Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żyjesz w stresie? To prosta droga do cukrzycy. Zobacz, czy masz takie objawy!

mfred
Wideo
od 16 lat
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. Z każdym rokiem wzrasta liczba zachorowań. Na świecie na cukrzycę choruje prawie 500 milionów osób. W Polsce z cukrzycą zmaga się 3 miliony osób. Wiele z nich cierpi na cukrzycę typu 2. Znany jest cały szereg czynników ryzyka, które mogą sprzyjać tej chorobie lub chociaż pomóc ją przewidzieć. Naukowcy właśnie odkryli, że jednym z nich jest stres. Jak stres przyczynia się do cukrzycy?

Cukrzyca w natarciu

Chorych na cukrzycę przybywa z roku na rok. Nazywana jest chorobą cywilizacyjną, gdyż wpływ na jej rozwój ma wiele czynników związanych z naszym obecnym trybem życia. Na cukrzycę w większości zapadają dorośli. Choć oczywiście nie brakuje dotkniętych tą choroba dzieci. Jednak istnieje pewna prawidłowość. Im osoby starsze tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Warto jednak sobie uświadomić, że cukrzyca nie jest pojedynczą chorobą; to grupa różnych chorób metabolicznych, których cechą wspólną jest przewlekła hiperglikemia. Przyczyną podwyższonego cukru we krwi, jak czytamy na stronie doz.pl są zaburzenia wydzielania lub zaburzenia działania insuliny. Konsekwencjami przewlekłego stanu hiperglikemii są uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych oraz różnych narządów.

Przyczyny cukrzycy

Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 milionów osób z cukrzycą. Taki wzrost liczby chorych ma wiele przyczyn. Głównymi powodami są:

  • złe nawyki żywieniowe
  • nadwaga i otyłość
  • nadciśnienie tętnicze
  • stres
  • mała ilość snu

Polecamy

Stres powoduje cukrzycę

Okazuje się, że to nie jedyne czynniki, które mogą wpływać na rozwój choroby. Naukowcy wciąż jednak poszukują innych czynników, mających wpływ na wystąpienie tej choroby. Okazuje się, jak czytamy na stronie drowie.radiozet.pl, że może nim być również stres.

– Poszukiwanie czynników ryzyka cukrzycy jest jednocześnie poszukiwaniem strategii zapobiegania – mówi prof. Karl-Heinz Ladwig, profesor medycyny psychosomatycznej na Uniwersytecie Technicznym w Monachium i w Helmholtz Zentrum w Monachium, który jest autorem badania nad wpływem stresu w pracy na ryzyko cukrzycy. Naukowiec twierdzi, że nie tylko depresja, zaburzenia snu, ale także nadmiar stresu sprzyjają rozwojowi cukrzycy.

Stres i cukrzyca

Naukowcy dokładnie prześledzili dane od ponad 5300 pracujących kobiet i mężczyzn w wieku od 29 do 66 lat, którzy wzięli udział w dwóch dużych badaniach populacyjnych dotyczących zdrowia mieszkańców Augsburga, trwających ponad 20 lat. Sprawdzili, u ilu i jakich osób rozwinęła się w tym czasie cukrzyca. Po okresie obserwacji trwającym średnio 13 lat u niespełna 300 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2. Okazało się też, że osoby o dużym obciążeniu pracą miały o 45 proc. zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 w porównaniu z osobami o małym obciążeniu pracą.

Okazuje się więc, że nie tylko osoby chore na cukrzycę powinny unikać lub minimalizować stres, który podnosi poziom cukru we krwi. W profilaktyce cukrzycy redukcja stresu jest równie ważna. Aby obniżyć poziom kortyzolu, a także zwiększyć wrażliwość na insulinę, warto więc o siebie zadbać. Na pewno pomoże w tym zmiana stylu życia na zdrowszy.

Objawy cukrzycy typu 2 sprawdzisz TUTAJ

Osoby, u których wykryto cukrzycę powinny być pod stałą kontrolą lekarza diabetologa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto