Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gry miejskie w Piotrkowie, czyli jak zachęcić mieszkańców do wspólnej zabawy

Kasia Renkiel
Organizacja gier miejskich to bardzo inspirujące zajęcie. Wiele można się nauczyć
Organizacja gier miejskich to bardzo inspirujące zajęcie. Wiele można się nauczyć Dariusz Śmigielski/Archiwum
Gry miejskie w Piotrkowie. Jaki jest plan na tegoroczny rok? Jak wygląda organizacja takiej imprezy?

Najpierw musi pojawić się ciekawy pomysł, później trzeba wszystko dokładnie rozplanować, a następnie zabrać się za realizację projektu. W tym roku piotrkowianie po raz kolejny będą mieli okazję wziąć udział w grach miejskich, których organizacją zajmuje się Centrum Informacji Turystycznej w Piotrkowie.

- Inspirację czerpiemy z legend miejskich, ale i prawdziwych faktów. Chcemy, żeby zabawa przeplatała się z nauką - mówi Marta Janik, kierownik CIT-u, która jest jedną z osób, które wymyślają tematy przewodnie gier. - Czasem trzeba kilka godzin spędzić w bibliotece, żeby wymyślić jakieś ciekawe zadania.

Czytaj także Gry miejskie w Piotrkowie. Tropiciele

A tych nie brakuje. Do tej pory uczestnicy gier musieli m.in. zaplanować cztery atrakcje turystyczne w naszym mieście, z których mógłby skorzystać gen. Sikorski, odnaleźć stare bóstwo, przetransportować walizki austriackich żołnierzy z jednego ze starych hoteli na dworzec, a także znaleźć zakład rzemieślniczy, w którym pewien kolejarz zostawił do naprawy czapkę.

Na początku każdej gry Marta Janik przedstawia regulamin i zasady gry oraz rozdaje koperty wszystkim uczestnikom. Uczula także każdego, żeby dokładnie czytał instrukcje i wskazówki, bo niektóre potrafią być zawiłe. Wtedy zaczyna się zabawa i każdy w pośpiechu razem z pozostałymi członkami drużyny przygląda się dokładnie mapie.

- Przy każdej grze dowiaduję się czegoś ciekawego z historii miasta, o czym wcześniej kompletnie nie miałam pojęcia - mówi Marta Janik, która funkcję kierownika Centrum pełni od sierpnia 2010 roku. Centrum funkcjonuje w Urzędzie Miasta w Piotrkowie od trzech lat, a jego głównym zadaniem jest m.in. organizacja imprez turystycznych, sprzedaż pamiątek, ale i także stwarzanie możliwości poznania ciekawych faktów z historii miasta.

Niektóre gry odbywają się w porze nocnej oraz w miejscach, które mogą czasem przyprawić o dreszczyk.

- Podczas nocnej gry z duchami było ponad 160 osób - mówi pani Marta. - Oczywiście jeszcze trzeba umieć zapanować nad taką ilością uczestników. Wszyscy dzieleni są na poszczególne grupy.

Pani Marta koordynuje całą zabawę i oczywiście wita wszystkich na mecie.

W tym roku Centrum Informacji Turystycznej będzie miało dla mieszkańców kilka niespodzianek. Wśród nich znajdzie się m.in. gra "Na wyspach Bergamutach" dla dzieci.

- Niewiele osób wie, że niektóre sceny z "Akademii pana Kleksa" kręcono właśnie w Piotrkowie - mówi.

Kolejną niespodzianką są warsztaty i foto spacery z członkami Piotrkowskiego Towarzystwa Fotograficznego F4, którzy już 25 stycznia nauczą, jak robić ciekawe zdjęcia obiektom. Zapisy już trwają.

Wcześniej, bo już 18 stycznia będzie można wziąć udział w seansie astronomicznym w I LO.

Na 29 stycznia zaplanowano warsztaty ze zdobienia bombek w Szkło-Dekor, a na początek lutego w ODA projektowanie ciekawych pocztówek z trybunalskiego grodu.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto