Główki uratowały głowę Lenczyka

[email protected]
Wicemistrzowie Polski, piłkarze PGE GKS Bełchatów, uratowali swojego trenera - Oresta Lenczyka. Pokonali na własnym boisku Jagiellonię Białystok 2:0, po celnych główkach Jacka Popka i Carlo Costly'ego.

Przed meczem wiadomo było, że posada trenera w Bełchatowie jest zagrożona. Gdyby gospodarze nie odnieśli zwycięstwa, zmiana na stanowisku szkoleniowca PGE GKS byłaby raczej pewna.

Dobrze się jednak stało, że grupa ludzi, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski, nadal pracuje w niezmienionym składzie. Czołówka ekstraklasy jest w zasięgu ręki. Bliżej niej są bełchatowianie, także dzięki zwycięstwu nad Jagiellonią.

Podopieczni trenera Oresta Lenczyka zdecydownie dominowali w meczu z białostoczanami. Duża w tym zasługa wracającego do wysokiej formy Łukasza Garguły. Reżyser powoli staje się sobą. To dobrze rokuje na przyszłość. Już w 5 minucie po strzale Garguły Jacek Banaszyński z dużym trudem przerzucił piłkę nad poprzeczką. Dziesięć minut później reprezentant Polski zaliczył asystę. Z lewej strony boiska przy bocznej linii faulowany był Dawid Nowak. Łukasz Garguła w swoim stylu dośrodkował pod bramkę gości, Jacek Popek wyskoczył najwyżej, musnął piłkę i wpadła do siatki.

W końcówce pierwszej połowy bełchatowianie strzelili drugiego gola. Kapitalną akcję przeprowadził prawą stroną Marcin Kowalczyk. Rozegrał piłkę w trójkącie z Tomaszem Wróblem, ograł później bramkarza i dośrodkował wprost na głowę Carlo Costly'ego. Napastnik z Hondurasu główkował do pustej bramki. Costly sprawiał wiele kłopotów obronie Jagiellonii, szkoda, że ukarany został żółtą kartką, która eliminuje go z gry w piątkowym meczu z Legią w Warszawie.

Jagiellonia nie była godnym rywalem dla bełchatowian, ale nawet pokonanie słabego zespołu z Białegostoku dodało otuchy bełchatowianom. To ważne w kontekście nadchodzącego meczu z Legią. Gdyby podopieczni trenera Oresta Lenczyka wykorzystali dogodne okazje stworzone w drugiej połowie, zwycięstwo byłoby okazalsze. Efektownym podcięciem piłki dobrą okazję wypracował sobie Tomasz Wróbel, ale trafił w bramkarza. W środek bramki strzelał Tomasz Jarzębowski, Carlo Costly główkował niecelnie, a Dawid Nowak nieczysto trafił piłkę i przestrzelił. Już ta wyliczanka dowodzi, że goli w Bełchatowie mogło być więcej.

Nawet debiutujący w ekstraklasie Mateusz Cetnarski zasłużył na pochwały. Zastąpił Łukasza Gargułę, a już przy pierwszym kontakcie z piłką zagrał jak jego starszy kolega. Szkoda, że sędzia przerwał akcję z powodu spalonego.

Goście tylko raz zagrozili bramce PGE GKS - strzał z bliska Jacka Markiewicza obronił Łukasz Sapela.

Był to czternasty mecz obu drużyn w ekstraklasie, ale tylko raz zwyciężyła Jagiellonia. Bełchatowianie wygrali już natomiast dziewięciokrotnie. Różnica w umiejętnościach obu drużyn była bardzo widoczna. Miejmy nadzieję, że forma wicemistrzów Polski wystarczy na Legię. Podopieczni trenera Oresta Lenczyka muszą zagrać, jak w poprzednim sezonie, kiedy to przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie wygrali 2:1 po golach Tomasza Wróbla i Łukasza Garguły. To był mecz, który rozpoczął marsz bełchatowian po wicemistrzostwo Polski.