Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Ze starych almanachów historia mówi

Paweł Larecki
Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Ze starych almanachów historia mówi
Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Ze starych almanachów historia mówi arch. pryw.
Z pożółkłych kalendarzy wynika, że 19 lipca 1906 r. nad miastem rozpętała się groźna burza, w trakcie której piorun uderzył w hełm wieży klasztoru bernardynów, wzniecając pożar, który jednak szybko ugaszono, bowiem straż pożarna stała wówczas na wysokim poziomie, dzięki zaangażowaniu znanych person.

Bez ściemniania. Felieton Pawła Lareckiego: Ze starych almanachów historia mówi

Skok o kilkadziesiąt lat i dzień 19 lipca, ale 1974 r., który zapisał się oddaniem do użytku stadionu GKS „Piotrcovia”. Tak swoją drogą, to właściwie dlaczego obiekt ów legł w gruzach, skoro starożytny stadion w Olimpii cieszy oko po dziś dzień?

Następna data w kalendarzu to 20 lipca, a że to stare zapisy z r. 1714, więc czytamy, jak to nuncjusz apostolski Grimaldi, wydał wyrok skazujący studenta pijarskiego Serwatkę, na wydalenie ze szkół za wzniecenie rozruchów przeciwko studentom kolegium jezuickiego. Natomiast 21 lipca 1768 r. zebrana szlachta z powiatów piotrkowskiego i radomszczańskiego uchwaliła w Piotrkowie przystąpienie do Konfederacji Barskiej, w istocie, pierwszego polskiego powstania narodowego, skierowanego przeciwko narzuconym przez Rosję ustawom, zwłaszcza tym, dającym równouprawnienie innowiercom.

Znowu data 23 lipca 1943 r. przypomina rozkaz komendanta Okręgu AK Łódź, dotyczący zakończenia przygotowań do realizacji planu „Burza” i organizacji I Batalionu 25 Pułk Piechoty AK, a wszystko na zgrupowaniu we wsi Barkowice Mokre.

Wreszcie, ale tu musimy powrócić do r. 1918, który pod datą 11 listopada zapisał się długo wyczekiwanym odrodzeniem wolnej Polski, i w którym to roku 25 lipca doszło w Piotrkowie do zjazdu delegatów stowarzyszeń nauczycielskich z trzech, jeszcze wtedy – zaborów.

Lokalną historią zainteresowałem się bliżej dzięki wspólnej z dyrektorem Zenonem Bartczakiem pracy nad monografią „Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje. Wychowankowie. Absolwenci.” Przy czym, mój skromny udział ograniczył się jedynie do dokonania korekty tekstu. Dzięki monografii opisującej moją szkołę średnią, od paru lat siedzę w publikacjach, odkrywających przede mną coraz ciekawsze aspekty tej kilkusetletniej szkoły. Polecam arcyciekawe zeszyty „Szkoły piotrkowskie” z 1884 r., wydane nakładem redakcji „Tygodnia” (o szkołach jezuickiej i pijarskiej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto