Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tuja lub jałowiec brązowieje? To mogą być te szkodniki. Uważaj na licinki, bo stracisz krzewy. Sprawdź, jak je rozpoznać i zwalczać

Katarzyna Józefowicz
Jeśli uprawiamy popularne tuje lub różne jałowce, musimy zwrócić uwagę na ich szkodniki, jakimi są licinki.
Jeśli uprawiamy popularne tuje lub różne jałowce, musimy zwrócić uwagę na ich szkodniki, jakimi są licinki. Chrupka/123rf.com
Tuje oraz różne gatunki jałowców to popularne krzewy ogrodowe. Jednak uprawiając je, trzeba zwracać uwagę na niepozorne motylki, czyli licinki, które są ich szkodnikami. Ich gąsienice żywią się właśnie tymi roślinami i mogą doprowadzić do ich zniszczenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jak zwalczyć te szkodniki.

Spis treści

Szkodniki roślin to utrapienie każdego miłośnika ogrodu. Pojawiają się znikąd i niszczą krzewy, drzewa, warzywa i kwiaty, z upodobaniem je zajadając. Czasami już na pierwszy rzut oka wyglądają podejrzanie, innym razem zdają się być jedynie niewinnym, uroczym motylem lub malutką muszką. Prawie zawsze jednak ich inwazja nie pozostanie bez wpływu na stan zdrowia naszych roślin, dlatego warto bacznie je obserwować i walczyć z nimi, kiedy tylko się pojawią. Jednym z takich niepozornych i całkiem uroczych szkodników jest licinek.

Licinek wygląda niewinnie, ale to szkodnik roślin

Dorosły owad ma postać niewielkiego motyla, a właściwie ćmy o smukłym ciele i dwóch długich, cienkich czułkach. Jego skrzydła są wąskie, beżowe, brązowe lub złociste z ciemnymi plamkami lub paskami. Kiedy siedzi na gałązce lub liściu, można go nawet nie zauważyć, gdyż wygląda jak smukły przecinek. Niestety, jego potomstwo w postaci żarłocznych gąsienic i larw nie jest już takie urocze, bo z powodu swojego dużego apetytu, może doprowadzić do znacznej utraty liści przez roślinę, którą się odżywia, a także pojawiania się na niej rozległych przebarwień. Porażone krzewy nie prezentują się już wtedy ani zdrowo, ani ładnie, dlatego trzeba im pomóc i uwolnić je od uciążliwego szkodnika.

Jak wyglądają licinki?

Znanych jest wiele gatunków licinka, ale w ogrodach szczególnie uciążliwe są dwa z nich:

  • licinek tujowiaczek,
  • licinek jałowcowiaczek.

Licinek tujowiaczek jest nieco mniejszy i ma smukłe, długie, jasnoszare lub beżowe skrzydła z poprzecznymi, ciemniejszymi prążkami. Jego samica składa maleńkie, różowawe jaja, z których wylęgają się brązowozielone gąsienice z czarną głową. Licinek jałowcowiaczek jest ciut większy i posiada brązowo-złociste skrzydła z jasnymi, poprzecznymi pasami. Jego samica także składa maleńkie, ale żółtawe jaja, z których wylęgają się zielone gąsienice z czarną główką.

Licinek tujowiaczek – co to za owad?

Licinek tujowiaczek gustuje głównie w tujach (żywotnikach). Owad zimuje na roślinach w postaci gąsienicy, która już wczesną wiosną rozpoczyna żerowanie (kwiecień-maj) na gałązkach tui, prowadząc do ich brązowienia i zamierania. Gąsienica po krótkim czasie się przepoczwarza i wylatuje w postaci motyla. Dorosłe owady rozmnażają się wczesnym latem (czerwiec-lipiec), po czym samice składają na tujach jaja, z których po ok. 2-3 tygodniach wylegają się gąsienice pierwszego i jedynego pokolenia w roku.

Licinki wyglądają dość niepozornie, ale ich gąsienice powodują poważne szkody tui i jałowców.licencja
Licinki wyglądają dość niepozornie, ale ich gąsienice powodują poważne szkody tui i jałowców.
licencjaWildreturn/wikimedia.commons CC BY-SA 2.0

Uważaj na brązowienie tui

Gąsienice wgryzają się w pędy rośliny i drążą w nich kanały, silnie uszkadzając całe gałązki, które mogą plackami zamierać. Objawy żerowania licinka tujowiaczka mogą być pomylone z objawami suszy fizjologicznej, dlatego rośliny z widocznymi, brązowymi przebarwieniami na liściach i pędach zawsze należy dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu szkodnika.
Wprawdzie na pierwszy rzut oka może nie być go widać, bo gąsienice żerują głównie wewnątrz pędów, dlatego zasuszony pęd należy ułamać i sprawdzić, czy w jego wnętrzu widoczny jest wygryziony tunel. Same owady w postaci motyli możemy dostrzec już łatwiej, ale tylko w porze ich oblotów i składnia przez nie jaj, czyli wczesnym latem.

Licinek jałowcowiaczek

Licinek jałowcowiaczek prowadzi podobny styl życia co poprzedni gatunek, tyle że gustuje w jałowcach, a nie tujach. Jego gąsienice zwykle nie zimują też w kanałach wydrążonych w pędach, a w osobnych kokonach, umiejscowionych np. w ściółce.

Jak zwalczać licinki na tujach i jałowcach?

Licinki mogą poczynić na tujach i jałowcach znaczne szkody, ale ich zwalczanie jest obecnie dość problematyczne, gdyż nie ma preparatów dedykowanych licinkom, atakującym rośliny ozdobne. Pomocniczo można się wprawdzie posłużyć jednym ze środków przeznaczonych do walki z gąsienicami motyli lub mszycami. Trzeba jednak stosować je w odpowiednich terminach, tak, aby miały szansę zadziałać na szkodnika (obecnie może być to np. Deltam AL, Substral Polysect Szeroki zakres owadów).

Ważną rolę w ograniczeniu liczebności szkodnika może odegrać też profilaktyka, polegająca na strącaniu z krzewów późną jesienią i wczesną wiosną zasuszonych gałązek i dokładnym ich wygrabianiu spod krzewów. Owady zimują, a wiosną żerują we wnętrzu uszkodzonych pędów (jałowcowiaczek zimuje w kokonie w ściółce pod krzewami), dlatego jeśli zbierzemy i zniszczymy wszystkie zaatakowane fragmenty rośliny, ograniczymy liczebność szkodnika i utrudnimy mu dalszy rozwój.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tuja lub jałowiec brązowieje? To mogą być te szkodniki. Uważaj na licinki, bo stracisz krzewy. Sprawdź, jak je rozpoznać i zwalczać - RegioDom.pl

Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto