wykonywany za pomocą dłutka i pilniczka. Jest to zabieg pracochłonny, niedokładny i długotrwały. Możliwe jest też wykonanie zabiegu mechanicznego, w którym za pomocą frezarki odłamuje się kamień nazębny. Najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym obecnie jest skaling ultradźwiękowy. Kamień „usuwany jest za pomocą skalera ultradźwiękowego, którego drgania rozbijają kamień” dodaje stomatolog. Możliwe jest także usunięcie kamienia dwoma innymi sposobami: laserowym i chemicznym. Skaling laserowy polega na usunięciu kamienia laserem jagowo-erbowym. Ten rodzaj pozwala na usunięcie 3-milimetrowego kamienia za pomocą 5 impulsów na sekundę. To zabieg bezbolesny i bardzo precyzyjny. Chemiczne usunięcie kamienia polega na nałożeniu na zęby 30% roztworu perhydrolu (tlenku wodoru) i pozostawienie go aż do rozpuszczenia się kamienia. Pozostałe resztki kamienia usuwa się za pomocą wody pod ciśnieniem.

Po zabiegu skalingu

Po zabiegu usunięcia kamienia nazębnego pacjent może przez pewien czas odczuwać nadwrażliwość zębów. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z usunięciem kamienia i aby utrzymać efekt na dłużej, poleca się wykonanie zabiegu piaskowania i lakierowania. Piaskowanie polega na czyszczeniu zębów, zarówno ich powierzchni, jak i przestrzeni pomiędzy nimi. Następnie wykonuje się polerowanie powierzchni zęba za pomocą różnych końcówek. Na sam koniec piaskowania, stomatolog wykona lakierowanie, które zabezpieczy nasze zęby przed próchnicą.
Nie warto czekać aż zaniedbany przez nas kamień nazębny spowoduje pojawienie się próchnicy, choroby zębów i dziąseł, które będą nas kosztowały dużo bólu, czasu i pieniędzy. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego na co dzień stosujmy odpowiednią pielęgnację jamy ustnej i regularnie odwiedzajmy naszego lekarza stomatologa, który co pewien czas wykona u nas zabieg skalingu, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto