John Benett, Halina Kępińska-Bazylewicz i ks. Remigiusz Wysocki odznaczeni przez premiera na 100-lecie odzyskania niepodległości

oby, mat. ŁUW, UM
John Benett i ks. Remigiusz Wysocki odznaczeni przez premiera na 100-lecia odzyskania niepodległości (zdjęcia archiwalne)
John Benett i ks. Remigiusz Wysocki odznaczeni przez premiera na 100-lecia odzyskania niepodległości (zdjęcia archiwalne) MDK Tomaszów
Troje piotrkowian: weterani II wojny światowej John Benett i Halina Kępińska-Bazylewicz oraz kapłan Zakonu Jezuitów, ojciec Remigiusz Wysocki znalazło się w gronie mieszkańców województwa uznanych za najbardziej zasłużonych i odznaczonych przez premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. W gronie uhonorowanych są wybitni weterani, społecznicy, lekarze, duchowni, przedsiębiorcy, nauczyciele, artyści i opozycjoniści.

John Benett, Halina Kępińska-Bazylewicz i ks. Remigiusz Wysocki odznaczeni przez premiera na 100-lecia odzyskania niepodległości

"Oddając hołd i wyrażając najwyższe uznanie wobec tych pokoleń Narodu Polskiego, które swoją niezłomną walką o zachowanie polskości, przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli oraz dążąc do uczczenia wyjątkowego jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego", na podstawie uchwały nr 70 Rady Ministrów z dnia 8 maja 2018 roku, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wręczył najbardziej zasłużonym mieszkańcom województwa łódzkiego okolicznościowe odznaki przyznane przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Oprócz Johna Benetta, Haliny Kępińskiej-Bazylewicz oraz kapłana Zakonu Jezuitów, ojca Remigiusza Wysockiego odznaczeni zostali:
- miłośniczka i znawczyni folkloru opoczyńskiego Kamilla Stanisława Biniek-Kaczorowska,
- pasjonat historii, radny miasta Skierniewice Jan Czubatka,
- założycielka Fundacji „Uśmiech Dziecka to Nasz Cel” Zofia Dębowska,
- renomowany specjalista – genetyk Roch Włodzimierz Doruchowski,
- proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Aleksego w Przedborzu ksiądz Henryk Jan Dziadczyk,
- weteran II wojny światowej Stefan Fudalej,
- proboszcz Parafi NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie ksiądz Stanisław Jaskuła,
- kapłan Diecezji Radomskiej ksiądz Jan Antoni Kruk,
- lekarz neurolog, dziennikarz i społecznik Jacek Łęski,
- naukowiec, specjalista w dziedzinie entomologii stosowanej Jan Narkiewicz-Jodko,
- opoczyński przedsiębiorca z branży odzieżowej, twórca i właściciel firmy „Demo” Daniel Miśkiewicz,
- działacz społeczny Tadeusz Olczyk,
- weteran II wojny światowej Mieczysław Orzełek,
- kapłan Diecezji Radomskiej ksiądz Stanisław Pałkiewicz,
- nauczycielka i wychowawczyni młodzieży Wanda Raczyńska-Sroga,
- twórczyni ludowa z regionu opoczyńskiego Marianna Rzepka,
- założyciel i aktualny prezes rodzinnej firmy, producent ceramiki budowlanej Rafał Andrzej Stępień,
- działacz antykomunistycznej opozycji na terenie Bełchatowa i Ziemi Bełchatowskiej w czasach PRL Ryszard Wyczachowski,
- kapłan Zakonu Pasjonistów Ojciec Leonard Załoga,
- działacz opozycji antykomunistycznej w Bełchatowie w czasach PRL Wiesław Zamolski,
- nauczycielka, działaczka społeczna Danuta Zawadzka,
- kapłan Diecezji Łowickiej Bogusław Zawierucha.

Halina Kępińska-Bazylewicz "Kora"

ppłk doktor nauk medycznych, Honorowa Obywatelka Piotrkowa, wieloletni wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Piotrków. W latach okupacji niemieckiej była łączniczką Kierownictwa Dywersji (Kedyw) w Piotrkowie i 25 pp AK. W maju 1944 r. "Kora" została aresztowana przez gestapo w Piotrkowie i po pierwszym bardzo ciężkim przesłuchaniu przewieziona do znanego z okrucieństwa gestapo w Radomiu. Posiada liczne odznaczenia, m.in.: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych i wiele innych.

Kapitan John Benett (Jan Książczyk)

ur. się 31.08.1919 w Krzepczowie. Podczas II wojny światowej trafił do Francji, a potem do obozu w Cheltenham, skąd skierowano go bazy Królewskich Sił Powietrznych (RAF) w Blackpool. Walczył w obronie Wyskp Brytyjskich na myśliwcach Hurricane i Spitfire w brytyjskich dywizjonach 609 i 687. W RAF służył do 1948 r. Od lat mieszka w Piotrkowie. W październiku 2017 został odznaczony za zasługi dla niepodległości przez prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ksiądz Remigiusz Wysocki

od września 1979 r. rozpoczął pracę w Piotrkowie Trybunalskim, w Kościele O.O. Jezuitów. Po wprowadzeniu stanu wojennego był opiekunem Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Każdego trzynastego dnia miesiąca odprawiał msze święte za Ojczyznę wspólnie z zaproszonymi kapłanami, m.in. księdzem S. Małkowskim, księdzem J. Umińskim, księdzem H.Czumą i Ojcem S.Miecznikowskim. Po mszy udostępniał pomieszczenia w podziemiach kościoła na spotkania dyskusyjne i szkoleniowe prowadzone przez działaczy NSZZ „Solidarność” szczebla krajowego. W okresie stanu wojennego występował w obronie ludzi aresztowanych i internowanych, ludzi niewinnie skrzywdzonych i skazanych przez sądy. W latach 1990-1997 pracował w parafiach łódzkich. W grudniu 1997 r. powrócił do Piotrkowa Trybunalskiego i objął parafię Św. Alberta.
Rada Miasta Piotrkowa Trybunalskiego nadała Księdzu Kanonikowi Remigiuszowi Wysockiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Uchwałą Nr LV/911/10 z dnia 29 września 2010 roku.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

i
istny skandal
A Reising gdzie? Co z Pawłem Reisingiem? Nie zasłużył na odznaczenie przez premiera na 100-lecie odzyskania niepodległości? I na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego?!
Dodaj ogłoszenie