Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez ściemniania... Ogurkowa czy mizeria z ogurków?

Paweł Larecki
Kiedy już przestała szkoła męczyć, to lato upałami męczy. Coroczna masakra urlopowa nadciąga, wakacyjna laba w pełni, czyli tradycyjny sezon ogórkowy. I znów dylemat: zupa ogórkowa czy mizeria? Przy letniej gorączce raczej mizeria.

Felieton

Słownik języka polskiego PWN podaje dwa znaczenia słowa „mizeria”. 1. sałatka z surowych ogórków. 2. niski poziom lub zły stan czegoś. Jeżeli chodzi o to drugie znaczenie (nędza i ubóstwo), to z ocenami takiego sezonu odczekajmy cierpliwie,bowiem partie polityczne zapowiedziały w tym roku brak wakacji, ba - wytężoną pracę, a to z racji jesiennych wyborów do krajowego parlamentu.

Może zatem być naprawdę gorąco, a być może jeszcze bardziej, niż pokazywać to będą słupki w termometrach. Oby tylko nie zawrzało powyżej 100° C! Skupmy się zatem na tej pierwszej mizerii, przywołując autorytet kulinarny Lucyny von Bachman - primo voto Staszewska, secundo Ćwierczakiewiczowa - autorki książek kucharskich. Ta kobieta to swego rodzaju trzeci wieszcz narodowy (w spódnicy), jako że nakłady jej poradników przewyższały wydania dzieł Mickiewicza i Słowackiego.

Pani Lucynka radzi nam zgromadzić na kuchennym stole: 1-2 ogórki zielone, łyżkę octu jabłkowego, 2-3 gałązki koperku, 3/4 szklanki gęstej śmietany, 3/4 szklanki jogurtu, sól i pieprz. Dalej kucharka każe obrać ogórki i zetrzeć je na tarce wedle naszych własnych gustów (plastry, słupki, grube oczka). Po posoleniu mamy je odstawić na 10 minut, następnie lekko odsączyć ogórki, dodać pozostałe składniki, wymieszać, wreszcie - doprawić do smaku. Prof. Walery Pisarek - językoznawca: z mojego punktu widzenia zastanawiające jest, skąd w słowie tym wzięło się „o” z kreską.

Przecież niemieckie „gurken”, od którego pochodzi nasz „ogórek” nie ma nic wspólnego ze słowem „górka”, pisanym przez „o” z kreską. W Słowniku Etymologicznym Aleksandra Brücknera językoznawca odnajduje podobną wątpliwość. Przy słowie „ogórek” autor pisze: już od XVI wieku błędnie przez „o”, zamiast przez „u” pisany. W połowie XX wieku toczyły się dyskusje na temat wprowadzenia zmian w ortografii i ciągle wracało to nieszczęsne „o” kreskowane w wyrazie „ogórek” - wyjaśnia W. Pisarek. - To zupełnie nieuzasadniona pisownia. Ale cóż, w praktyce taka się przyjęła.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto