Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

COVID-19 paraliżuje szpitale w Polsce. Zaktualizowana szczepionka będzie dopiero pod koniec listopada

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Koronawirus nie odpuszcza. Sezon jesienno-zimowych zachorowań w pełni. Coraz więcej pacjentów trafia do szpitali z powodu COVID-19, a Polska wciąż nie ma nowej szczepionki. Jak zapowiada ministerstwo zdrowia, rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB będą przekazane pod koniec listopada. Kiedy szczepionki trafią do pacjentów?
Szczepionka przeciw COVID-19
Skład pierwotnie zarejestrowanej szczepionki, która jest skierowana przeciwko wariantowi oryginalnemu SARS-CoV-2, został zaktualizowany pod dominujący obecnie podwariant XBB.1.5. freepik

Spis treści

Szczepionka na COVID-19 z zielonym światłem

– Z końcem listopada br. zostaną przekazane rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB. Wydanie rekomendacji będzie powiązane z dostawą i dostępnością szczepionek dla pacjentów – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Sprawdź: Kiedy kolejne szczepionki „na Krakena”? Obietnica MZ z 14 grudnia

Pozytywna opinia dotycząca rejestracji kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19, która jest skierowana przeciwko podwariantowi XBB.1.5 Omikron Nuvaxovid (prod. Novavax), została wydana 2 listopada 2023 r. przez działający przy Europejskiej Agencji Leków (EMA) Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP).

Skład pierwotnie zarejestrowanej szczepionki, która jest skierowana przeciwko wariantowi oryginalnemu SARS-CoV-2, został zaktualizowany pod dominujący obecnie podwariant XBB.1.5. Na podstawie pozytywnej opinii EMA Komisja Europejska (KE) wydała zgodę na rejestrację szczepionki Nuvaxovid XBB.1.5.

To trzecia szczepionka przeciwko nowemu podwariantowi zarejestrowana przez KE w Unii Europejskiej.

Polacy muszą czekać na zaktualizowaną szczepionkę przeciwko COVID-19

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, z końcem listopada br. zostaną przekazane rekomendacje do szczepienia szczepionką z wariantem XBB, a dystrybucja rozpocznie się na początku grudnia. Wydanie rekomendacji będzie powiązane z dostawą i dostępnością szczepionek dla pacjentów. Polska i Węgry to jedyne kraje w Europie, które jeszcze nie mają nowej szczepionki przeciwko COVID-19.

Od pewnego czasu obserwujemy wzrost zachorowań na koronawirusa, zdarzają się też zgony związane z SARS-CoV-2. Chorują i pacjenci, i medycy. Pracownicy ochrony zdrowia nie zostali dostatecznie zabezpieczeni, do czego odniosła się senator Beata Małecka-Libera podczas konferencji w Senacie (9 listopada).

COVID-19 paraliżuje szpitale w Polsce

W Polsce brakuje zarówno szczepionek, jak i planu na zabezpieczenie szpitali w przypadku wzrostu fali zachorowań. Już teraz wstrzymane są przyjęcia pacjentów na SOR-ach z powodu zachorowania personelu medycznego. Dzieje się tak m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.

– Wstrzymanie przyjęć pacjentów związane jest nagłą absencją chorobową personelu medycznego pracującego w SOR wynikającą z zachorowania między innymi na wirusa SARS – CoV 2 – czytamy w komunikacie placówki.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: COVID-19 paraliżuje szpitale w Polsce. Zaktualizowana szczepionka będzie dopiero pod koniec listopada - Strona Zdrowia

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto