Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piotrkowie i powiecie działa nowy ośrodek pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży ZDJĘCIA, VIDEO

Dagmara Kubczak
Wideo
od 16 lat
W Piotrkowie i powiecie funkcjonuje pierwszy ośrodek środowiskowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Na wsparcie terapeutyczne mogą liczyć dzieci i młodzież, a także ich bliscy. - Im wcześniej pacjent trafi do nas, tym większa jest szansa na to, by zapobiec poważniejszym zaburzeniom bądź ewentualnym chorobom w przyszłości - mówi Anna Skrobek, terapeuta środowiskowy.

Bezpłatna pomoc specjalistów: terapeutów środowiskowych, psychologów, psychoterapeutów dzieci i młodzieży

Poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży EZRA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie działa w Piotrkowie już od dwóch lat i udziela bezpłatnych świadczeń w ramach NFZ. Jest to poradnia pierwszego stopnia referencyjności i jest pierwszym w Piotrkowie i powiecie ośrodkiem środowiskowej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej.

- Pracujemy według modelu, który wpisuje się w nowy system opieki psychiatrycznej, wychodząc naprzeciw trudnościom, w jakich znajduje się obecnie polska psychiatria, szczególnie psychiatria dziecięca - mówi Beata Adamek-Raczyńska, koordynatorka Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w Piotrkowie Trybunalskim. - Poradnia działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, dlatego pomoc jest bezpłatna i nie potrzeba skierowania. Naszą ofertę kierujemy do dzieci i młodzieży, uczącej się (do 21 roku życia) zmagającej się z zaburzeniami psychicznymi i trudnościami emocjonalnymi. Pomoc odbywa się zawsze w oparciu o pracę z rodziną i siecią wsparcia - szkoły, przedszkola, ops.pl oraz instytucje, które uczestniczą w życiu tych młodych ludzi - dodaje.

Wśród najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci są zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjne, problemy emocjonalne, trudności w kontaktach społecznych, rówieśniczych, problemy adaptacyjne, zaburzenia odżywiania, problemy psychosomatyczne czy przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna. Opiekę nad pacjentami sprawują psychologowie, psychoterapeuci oraz terapeuci środowiskowi.

- Zauważamy nasilenie problemu, jeśli chodzi o stany emocjonalne i psychiczne u dzieci i młodzieży. Potrzeby są coraz większe, stąd więcej pacjentów do nas trafia - podkreśla Anna Skrobek, terapeuta środowiskowy. - Mocno wierzymy w to, że warto rozmawiać o każdym problemie i apelujemy, by nie wstydzić się zgłaszać problemów natury emocjonalnej, bo i tutaj profilaktyka jest najważniejsza. Im wcześniej pacjent trafi do nas, tym większa jest szansa na to, by zapobiec poważniejszym zaburzeniom bądź ewentualnym chorobom w przyszłości.

Psycholożka, Aleksandra Otwinowska-Rejmicz, która nadzoruje głównie proces diagnostyczny, podkreśla, że ważną rolę w procesie odgrywają także rodzice.

- Na początek spotykam się rodzicami, by określić na czym polega trudność, z którą się zgłaszają. Następnie odbywa się kilka spotkań diagnostycznych oraz indywidualnych z dzieckiem, a na koniec, na podstawie diagnozy oraz wiedzy od rodziny i środowiska opracowywany jest indywidualny plan zdrowienia - wyjaśnia Aleksandra Otwinowska-Rejmicz.

To właśnie terapia środowiskowa odgrywa tu ogromną rolę - specjalistyczne wsparcie pacjentów w jego najbliższym otoczeniu: środowisku rodzinnym, szkolnym, rówieśniczym, społecznym, a także towarzyszenie pacjentowi w pokonywaniu jego problemów. Często pomoc specjalistów obejmuje też edukację skierowaną do rodziców - jak wspierać dziecko, na co zwracać uwagę i kiedy zwrócić się o pomoc.

- Ważnym elementem naszej pracy jest także koordynacja ze szkołami, ośrodkami pomocy społecznej oraz innymi służbami obecnymi w życiu rodziny. Taki sposób działania może przynieść wiele korzyści naszym pacjentom - podkreśla Beata Adamek-Raczyńska. - Wiele raportów i analiz potwierdza, że praca środowiskowa i koordynacja na poziomie lokalnym pozwala na wczesnym etapie diagnozować problemy i udzielać adekwatnej pomocy lokalnie, blisko domu dziecka. Dzięki temu zapobiegamy rozwojowi kryzysów psychicznych, w których niezbędne staje staje się leczenie szpitalne. Ma przyczynić się do tego, by opieka specjalistów była jak najbardziej przyjazna dla dzieci i młodzieży, dostępna, przystosowana do danego przypadku, włączająca w pomoc dziecku jego bliskich. Psycholog i psychoterapeuta ma być dostępny w środowisku dziecka.

Aby zapisać się do poradni wystarczy zadzwonić (ul. Juliusza Słowackiego 15, [email protected], telefon: 576-495-777). Po krótkim wywiadzie przeprowadzonym przez psychologa zostaje wyznaczony termin wizyty pierwszorazowej. Poradnia oferuje: diagnozę psychologiczną, terapię psychologiczną, porady psychologiczne, psychoterapię ( indywidualną oraz grupową), terapię środowiskową.

W Piotrkowie i powiecie działa nowy ośrodek pomocy psycholog...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto