Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O czym pisały gazety ponad 100 lat temu?

Katarzyna Renkiel
www.genealodzy.czestochowa.pl
Sprawdzamy, o czym pisały gazety na początku XX wieku.

W 1905 roku ,,Tydzień", piotrkowski, gubernialny tygodnik, donosił:

12 stycznia
,,Zagadkowa śmierć"
: W jednym z leśnych rewirów sołtys wsi Swolszewice Małe (gmina Golesze) znalazł żołnierza z podciętym gardłem. Gdy zbliżył się do niego, ten zerwał się na nogi i uciekł w las. Wójt zebrał 30 ludzi i o godz. 16 znalazł go nieprzytomnego. Żołnierza odwieziono do szpitala w Tomaszowie. Okazał się nim Tymofej Szercenko, żołnierz 15 roty pochodzący z włościan guberni kijowskiej. Kierowany tęsknotą sam targnął się na życie.

15 stycznia
,,Ślizgawka na ulicy":
Od czasu rozpoczęcia mrozów dają się spotykać wyrostki w dość licznej kompanii używający sportu łyżwiarskiego na chodnikach krańcowych ulic miasta, którzy nie tylko, że przeszkadzają ruchowi pieszemu, lecz wprost uniemożliwiają przejście po trotuarze, tak, że nie chcąc być zbitym z nóg przez takiego sportsmana, trzeba chodzić środkiem ulicy.
***
,,Wygrana na loterii": Główna wygrana (18 tys. rubli) w jednej z potajemnych loteryi padła na los będący w posiadaniu dwóch niezamożnych osób zamieszkujących miasteczko pod Łodzią. Dostały one jednak tylko po 5,5 tys., bo resztę zagarnęli kolektorzy, subkolektorzy, sekretarze i inni członkowie biura loteryjnego. Niemniej zwycięzcy byli szczęśliwi, że dostali chociaż tyle.

22 stycznia
,,Zmowa rzeźników": Rzeźnicy mający swoje sklepy za tunelem przy ul. wiodącej do Bykowa dopuszczają się nadużyć. Sami ustanawiają ceny ryb, a monopol na handel od dłuższego czasu znajduje się w rękach Żydów.
***
,,O cenzurze policmajstra w Dzienniku Łódzkim": Korekta o godzinie 3 rano pocztą pantoflową trafiała do Warszawy, a teksty z cenzury wracały o godz. 11. Według jednego z czytelników ,,Dziennik" zrobił potężny wyłom w pojęciach łodzian, walcząc z ich zaściankowością i dawną gazetą ,,Lodzer Zeitung".
***
,,Fala strajków": W Rosji wybuchły strajki przez rosnące bezrobocie w kopalniach i fabrykach. Pracownicy burzą zakłady przemysłowe i palą wieże naftowe.

29 stycznia
,,Tanio za telefon"
: Zwiększa się liczba abonentów w Piotrkowie, a cena opłaty rocznej jest najniższa w porównaniu do innych miast. Za aparat do użytku prywatnego trzeba wydać 45 rubli (w Warszawie 60), do użytku publicznego 57 rubli (w Warszawie 80).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto