Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy. Od 1 lutego będzie można składać wnioski.

Katarzyna Renkiel
Producenci rolni od lutego będą mogli składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej
Producenci rolni od lutego będą mogli składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej Archiwum Nasze Miasto
Zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy. Od 1 lutego będzie można składać wnioski, a limit zwrotu podatku na ha ma wynosić 86 zł.

Dwa razy w ciągu roku rolnicy mogą ubiegać się o zwrot części wydanych pieniędzy na olej napędowy wykorzystywany przez nich w pracy przy produkcji rolnej. Do tego jednak potrzebne są faktury, które ten wydatek potwierdzą.

Gdzie i kiedy składać wnioski?

Pierwszy okres rozpoczyna się na początku lutego, a kończy z ostatnim dniem tego miesiąca. Odpowiedni wniosek trzeba skierować do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca, w którym nasze grunty się znajdują. Do tego trzeba jeszcze dołączyć fakturę lub jej kopię wystawioną w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r.

Czytaj także Rolnicy z Grabicy boją się afrykańskiego pomoru świń

Drugi okres rozliczeniowy rozpoczyna się 1 sierpnia, czas na złożenie wniosku rolnicy mają do końca miesiąca. W tym przypadku procedury wyglądają tak samo, a faktury muszą dotyczyć okresu od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca 2018 r. oczywiście w ramach limitu zwrotu podatku akcyzowego na hektar określonego na dany rok. Dokumenty te stanowią podstawę do wydania decyzji w sprawie zwrotu podatku. Kwota zwrotu, jaką dostają rolnicy zależy od ilości zakupionego oleju napędowego, przy czym nie może to być więcej niż 86 litrów na 1 hektar użytków rolnych.

Ustawa nie zobowiązuje wystawcy faktury dokumentującej sprzedaż oleju do umieszczania na fakturze numeru rejestracyjnego ciągnika, a o to najczęściej pytają rolnicy.

Zwrot przysługuje przede wszystkim osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej będącym posiadaczami gospodarstw rolnych. Za gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione lub zakrzewione na użytkach rolnych o powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, z wyjątkiem oczywiście gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Zwrot nie przysługuje nam w przypadku, gdy na użytkach rolnych zaprzestaliśmy produkcji rolnej. Ponadto gdy producent rolny podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego we wniosku o zwrot podatku akcyzowego należy podać numer z tego rejestru.

Kto i kiedy rozdziela pieniądze?

Zwrot podatku otrzymamy w dwóch terminach w zależności od daty złożenia wniosku: 3 - 30 kwietnia 2018 r. oraz 1 - 31 października 2018 r. gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.

Stawkę ustala co roku do 30 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W projekcie budżetu na 2018 rok, na sprawy związane ze zwrotem podatku zarezerwowano 860 milionów złotych.

Wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej znajdziecie na stronie ministerstwa w zakładce „Paliwo rolnicze”. Dotychczasowy wzór wniosku nie uległ zmianie i zawiera między innymi: numer NIP, numer PESEL lub numer dowodu osobistego oraz numer rachunku bankowego, na który ma być przelany zwrot podatku.

Grupa odbarwiająca olej opałowy rozbita. Akcja funkcjonariuszy CBŚP na terenie całego kraju

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto