MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucyjny zabieg na okulistyce w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie. To powrót do życia bez okularów? ZDJĘCIA

Dagmara Kubczak
Dagmara Kubczak
Życie bez okularów jest możliwe? Możliwe - dzięki zabiegowi, którego podjął się oddział okulistyki w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Kopernika w Piotrkowie. Spektakularne efekty daje bezpłatny zabieg wszczepienia w oko nowoczesnej soczewki o wydłużonej ogniskowej, dzięki której pacjent znacznie lepiej widzi. Kto może skorzystać z takiej możliwości, którą oferuje pacjentom piotrkowska okulistyka?

Rewolucyjny zabieg na okulistyce w szpitalu wojewódzkim w Piotrkowie. To powrót do życia bez okularów

Dotychczas zabieg wymiany soczewki oferowały jedynie prywatne kliniki i gabinety zabiegowe, i to często za niemałe pieniądze. Teraz są dostępne dla wszystkich pacjentów w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, którą właśnie podpisał szpital wojewódzki przy ul. Rakowskiej w Piotrkowie. Na czym polega innowacyjny zabieg?

Zabieg, który przeprowadzono w czwartek (4 kwietnia) na sali operacyjnej oddziału okulistycznego, umożliwia pacjentom wszczep soczewki o wydłużonej ogniskowej, czyli tzw. soczewki monofocal plus lub edof.

- To zabieg fakoemulsyfikacji, która polega na usunięciu z wnętrza oka zmętniałej soczewki oraz wszczepie implantu soczewkowego korygującego wadę refrakcji - wada byłaby olbrzymia, gdyby nie było możliwości wszczepu sztucznych soczewek wewnątrzgałkowych - tłumaczyła dr n. med. Małgorzata Stawska, kierująca oddziałem okulistycznym w szpitalu wojewódzkim. - Soczewka tradycyjna, stosowana przy operacjach zaćmy to soczewka, która daje dobre widzenie z daleka lub z bliska. Soczewka o wydłużonej ogniskowej umożliwia dobre, doskonałe widzenie zarówno z daleka, jak i pośrednich odległości.

Dodaje, że po zaplanowaniu leczenia obuocznego i uzyskaniu tzw. mikromonowizji (jedno z oczu jest skorygowane do patrzenia w dal, drugie do patrzenia z bliska - przyp. red.) wiele osób radzi sobie bez okularów. Samodzielny Szpital Wojewódzki im. Kopernika w Piotrkowie jest pierwszą publiczną placówką w województwie łódzkim, która umożliwia pacjentom wszczepienie do wewnątrz oka soczewki o wydłużonej ogniskowej w ramach ubezpieczenia, czyli bezpłatnie.

- W ramach kontraktu, jaki szpital wojewódzki ma z NFZ, od kilku tygodni wykonujemy specjalistyczne zabiegi operacyjne leczenia zaćmy. Na terenie województwa jesteśmy jedynym podmiotem publicznym, który zdecydował się na tak wymagający zabieg, ale bardzo skuteczny, nowoczesny i bezpieczny dla pacjenta - mówiła Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, dyrektorka Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie. - Cały czas wzbogacamy ofertę naszych usług medycznych. Pacjenci nie muszą szukać wyspecjalizowanych podmiotów leczniczych czy jeździć poza granice Polski, ale na miejscu, w szpitalu w Piotrkowie mogą poddać się takiemu zabiegowi - dodaje.

Soczewkę może otrzymać każdy, kto kwalifikuje się do takiego zabiegu. Trzeba tylko spełnić określone kryteria.

- Soczewkę dobieramy w zależności od tego, jaki rodzaj zaćmy występuje u pacjenta, jakie są inne schorzenia, czy pacjent przebył inne operacje - wyliczała dr n. med. Stawska. - Może ją otrzymać pacjent nieobciążony przebyciem operacji, powodujących znaczne zmiany w strukturach oka, pacjent, który nie ma uszkodzeń wewnątrzgałkowych czy problemów rogówkowych, które uniemożliwiają korzystanie z tej soczewki w pełnym zakresie. Teoretycznie każdy pacjent może otrzymać taką soczewkę, ale nie każdy będzie miał ten efekt "wow" - dodaje.

Zaćma to częste schorzenie, a pacjenci mogą mieć jej różne rodzaje - począwszy od zaćmy wrodzonej, przez zaćmę metaboliczną, czy zaćmę związaną z wiekiem występującą na skutek wpływu różnego rodzaju leków i promieniowania ultrafioletowego oraz chorób metabolicznych, z których najbardziej niebezpieczną dla oka jest cukrzyca. Swój wzrok powinniśmy skontrolować u okulisty, kiedy gorzej widzimy, kiedy widzimy olśnienia niezależnie od źródła światła, kiedy coś przesłania nam pole widzenia czy pogorsza nam się widzenie po zmroku.

Mieliśmy okazję przyjrzeć się, jak wygląda taki zabieg wszczepiania soczewki o wydłużonej ogniskowej. Zobaczcie zdjęcia prosto z sali operacyjnej!

Rewolucyjny zabieg na okulistyce w szpitalu wojewódzkim w Pi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto