Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w piotrkowskich szpitalach. Wojewódzki czeka rewolucja komputerowa

Aleksandra Tyczyńska
Nowy komputer o dużych możliwościach przyda się szczególnie na szpitalnym oddziale ratunkowym
Nowy komputer o dużych możliwościach przyda się szczególnie na szpitalnym oddziale ratunkowym fot. Dariusz Śmigielski
Pracownicy i pacjenci szpitala wojewódzkiego w Piotrkowie mogą się cieszyć, że podlega on Urzędowi Marszałkowskiemu w Łodzi, bo ten wyłożył 8 mln zł na rewolucję komputerową w swoich lecznicach.

Sprzęt, który trafi do Piotrkowa, tylko w pierwszej turze wart będzie ponad pół miliona zł. Przetarg jest już rozstrzygnięty, sprzęt powinien przyjechać w ciągu najbliższych tygodni. Będzie to 70 komputerów (w tej chwili szpital ma ok. 30), 3 laptopy, 3 nowe serwery, jedno urządzenie do tworzenia biblioteki (komputerowego archiwum) za pomocą specjalistycznej techniki, 20 drukarek, 8 urządzeń wielofunkcyjnych i pełne oprogramowanie.

- To dopiero pierwsza część usprawniania pracy szpitala, druga dotyczyć będzie m.in. modernizacji infrastruktury sieciowej - mówi Mariusz Zawisza z UM w Łodzi. - Już jednak wdrożenie tej pierwszej pozwoli na lepsze zarządzanie szpitalem, da możliwość komputerowego gromadzenia danych, czy opisywania badań.
Zawisza dodaje, że już niedługo będzie możliwe wymienianie informacji między szpitalami wojewódzkimi w obrębie województwa. Pozwoli to np. w przypadku braku miejsca na danym oddziale na pokierowanie pacjenta do szpitala, gdzie miejsce jest. Szpital zyska też profesjonalny portal internetowy, a pacjenci dostęp np. do elektronicznej rejestracji. W niedalekiej przyszłości możliwa będzie też elektroniczna wymiana dokumentacji medycznej pacjentów między szpitalami i oddziałami.
Marek Konieczko, dyrektor szpitala, nie ma wątpliwości, że pełna komputeryzacja to większy komfort pracy, lepsza jej jakość, a co za tym idzie, świadczenie usług dla pacjentów na wyższym poziomie.

Szpital rejonowy w Piotrkowie porządkuje natomiast kwestie związane z likwidacją poradni ryzyka okołoporodowego i szkoły rodzenia. Poradnia, jedyna taka w regionie, w tym roku już w ogóle nie działa, bo brakuje specjalistów neonatologii, którzy bez szkody dla oddziału noworodków mogliby w pełnić w niej dyżury. Szkoła rodzenia nie cieszyła się z kolei spodziewanym zainteresowaniem i dlatego zakończyła swoją działalność.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto