Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców Sygietyńskiego 3. Pikieta przed magistratem

Aleksandra Tyczyńska
Protest mieszkańców Sygietyńskiego 3. Pikieta przed magistratem
Protest mieszkańców Sygietyńskiego 3. Pikieta przed magistratem Aleksandra Tyczyńska
Protestujący mieszkańcy bloku przy ulicy Sygietyńskiego 3 w Piotrkowie Trybunalskim pikietowali w czwartek, 21 czerwca, przed magistratem, by zainteresować opinię publiczną niesprawiedliwością, jakiej doświadczają - nie mogą wykupić mieszkań w pozakładowym bloku, bo, ich zdaniem, ze strony władz miasta brakuje dobrej woli.

Mieszkańcy bloku przy ul. Sygietyńskiego pikietowali przed magistratem także i dlatego, że na ich ostatnią petycję nie było odzewu ze strony prezydenta Piotrkowa - pismo nie zostało nawet zakwalifikowane jako petycja.

- Czujemy się lekceważeni, to co władze miasta robią w naszej sprawie, to po prostu kpina - powiedziała Zofia Łopacińska, mieszkanka bloku przy Sygietyńskiego 3, organizatorka pikiety.

Z mieszkańcami były dwie radne: Marlena Wężyk - Głowacka i Wiesława Olejnik. Zapowiedziały, że będą wnioskować o zwołanie w tej sprawie sesji nadzwyczajnej i oczekiwać jasnego stanowiska ze strony prezydenta miasta.

- Mamy prawo wykupić lokale, w których niektórzy mieszkają od 35 lat i pozorowane działania czy tłumaczenia o przeszkodach prawnych już nas nie interesują. Prezydent ma specjalistów, radców prawnych, niech ustalą, jak nam sprzedać te mieszkania - dodaje Zofia Łopacińska.

Protestujący nawoływali, by prezydent wyszedł do nich, ale okazało się, że nie ma go magistracie.

O sprawie wykupu mieszkań przy Sygietyńskiego 3 pisaliśmy jako pierwsi w tygodniku "7 Dni" 15 czerwca:
Mieszkańcy pozakładowego bloku przy ulicy Sygietyńskiego 3 od lat nie mogą wykupić mieszkań przez piętrzone przed nimi przeszkody prawne. Są zdesperowani i zapowiadają pikietę przed piotrkowskim magistratem, bo nie chcą być już dłużej „dojną krową”, której miastu żal jest wypuścić z rąk.

Blok przy Sygietyńskiego 3 został wybudowany dla 30 pracowników zlikwidowanego pod koniec lat 90-tych „Metalplastu” i ich rodzin. Kiedy trwała jego budowa, wielu pracowników zrezygnowało z innych możliwości, wpłaciło wkład i oddawało swoje 13-tki wierząc, że mieszkania kiedyś będą prawnie do nich należeć.

W 2000 roku Skarb Państwa przekazał blok nieodpłatnie umową darowizny na cele mieszkaniowe gminie Piotrków Trybunalski. I to ta właśnie forma przekazania nieruchomości stała się dla mieszkańców z czasem przekleństwem. To już jedyny pozakładowy blok w mieście, którego lokatorzy nie mogli się uwłaszczyć, bo jako jedyni w mieście do tej pory nie mogli wykupić pozakładowych mieszkań.

Dlaczego od kilkunastu lat nie szczędzą wysiłków, by mieszkania jednak wykupić? Lokatorzy podkreślają, że chcą utworzyć wspólnotę mieszkaniową i w końcu należycie zadbać o blok. - Płacimy jedne z najdroższych czynszy w mieście (5,74 zł za mkw. - red.), bo ponoć mamy wysoki standard jak na miejskie lokale, a nie mamy nawet parkingu. o każdą naprawę, choćby pękniętej rury, trzeba prosić miesiącami. Poza tym nie stajemy się młodsi, lokatorzy wymierają, niektórzy, bardziej niedołężni chcieliby te mieszkania zamienić na mniejsze, przepisać na dzieci - mówi jeden z lokatorów.

- Nasze prawa zostały naruszone jeszcze przed przekazaniem darowizny, bo prawo pierwokupu zostało ograniczone przez likwidatora zakładu i Skarb Państwa koniecznością wykupu wszystkich lokali - podkreśla Zofia Łopacińska, mieszkanka bloku przy Sygietyńskiego 3.

Pierwsza okazja wykupu mieszkań pojawiła się tak naprawdę w 2004 r. Wówczas jednak sprzedaż została wstrzymana przez termomodernizację bloku i konieczność nowej wyceny, na którą zresztą mieszkańcy wpłacali po 180 zł.

Jeszcze do 2016 r. miasto mogło odstąpić od darowizny. Nim jednak do sprzedaży doszło, zmieniły się zapisy ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i w przypadku niewykorzystania nieruchomości zgodnie z celem jej przekazania darowizna może zostać odwołana. Zgodę jednak na jej odwołanie - w przypadku bloku przy Sygietyńskiego - wyrazić musiałby wojewoda łódzki. I z takim wnioskiem prezydent miasta, biorąc pod uwagę wnioski lokatorów, wystąpił do wojewody, ale nie uzyskał zgody. Służby prawne wojewody stanęły na stanowisku, że cel darowizny jest realizowany i nie może być ona odwołana.

I tak sprawa wykupu ostatnich mieszkań pozakładowych w Piotrkowie utknęła, i od kilku lat polega tylko na wymianie pism. Pewną nadzieją dla mieszkańców jest jednak stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, z którego wynika, że przy dobrej woli ze strony miasta i SP, mieszkania można byłoby sprzedać najemcom bez sprzeniewierzenia się celowi darowizny.

W związku z tym, że mieszkańcy tej dobrej woli nie widzą, a ich ostatnia petycja pozostała bez odpowiedzi, 21 czerwca zamierzają pikietować przed piotrkowskim magistratem.

Opinia ministerstwa
W sierpniu ub. roku mieszkańcy bloku przy Sygietyńskiego 3 uzyskali opinię MIiB, w którym czytamy, że sformułowanie „potrzeby mieszkaniowe gminy” oznacza potrzeby mieszkaniowe mieszkańców, a „tworzenie warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych” polega zarówno na wynajmie lokali, jak i ich sprzedaży. Interpretacja leży w gestii stron, czyli miasta Piotrków i SP. Ponadto, zbycie lokali na rzecz najemców zależne jest od woli właściciela nieruchomości, czyli miasta.

Stanowisko miasta
Co robią władze miasta? Jak nas zapewnił rzecznik Jarosław Bąkowicz, wszystko, by rozwiązać problem i pomóc mieszkańcom, ale nie narazić się na zarzut naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Zwróciły się do Ministerstwa Inwestycji i Ro-zwoju o zmianę zapisu usta-wy dotyczącego odstąpienia od odwołania darowizny oraz z zapytaniem do wojewody łódzkiego, czy opinia MIiB

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto