Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biesiada piwna w Piotrkowie. Będą wspólne tańce, jarmarki i opowieści o browarnictwie

Katarzyna Renkiel
Biesiada piwna w Piotrkowie po raz drugi
Biesiada piwna w Piotrkowie po raz drugi Dariusz Śmigielski/Archiwum
Biesiad piwna w Piotrkowie odbędzie się już po raz drugi. Co czeka nas podczas tegorocznej edycji.

W tym roku biesiada piwna w Piotrkowie (Biesiada Trybunalska) odbędzie się 3-4 sierpnia na Starym Mieście - W tym roku wzbogacamy biesiadę o kupiectwo w związku z przypadającą w tym roku 700. rocznicą tradycji kupieckich w Piotrkowie - mówi Tomasz Kruz, pomysłodawca imprezy.

W sobotę o godz. 8.45 ulicą Słowackiego (od skrzyżowania z Sienkiewicza) przejdzie pochód kupców i piwowarów w kawalkadzie aut marki Fiat 126 p i 125 p (w tym roku przypada 40. rocznica produkcji malucha w Polsce). Będzie też Cech Rzemiosł Różnych z Piotrkowa, Stowarzyszenie Kupców Regionu Piotrkowskiego, Bractwo Piwne i piotrkowianie.

- Więcej starych i zabytkowych aut zobaczymy na placu Czarnieckiego - mówi Kruz. - Nie zabraknie również motocyklistów nie tylko z Piotrkowa i kraju, ale też całego świata.

W kościele farnym odprawiona zostanie także msza św. w intencji opiekunów piwowarów, a u Panien msza w intencji opiekunów kupców.

O godz. 10 w zamku nastąpi otwarcie wystawy w Muzeum pn. "700 lat kupiectwa w Piotrkowie". Będzie ona dostępna tylko przez tydzień ze względu na to, że większość dokumentów i eksponatów, które na niej znajdziemy, pochodzą z okresu XIV-XVIII wieku, a na co dzień są przechowywane w skarbcach. Po wystawie zaplanowano konferencję naukową: "435 lat handlu pod Trybunałem". Opowiedzą o nim dr Tomasz Matuszak, Aleksy Piasta, Piotr Głowacki, ks. Ireneusz Bochyński i Tomasz Kruz.

Obchody Dni Kultury Kupieckiej obejmą swym terenem m.in. Rynek Trybunalski, klasztor Panien Dominikanek, ulicę Sieradzką i Szewską, Rycerską, Grodzką, Farną, Zamkową i pl. Czarnieckiego.

Przez dwa dni na rynku będzie trwał jarmark dominikański połączony z Piotrkowską Giełdą Staroci przed zamkiem, która odbędzie się w niedzielę. Na odwiedzających czekać będą stoiska m.in. z biżuterią i rękodziełem, obrazami oraz produktami spożywczymi.

- Będą to produkty, których na co dzień nie znajdziemy w sklepie, np. chleb pieczony na chrzanie i na zakwasie, domowej roboty smalec, czy chociażby ogórki kiszone i kwaszone - mówi Tomasz Kruz. - Oprócz tego na stoiskach będzie można zaznajomić się z zapomnianą sztuką rzemieślniczą - garncarstwem, mennictwem i kupiectwem.
Podczas biesiady nie zabraknie także muzycznej uczty.

- Będzie można wspólnie potańczyć i pośpiewać przy muzyce wielu pokoleń, wielokulturowej muzyce biesiadnej - poniekąd zapomnianej, a tak nam bliskiej - mówi Kruz. Wspólne śpiewanie, "A kto się w sierpniu urodził, niech wstanie …" umili Miejska Orkiestra Dęta.

W niedzielę U Panien na zwiedzających czekać będzie wystawa pn. "Historyczne Reklamy Kupców Piotrkowskich". Dokumenty pochodzą z XIX i XX-wiecznej prasy z zasobu Archiwum Państwowego w Piotrkowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biblioteki UJ w Krakowie, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Miejskiej Biblioteki Publicznej i PTTK w Piotrkowie.

Każdy chętny będzie mógł wziąć także udział w wycieczce po mieście ph. "Crimen-rzecz o Trybunale Koronnym" , którą poprowadzi dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie. Zbiórka o godz. 15 przed Centrum Informacji Turystycznej.

W ramach Dni Kultury Kupieckiej w tym miesiącu zaplanowano również spacer szlakiem piwowarstwa piotrkowskiego do końca XVIII wieku (10 sierpnia) oraz w XIX i XX wieku (17 sierpnia), a także szlakiem dawnych rzemiosł oraz wykład o tym, jak handlować napojami fermentacyjnymi (24 sierpnia).

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto