Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarcia miotła może pojawić się na drzewie w twoim ogrodzie. Co zrobić i czym to w ogóle jest?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czarcie miotły to gęste i mocno rozgałęzione pędy, które są nienormalnie rozwinięte. Powstają na różnych drzewach i krzewach liściastych oraz iglastych.
licencja
Czarcie miotły to gęste i mocno rozgałęzione pędy, które są nienormalnie rozwinięte. Powstają na różnych drzewach i krzewach liściastych oraz iglastych. licencja Jerzy Opioła/wikimedia.commons CC BY-SA 4.0
Czarcia miotła to coś, co kojarzy się wyłącznie z baśniami, jednak istnieje naprawdę, a w dodatku może pojawić się w ogrodzie. Czarcie miotły można też spotkać w parkach i lasach. Wyjaśniamy, co to jest czarcia miotła, skąd się bierze i czy trzeba jej się obawiać.

Spis treści

Czarcia miotła – co to jest?

Czarcia miotła to rodzaj tak zwanej potworności roślin. Wprawdzie jedna nazwa jest gorsza od drugiej, ale w rzeczywistości dotyczą zjawiska, które występuje dość często na drzewach i krzewach. I choć jest pewnym zaburzeniem, to jego przyczyny są całkiem naturalne, a wygląd – ciekawy. Czarcie miotły to pędy, które zaczynają wyrastać bardzo gęsto i w nieuporządkowany sposób na gałęziach drzew i krzewów, zarówno iglastych, jak i liściastych.

Jak wygląda czarcia miotła?

Czarcie miotły często wyglądają jak małe, bardzo gęste drzewka rosnące na innym drzewie. Mogą mieć różny kształt: nieregularny, ale też kulisty, stożkowaty, „płaczący”, kolumnowy. Niekiedy ich liście lub igły mają inne zabarwienie niż na pozostałej części drzewa, bywa też, że pojawiają się wcześniej lub później niż na samym drzewie, albo opadają na zimę u gatunków zimozielonych.
Czarcie miotły najłatwiej zauważyć na drzewach liściastych zimą, ale i latem można je dostrzec. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko, co wyrasta na gałęziach to właśnie te twory, bo bardzo podobnie wyglądają jemioły, które są zupełnie innymi roślinami niż drzewa (są ich półpasożytami).
Czarcie miotły mogą rosnąć przez ponad 20 lat. W dodatku na jednym drzewie może być po kilkanaście takich tworów.

Co powoduje czarcie miotły?

Czarcie miotły powstają z różnych przyczyn i nie zawsze wiadomo, co jest powodem w danym przypadku. Często to skutek działania grzybów chorobotwórczych, które porażają pędy roślin i powodują zaburzenia ich wzrostu. Atak grzybów to częsta przyczyna powstawania czarcich mioteł na brzozach (powoduje je grzyb Taphrina betulina). Podobnie jest w przypadku jodeł, zaatakowanych przez inną chorobę, czyli rdzę jodły i goździkowatych (powodują ją grzyby Melampsorella caryophyllacearum).
Jako inne przyczyny powstawania czarcich mioteł wskazuje się też różne bakterie, roztocza lub inne szkodniki, które uszkadzają pędy i powodują ich nienaturalny wzrost.
Czarcie miotły mogą też powstawać z powodu mutacji zachodzących w stożku wzrostu pędów. Nie są to choroby, ale zmiany genetyczne, które mogą być spowodowane, m.in. zanieczyszczeniem środowiska, promieniowaniem, środkami chemicznymi (w tym owadobójczymi, ale nie tylko) itp.

Drzewko ozdobne z czarciej miotły

Okazuje się, że ten ostatni przypadek, czyli czarcie miotły, które powstają na skutek zmian genetycznych, a nie choroby, stają się początkiem nowych odmian ozdobnych niektórych drzew lub krzewów, w szczególności karłowych. Z czarcich mioteł najczęściej pobiera się zrazy, szczepione później na podkładkach (niekiedy też rozmnaża się je przez nasiona). W ten sposób uzyskuje się ozdobne odmiany m.in. świerków, ale też modrzewi, sosen, jodeł, jałowców oraz drzew liściastych, np. lipy czy miłorzębu.

Czarcia miotła na drzewie – co z nią zrobić?

Czarcie miotły same w sobie nie szkodzą drzewom. Jednak mogą wiązać się z chorobą grzybową, która drzewo osłabia (ale są jej objawem, a nie przyczyną). W takim przypadku czarcią miotłę można ściąć wraz z fragmentem pędu, z którego wyrasta. Należy to zrobić wiosną, żeby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Jednak usuwanie czarcich mioteł nie jest koniecznością. Jest jeszcze jeden przypadek, kiedy trzeba to rozważyć, szczególnie w ogrodzie. To sytuacja, gdy czarcia miotła wyrosła na gałęzi, która może się złamać pod jej ciężarem. Wtedy, dla bezpieczeństwa, lepiej ją usunąć.

Czarcia miotła czy miotła czarownicy?

Czarcie miotły tradycyjnie były kojarzone z miotłami czarownic, które porzuciły je na drzewie, a te wrosły w nie. Alternatywną wersją jest to, że czarownice pozyskiwały „sprzęt latający” właśnie z drzew. Co ciekawe, w wielu językach europejskich (np. angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, greckim) te twory na drzewach jednoznacznie wiązano z miotłami czarownic, wiedźm i diabłów. Jednak wierzono też, że mogą przynosić szczęście i chronić zarówno ludzi, jak i zwierzęta. W Polsce były też znane jako „piorunowy krzak”. Patrząc na te twory, szczególnie na bezlistnych drzewach, rzeczywiście trudno uniknąć skojarzeń z miotłą i jakimiś mrocznymi siłami, jednak w rzeczywistości jest to zupełnie naturalne zjawisko.

Polecjaka Google News - RegioDom

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czarcia miotła może pojawić się na drzewie w twoim ogrodzie. Co zrobić i czym to w ogóle jest? - RegioDom.pl

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto