MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Blisko trzy tygodnie oczekiwania na pogrzeb w Piotrkowie! Możliwe pochówki także w soboty

Redakcja
W związku z dramatycznym wzrostem liczby zgonów w Piotrkowie Trybunalskim, czas oczekiwania na pogrzeb wynosi już blisko trzy tygodnie! Wprawdzie dziennie, na piotrkowskim cmentarzu, odbywa się nawet dwukrotnie więcej pochówków, ale i tak czas oczekiwania jest najdłuższy w regionie. W piątek, 13 listopada usłyszeliśmy ze strony kurii, że - podobnie jak w Łodzi - także w Piotrkowie możliwe są już pogrzeby w soboty.

Blisko trzy tygodnie oczekiwania na pogrzeb w Piotrkowie! Możliwe pochówki także w soboty

Blisko trzy tygodnie - tyle już muszą czekać w Piotrkowie rodziny, by pochować swoich bliskich zmarłych. Komu nie starcza "mocy przerobowych" - zakładom pogrzebowym, czy też administracji kaplicy i cmentarza?

- Zakłady pogrzebowe są przygotowane na znacznie większą ilość pogrzebów, niż zwykle, to w kaplicy są takie terminy - mówi Arkadiusz Mijas, współwłaściciel piotrkowskiego zakładu Grave dodając, że ostatnio, w związku z zaistniałą sytuacją, zdecydowali się dwukrotnie zwiększyć możliwości chłodni - w tej chwili można już w niej przechowywać nawet 70 ciał.

Arkadiusz Mijas podkreśla, że dzięki przeprowadzaniu obecnie 6 - 7 pogrzebów dziennie, największy "korek" nieco się rozładował, ale przecież obsługa kaplicy i cmentarza, przede wszystkim grabarze, mają swoje możliwości.

- W Łodzi czas oczekiwania na pogrzeb udało się skrócić do 2 tygodni, w Bełchatowie to obecnie 1,5 tygodnia. W Piotrkowie są najdłuższe terminy sięgające blisko trzech tygodni, ale to też wynika z kilku przyczyn - mówi ksiądz Tomasz Bartczak, ekonom Kurii Metropolitalnej Łódzkiej i wyjaśnia: - W Piotrkowie jest duże przywiązanie do tradycji - rodziny zmarłych w większości przypadków chcą całej uroczystości tylko w kaplicy, nie wyobrażają sobie ceremonii skróconej do pół godziny i znacznie mniej, niż np. w Łodzi, decyduje się na skremowanie zwłok zmarłego. A musimy pamiętać, że przygotowanie grobu pod trumnę jest znacznie bardziej czaso- i pracochłonne.

Ksiądz Bartczak podkreśla przy tym, że forma pochówku, jak i rodzaj ceremonii to zawsze musi być wybór pogrążonej w bólu rodziny zmarłego - administracja cmentarza w żadnym wypadku nie powinna w to ingerować. Zapewnił nas też, że - jeśli tylko rodzina zmarłego wyrazi taką wolę - możliwe są pochówki w soboty, by przyspieszyć termin.

Jak się okazuje na obecne terminy pogrzebów wpływ ma również fakt, że jeśli zmarły był zakażony Covid-19**, zwykle najbliższa rodzina, która z nim zamieszkiwała, objęta zostaje kwarantanną i odsuwa czas pochówku bliskiego do czasu jej zakończenia.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że rodziny nie ze swojej winy tak długo czekają na pogrzeb, co wiąże się też choćby z opłatą 50 zł za dobę przechowywania ciała w chłodni, więc jeśli to trwa np. 20 dni, suma staje się poważna. Dajemy więc w pewnych przypadkach upusty przy ogólnym rachunku, nie pobieramy też opłaty za przechowywanie urny - mówi Arkadiusz Mijas.

Dramatyczny wzrost liczby zgonów w Piotrkowie w październiku 2020. Powodem koronawirus?

Dramatyczny wzrost liczby zgonów w Piotrkowie w październiku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto